tyhmä

voiko uima lakin laittaa sitten vasta päähän kun on peseytynyt suihkusssa?vai pitääkö hiusten olla kuivat??? vastatkaa ja äkkiä!=)
74319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Käsitykseni mukaan lakki on tarkoitus laittaa päähän, kun hiukset ovat vielä kuivat. Näin ollenhan ne suojaantuvat täysin kaikelta veden (olkoon sitten myös suihkuveden) huonolta vaikutukselta. Korjatkaa toki jos olen väärässä! Kun asiaa rupeaa pohtimaan, en enää olekaan niin varma tekoni oikeellisuudesta :)

Äänestä
  • Riippuu siitä mihin tarkoitukseen uimalakkia käyttää. Jos sitä käyttää suojaamaan hiuksia kloorin vaikutukselta. Niin sittenhän voi hiukset pestä ennen lakin laittoa. Mut jos tarkoitus on pitää hiukset kuivana laita lakki kuivien hiuksien päälle.

    Äänestä

  • uimalätsän laittaminen kuivaan tukkaan ok.
    itse olen laittanut uimalätsän aina märkään tukkaan ja niin yleensä muutenkin tehdään. kumpiki tapa on oikein....eikä kummassakaan tavassa ole mitään vikaa...
    iloisia uintihetkiä...

    Äänestä

ihan sama onko hiukset kuivat vai ei, mutta tärkeäatä on että on puhdas kun menee altaseen!

Pese ja huuhdo kunnolla hiukset ja laita lakki päähän vasta sitten.

Lakin tarkoitushan on pitää lämpöä yllä, kun ui pitkään matkaa/aikaa.
Päästä nimittäin karkaa lämpö muuten veteen ja nenä alkaa sitten vuotaa ..

Äänestä
  • uimalakin merkitys on täysin eri kuin kuvasit. Lakin tarkoitus on suojata pitkiä hiuksia, jotta uiminen olisi ehkä hieman helpompaa..

    Äänestä

  • coach kirjoitti:

    uimalakin merkitys on täysin eri kuin kuvasit. Lakin tarkoitus on suojata pitkiä hiuksia, jotta uiminen olisi ehkä hieman helpompaa..

    mun parturi sano mulle että mulla on kuivat hiukset(luonnonkiharat vielä) niin mun pitäs suojata niitä kloori vedeltä että niin....
    no mä laitan sen vaikka sitten kuiviin hiuksiin...

    Äänestä

mä harrastan kilpauintii...ja voin sanoo ett lakki on paljon helpompi saa`a päähän kun kastelee hiukset ensin...koska kuivat hiukset tulee sähkösix kun yrittää lakkia päähän...sama
pätee myös lyhyisiin hiuksiin...ja muuten lyhyetkin hiukset tulee eteen jos ei käytä uimalakkia...itelläni on lyhyet hiukset...mutta
saa sen lakin pistää päähän miten haluaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uimalakki kirjoitti:

voiko uima lakin laittaa sitten vasta päähän kun on peseytynyt suihkusssa?vai pitääkö hiusten olla kuivat??? vastatkaa ja äkkiä!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu