Suunnan määritys

Ilmaballo

En ole koskaan sukeltanut. Ehkä joskus aion, koska pinnan alla voisi olla mukavampaa? Mutta sukellusohjelmia (Jack Custoe) katsoessani olen törmännyt ajatukseen siitä, että sukeltajan voi olla vaikeaa paikantaa se missä suunnassa on pinta. Nykyääm varmaan käytössä on monenlaisiakin laitteista, mutta eikö yksinkertainen pieni ilmatäytteinen pallo narun perässä olisi voinut toimin suunnan osoittimena?

3

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sukeltaja81

      Sukeltajasta tuppaa aina nousemaan hengityskuplia (siis ellei sukella suljetun kierron laitteilla) joista on helppo määrittää pinnan suunta mikäli onnistuu pinnan suunnan jotenkin sekoittamaan.

      • w5ertgsf

        tuuppaa nosteenhallintalaitteeseen (liivi tai puku) riittävästi ilmaa niin pintaa kohden siinä väkisin lähtee.

        Kokenut sukeltaja tunnistaa yleensä jo siitä, miten varusteet käyttäytyvät päällä, missä suunnassa on ylös. Selässä oleva pullo painaa/vetää ihan eri suuntaan riippuen siitä, onko se kohti pintaa vai pohjaa.

        Ei tuo aloittajan idea huono ole, mutta tarpeeton.


      • Timppathödiver
        w5ertgsf kirjoitti:

        tuuppaa nosteenhallintalaitteeseen (liivi tai puku) riittävästi ilmaa niin pintaa kohden siinä väkisin lähtee.

        Kokenut sukeltaja tunnistaa yleensä jo siitä, miten varusteet käyttäytyvät päällä, missä suunnassa on ylös. Selässä oleva pullo painaa/vetää ihan eri suuntaan riippuen siitä, onko se kohti pintaa vai pohjaa.

        Ei tuo aloittajan idea huono ole, mutta tarpeeton.

        Heh, olisin vastannut tuon liiviteorian mutta se oli jo varattu, hissinappi pohjaan ja pinta kutsuu. Ja hetken päästä on paljon kupliakin matkalla pintaan.
        Yleisesti nuppi ei ole sekaisin ylösales suunnasta kuin laidalta keikahtaessa, ilmansuunnat on taas eriasia, näillä leveysasteilla kompassi on kohtalaisen näppärä laitos.

        Tuohon ilmapalloteoriaan, muutes juu viksu idea mutta pitää olla pirun pieni pallo jottei se vaikuta haittaavasti sukeltajan nosteeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      184
      5131
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3666
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3405
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      3097
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      35
      3095
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2275
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2127
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2110
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe