Nainen ei tuu lähelle ... miehen pitää aina mennä hakeen.
Nainen ei sano mitä on vailla ... miehen pitää huomata kysyä.
Nainen itkee hiljaa ... miehen pitää tietää mitä olisi pitänyt tehdä.
Jos nainen ei saa suutaan auki kun tarvis jotain, niin miten sen ilmaisemattoman saamattomuus voi olla miehen syytä?
Nainen ei sano mitä on vailla ... miehen pitää huomata kysyä.
Nainen itkee hiljaa ... miehen pitää tietää mitä olisi pitänyt tehdä.
Jos nainen ei saa suutaan auki kun tarvis jotain, niin miten sen ilmaisemattoman saamattomuus voi olla miehen syytä?
Vastaukset 55
Vanhimmat
ja entä jos nainen saa suunsa auki ja mies ei vaan toimi..?? keken syy..?? =o)
Häiriintyneet miehet haluaa vain omalle kohdalle hyvää, ihan sama mitä muut kaipais.
yritän vastaa noihikki..vaikka itekki mietin samaa..toisin päi..
Nainen ei tuu lähelle ... miehen pitää aina mennä hakeen. - ei kaipaa sun läheisyyttäs..??
Nainen ei sano mitä on vailla ... miehen pitää huomata kysyä. - opetelkaa lukemaan/tulkitsemaan toisianne sitä taitoa tarvitaan helvetisti..
Nainen itkee hiljaa ... miehen pitää tietää mitä olisi pitänyt tehdä. - ota se syliin..sylin kaipuu on pahoista pahin..
Jos nainen ei saa suutaan auki kun tarvis jotain, niin miten sen ilmaisemattoman saamattomuus voi olla miehen syytä? - suhteessa on kaksi...harvoin kukaan ihan yksin on syypää..
aha kiitos tiedosta.. =o)
Valitettavasti en osaa lukea ajatuksia.
Yritän tuppautua kaikenlaiseen tekemiseen avuksi :)
Voiko sitä syliä olla liikaa?
ei mutta osaat varmaan lukea ilmeitä ja kehonkieltä..?? näet kun toisella on pahaolo..?? =o) silloin se tarkoittaa et suu auki ja puhumaan eikä vilistetä ainakaan nurkan taakse piiloon..=o)
en minäkään osaa lukea ajatuksia..siksi muakin vituttaa..
hymm..tekemiseen..entäs sitten se hellyys..??
hehe syliä ei ole ikinä liikaa.. x) tarpeeksiki olis jotain..
Syyt pahaan oloon ei tule ulos vaikka kuinka hellästi kaivelisin. Viikon arkeologisten kaivausten jälkeen alkaa tulla vastausta:) Mikä siinä on kun ei voi sanoa kysyttäessä, vaan pitää odottaa että on kysytty jo pidempään?
Olisi kaikinpuolin helpompaa jos sylkäisi ne pahatolot samantien esiin.
no kato se on nainen.. =o)
eikä syy taidakkaan olla ihan helppo sitte..??? oisko sillä jotain semmosta minkä kertominen hävettää...?? =o/
naisen palvelija. Siksi, vaikka nainen saisi suunsa auki, mies ei aina tottele. Se on Keken syy tai ansio, sillä hän lopulta osoitti, että autolla voi ajaa muutenkin kuin naisia kyyditäkseen.
Nainen olis halunnut puut pois järvinäkymän puolelta. Pystyssä ovat vieläkin, kyllä tuulensuojaakin tarvitaan.
Rakastuneet olemme yhdessä rakkauden palvelijoita. Kannamme kaiken rakkauden alttarille, annamme kaiken rakkaudessa. Anna sanasi, annan kaikkeni. Sanani annan, kaikkeni jaan.
Eihän se olekaan miehen syytä, tietenkään..
Tossa on nyt varmaan joku sellanen juttu, että kun me naiset osataan aavistaa toisten tuntemuksia ja ehkä jopa ajatuksia niin toki me oletetaan, että mies tekisi niin myös. Teettekö?
Esim. tilanne, jossa mulle tulisi mieleen kysyä mitä toinen pohtii tai onko kaikki ok, mies ei kysy sitä. Missä vika? Mun tavassa kysyä ja siksi jättää kertomatta (olettaen, että yleensä kysyjää kiinnostaa), vai miehessä joka on välinpitämätön (vaikutelma) koska ei kysy?
Tuo kuulostaa jopa vieläkin skifimmältä kuin ajatusten luku.
Siis pitäis aavistaa toisen ajatus jo ennen ajatuksen ajattelua :)
Jos mulle tulee mieleen joku asia, niin kysyn tietenkin. Kun rakastan toista, niin rakastamalleni ihmiselle annan itseni ajatuksia myöten. Ei ole rajaa salaiset/sallitut, rakkaani ansaitsee ajatusteni ylä- ja alamäet tietoonsa.
Tosin en kuitenkaan suolla puhetta suoraan pururadalta, sitä en tarkoita.
No sittenhän ei pitäisi olla mitään ongelmaa, ei ainakana mun mielestä. Katsos jos itse antaa sitä kiinnostustaan/mielenkiintoa toiselle oma-aloitteisesti ja sillen, että se tulisi luonnostaan eikä pakottamalla niin kyllä se vuorovaikutteisesti tulisi takaisin, ainakin pitäisi tulla. :)
Joo, ajatustenluku on ihan oma taitonsa, ainakin voi aavistella mitä toinen voisi tietyissä tilanteissa tuumia kun omatkin ajatukset pyörii samoilla taajuuksilla. Ei se ole ihan niin kaukaa haettua kuin luulis :D
Miehen oma- aloitteisuus on osoitus naiselle siitä, että nainen on miehelle tärkeä muutenkin kuin huonekaluna ja esineenä. Nainen haluaa tulla huomioiduksi ja jos mies ei sitä tee, niin nainen olettaa, että mies ei ole hänestä kovinkaan kiinnostunut. Eli, jos on kiinnostunut toisen läheisyydestä, niin sen myös näyttää. Kyllä nainen siitä loukkaantuu, jos kaikki huomio täytyy aina kerjäämällä kerjätä.
Omasta mielestäni sitä oma-aloitteista huomiointia on ihan päivittäin. Tavallisesti useemminkin päivän mittaan.
Ehkäpä se ainut selitys on nainen!
Nainen ei tuu lähelle ... miehen pitää aina mennä hakeen.
-Jos läheisyys kuitenkin kelpaa, niin ehkä läheisyysongelmainen tai oman haluttavuuden tarkistelua? Kyllä läheisyys pitää osata hakea molemminpuolin, muuten jossain on jotain vikaa. Naiset kyllä taitaa tarvita miestä enemmän tuonkaltaista huomioimista, joten...
Nainen ei sano mitä on vailla ... miehen pitää huomata kysyä.
-Ei aina sanokaan, se pitää osata kaivaa esille ja osoittaa välittämisensä sillä tavoin, vaikka matkalla saatkin kuulla olevasi ärsyttävä kyselijä. Kuuluu miehen velvollisuuksiin :)
Nainen itkee hiljaa ... miehen pitää tietää mitä olisi pitänyt tehdä.
-Ei tarvitse, vaan pitää osata kaivaa taas se syy esille, vaikka usein saatkin ensin kuulla ettei mikään ole vialla. Vrt. edellinen.
Ajatustenluvun ongelma on siinä, että sitä voi hieman oppia ajan kanssa, jos kumppani ensin kertoo kun jotain tarvitse, haluaa tai jotain on vialla. Jos niitä ei kerrota, niin oppiminen menee aika vaikeaksi yritys ja erehdys touhuksi. Toisaalta joskus vaikka itkun kanssa on paha olo josta ei vain tiedä mitä se on, silloin ne vastaukset löytyy vasta myöhemmin kun sen asian on ehtinyt ensin itselleen jäsennellä.
Älä tuppaa aivan kaikkeen avuksi, vaan edellytä myös sitä että toinen on aikuinen ja osaa pyytää apua tarvitessaan. Sillä tavalla oppii ilmaisemaan omaa tahtoaan ja tarpeitaan. Ja jos ei opi, niin se on surullista. Ja muuten, kun tarjoat apuasi oma-aloitteisesti, niin älä kysy voisinko auttaa tai tarvitsetko apua, vaan kysy mieluummin voisitko tehdä jotain, kumppanisi hyväksi, tai vaikka olisiko ylimääräisestä käsiparista jotain hyötyä. On hiukan eri asia ilmaista että mielestäsi toinen tarvitsee apua, kuin ilmaista että olet käytettävissä mielelläsi jos toinen kokee sen tarpeelliseksi.
aah..älykästä ajattelua.. wau.. =o)
vaan pitkää ihmettelyä yritys ja erehdys muotoisesti. Ja vieläkään oo oppinu riittävästi, erehdykset johtaa 1-0 :)
Erehtyminen on jotenkin samaa laatua kuin ajattelemattomuus.
*Jos jokin menee pieleen paljosta ajatteluta huolimatta, niin se olisi mennyt pieleen kuitennii*
hmm..no ainaki ite tykkäsin et olet hyvin jäljillä..=o))
Jokainen erehtyy, edes kerran elämässään, jossain asiassa. Jos sitä jääräpäisesti välttelee niin hirveetä varmistelua on koko elämä. Eikä erehtymisellä ole mitään tekemistä ajattelemattomuuden kanssa, joka on sitä ettei syystä tai toisesta välitä tai jaksa nähdä vaivaa. Erehtymistä voi sattua vaikka kuinka panostaisit hommaan, tekisit parhaasi. No näin mun mielestä.
Kauhia opettelu tuossakin on ollut, vielä kun nookin sais omaksuttua osaksi olemista luontevasti ja ennen kaikkea osais itekin toimia vastaavasti, ettei itte sitten "tilais" ajatustenlukua tms. :)
Toiset ajattelee ensin ja erehtyy harvemmin.
Toiset erehtyy ja ajattelee sitten, että mikähän meni pieleen.
niinpä...hyvä välillä tarkastella itteensäki..kyllä vain.. =o)
ikävintä liene, jos ei ees puhe mee perille..
Että on pitänyt ottaa miej, joka joskus erehtyy
...ottaa mies, joka...
ja sitten on niitä jotka ajattelee ensin, erehtyy ja ajattelee sitten lisää ja erehtyy taas jne. Ei elämää voi kelailla valmiiksi tai varmaksi, sitä pitää kokeilla. Aika moni tekee senkin virheen, että ne kelaa paletin ensin kasaan omilla tiedoillaan, mutteivät osaa huomioida sitä että jollain toisella oli varsin erilainen näkemys asiasta. Menee helposti pasmat sekaisin jos aina tarttee turvautua etukäteen tiukaan kelailuun jonka on kuitenkin mahdollista pyllähtää täysin ahterilleen.
Eh, kohtuus kaikessa ja pelivaraa tuntemattomille muuttujille?
häpeis? Jos häpee, niin parempi olis mennä vaikka luostariin nunnaksi, koska ne on pyhittäneet ittensä täydellisyydelle, Jumalalle.
Kyllä ihmisen erheellisyyttä täytyy kyetä hyväksymään ja myötäelämään, muuten tulee paskamaisia pettymyksiä ja yllätyksiä sarjatulella.
Tuntematon se olikin se alkuperäinen ongelma :)
Täytyy myöntää, että meikä erehtyy usein viikon sen suhteen.
on se että puhuu, mutta saa dialogin sijaan monologin.
Joo, ei tässä itekkään puhtaita pulmusia olla, kai sitä ajatustenlukua on tilailtu ja oletuksilla suhailtu, sitten ihmetelty että mikäs sille neidille taas tuli. Sopii tosiaan katsella ongelmien kohdalla aina myös peiliin :)
nojoo niinpä osuit kyllä naulan kantaan...todellakin..=o)
monologit sucks..
mä pidän monologeista. In fact, mä alottaisin tänne monologi-ketjunki jollei joku toinen trolli tulis sitä heti pilaamaan :s
http://www.youtube.com/watch?v=I57wsDc200U
Siellä sun monologis sais arvoisensa kohtelun
näitä kannon päässä porajia. Pitäisköhän joskus kokeilla, tuntuu toimivn kuitenkin loppuviimein paremmi kun oma *ei väkisin ellei kelpaa* -asenne.
*puree hammasta*
rahisten*
NiH :D
hammaslääkäri
*sitten itketään* :)
puudutetaan kunnolla*
NiH.
Siitä että on ensin purtu hammasta
*vai kolottiko puudutushammasta*
*kolotti puudutushammasta*
hukuteta
*itkuun hukkuminen tietäis lisää murhetta* :)
*rohdutus*
*.*
Ihanko totta?
"Kun et silloin tehnyt sitä hommaa, vaan katsoit telkkaa. Et välitä kun vaan katsot telkkaa."
No siis en tiennyt hommasta mitään, siitä ei ollut ollut puhetta.
No en todellakaan ole telkan orja, vaan katson lähinnä satunnaisesti. En edes uutisia seuraa telkusta nykysellään. Jos olisin tiennyt, siis jos minulle olisi sanottu, niin olisin jättänyt sen ohjelman katsomisen sikseen. Siis häh?
oikeastaan syyllistämistä. Tosi ikävää käytöstä.
Onko tyttösi oikutteleva kotona liiaksi passattu ainut tytär? Sinä olet liian kiltti, yrität kaikkesi tytön eteen. Hän käyttää hyväkseen sinua oikuttelemalla.
Vanhin perheestään on. Tiedän äitinsä hoitaneen asioitaan ahkeraan aikaisemmin, tosin ei ole puuttunut meidän elämään.
Minua on kyllä syytetty kiltiksikin, tosin on jotkut tosi ilkeeksikin sanoneet. En anna kuitenkaan asioiden mennä miten vaan. Puutun asioihin kyllä aina kun tuntuu siltä.
Mistä ihmeestä on lähtöjään naisten ajattelu, että jos on rakkautta, niin silloin toinen osaa pyytämättä tehdä toisen toivomat jutut? Joskus osaa, mutta ei aina. Miksei voi pyytää jos alkaa tuntua ettei toinen tällä kertaa huomannutkaan!
jaa niin mikä naisten ajattelu? osaako ne ajatellaki?
sinä syytät naisia ja erityisesti sitä omaasi.
Syyttelyä puolin ja toisin. Voiskohan asialle tehdä jotain?
lol ihmisethän kirjottaa tänne palstalle syytelläkseen toista sukupuolta, joten minkä takia sille pitäis tehä jotain?
Pitääkö sinun aina huomioida häntä? Miten hän huomioi sinua, saatko sinä vastaavasti saman verran huomionosoituksia?
Miksi et nosta kissaa pöydälle, vai onko kumppanisi sellainen luonne, joka ei pysty lainkaan keskustelemaan?
halua viettää koko elämäänsä toisia syytellen. Tai ehkä sinä haluat.
en tarkoittanut koko elämää, vaan pelkästään tällä palstalla vietettyä aikaa.
gfkthanksbye