Hiihtoratsastuksesta

virkku.

Millaiset varusteet hiihtoratsastukseen tarvitaan ja kuinka hevonen kannattaa siihen totuttaa? Riippuuhan toki hevosesta, mutta onko ratsun kouluttaminen hiihtoratsastukseen pitkä ja vaikea projekti, vai onko paljon hevosia jotka eivät siihen koskaan sopeudu?

2

2884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      Hevosta varten tarvitaan rintaremmi, mielummin kohtuullisen leveä. Ja sen lisäksi vetoliina. Liina voi olla yksi pitkä naru (esim. juoksutusliina, nailoniset tai hamppuköytä olevat ajo-ohjat tai normaali köysi) tai Y-malliseksi punotu köysi jonka pääsä on kapula hiihtäjää varten. Ja tietenkin normaalit satula ja suitset ja mahdolliset hevosen käyttämät suojat.

      Tapoja kiinnittää rintaremmi on kaksi: Ns runkoveto (veto tulee samalla tavalla kin ravivaljastuksessa, mutta satula tasaa vetoa huonommin, kuin valjaat): Eli rintaremmi kinnitetään normaalisti satulavyöhön (ehkä vähän tavallista tiukemmalle) ja liina kinnitetään taas satulavyöhön. Tällöin hevonen vetää tavallaan satulallaan, mutta homma onnistuu hyvin kun kuorma on kevyt ja satula tukeva. Sopii hyvin hevosille jotka eivät ole ennen vetäneet mitään ja joilla harrastetaan hiihtoratsastusta satunnaisesti. Tämä onnistuu myös Y-rintaremmillä tai vähän kapeammalla rintaremmillä, kunhan satula on kunnollinen.

      ns. rintaveto. (eli hevonen vetää rintaremmiään vasten kuten valjakkohevoset). Silloin rinremmi tulee suoraan kiinni vetoliinaan (kannattaa laittaa rintaremmi kulkemaan mahvyön alta hevosen kylkiä pitkin) niin se ei sotkudu niin helposti hevosen jalkoihin, jos ratsastaja kaatuu ja liina jää löysälle.

      Pitkään suoraan vetoliinaan kannattaa laittaa joku naru (potkuremmi on näppärä, mutta mikä tavansa hevosta hankaamaton naru käy) siten, että se kulkee hevosen pepun yli kiinni liinaan molemmin puolin,silloin liina ei sotkeudu niin helposti hevosen takajalkoihin, jos liina jää löysälle esim. kaatumisen yhteydessä. Y-liinaan narua ei tarvitse, kunhan se on säädetty oikean pituiseksi (eli Y-lyhemmät sakarat yhtyvät heti hevosen pepun jälkeen.)

      Ratsastaja tarvitsee normaalit ratsastusvarusteet ja hiihtäjä sukset (hiihto, laskettelu tai mini) tai lumilaudan ja kypärän, sekä tukevat käsineet.

      Hevosen totuttaminen hiihtoratsastukseen ei ole yleensä kovinkaan vaikeaa. Useimmat hevoset eivät ole moksiskaan rinaremmistä tai kylkiin osuvista vetoliinoista, eivätkä myöskään hätkähdä takana pyörivää hiihtäjää. Useimmat hevoset silminnähden nauttivat hiihtoratsastuksesta (saa pitää vauhtia yllä ja tunelma on rento, kukaan ei nipota turvan asennosta tai tahdista.) On toki yksilöitä, jotka eivät kertakaikkiaan totu hiihtoratsastuksen tohinaan tai esim. kylkiin osuviin liinoihin.

      Totutus kannattaa aloittaa koskettelemalla hevosen kylkiä vetoliinoilla ja ratsastamalla sitä samassa paikassa missä toinen hiihtää, jotta hevonen tottuisi näihin. Jos hevonen ei ole näistä moksiskaan (yleensä eivä ole), voi hevoselle laittaa normaalin hiihtoratsastus varustuksen ja ratsastaa sitä siten että toinen on takana kävellen ja pitää liinaa välillä tiukemmalla (eli hevonen joutuu vetämään) ja välillä vain kevyesti tiukalla, takana tulevan kannattaa myös kiemurrella niin että liina osuu hevosen kylkiin eri kohdille ja eri voimalla. Kun tämäkin onnistuu vaikeuksitta voidaan mukaan ottaa hiihtäjä, tarvittaessa hevosta voi taluttaa varmuudeksi. Aluksi vain vauhti on pidettävä kohtuullisena ja hiihtäjän on osattava pitää varmasti liinat tiukalla ja pysyttävä pystyssä, jotta ensimmäisillä keroilla ei tulisi mitään pattitilanteita.

      Entisen ravurin, jolla on pää kunnossa ja ratsastuksen perusteet hallussa opettamiseen hiihtoratsastukseen meni 10 min ja normaalin hiukan aran ratsuponin kanssakin päästiin menemään laukkaa ilman ongelmia jo kolmannella kokeilukerralla. Minulle ei ole vielä tullut vastaan hevosta, joka ei olisi jo viimesitään tällä kolmannella kerralla ihastunut lajiin, joten rohkeasti kokeilemaan.

      • virkku.

        Kiitos oikein paljon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16753
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4564
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2617
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1908
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1549
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      393
      1496
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1359
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1283
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      992
    10. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      17
      974
    Aihe