Sanotaan, että säännöllinen avantouinti alentaa verenpainetta, mutta entä jos on normaalisti melko alhainen verenpaine, niin onko avantouinti silloin paras harrastus?
Olen harrastanut avantouintia 2-3 krt viikossa ja ärsyttää huimauksen tunne avannosta nousun jälkeen. Välillä olen mennyt makaamaan pukuhuoneen lattialle. Haluaisin jatkaa harrastusta, mutta onkohan se kuitenkaan terveellistä. Muita kokemuksia huimauksesta ja miten toimitte sen jälkeen.
Alhainen verenpaine
6
6894
Vastaukset 6
- ville1974
Hei,
Käytkö avannossa saunan kanssa vai ilman?Huomasin itse että ainakin saunan kanssa verenpaineet heilahtavat melkoisesti. Kokeile vähentää krt/vko määrää tai oleskele lyhyempiä aikoja vedessä. Itse kävin lähes päivittäin uimassa n.50 metriä avannossa ilman saunaa, mutta huomasin verenpaineeni laskevan liiaksi, koska aina seisomaan noustessani oli taju lähteä. asia korjautui käyntien vähentämisellä, uintimatkan lyhentämisellä. yleensä puen päälleni nopeasti jotakin lämmintä ja juon mahdollisimman nopeasti kupin kahvia. En usko että haittaakaan harrastuksesta on matalan verenpaineen omaavalle , ellei tosissaan sitten tajunta lähde, kuten mulla meinas käydä useasti..- Marjut53
alhainen verenpaine. Käyn avannossa päivittäin. Käyn lyhyen ajan, noin 15-20 vetoa. Käyn ilman saunaa. Mitään haittaa ei ole huomannut.
- käytössä
Nopee verenpainemittari alle 20 ekee ($28.14)
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.8895~r.34774240- käytössä
Vielä edullisempi malli.
Näyttää myös sykkeen
1.5" Fully Automatic Wrist Style Digital Blood Pressure Monitor (2*AAA) $20.69
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33627~r.34774240
Hei
Olen avantoseuran jäsen ollut 15 vuotta, ja tiedän lukeneeni että sydänvaivatkaan eivät estä avantouintia periaatteessa kunhan osaa olla oikein avannossa että tuntuu hyvältä, ja minulla jäi selkeästi mieleeni että ainoa sairas periaatteessa joka estää avantouinnin on juuri alhainen verenpaine, koska avantouinti laskee verenpainetta entisestään.
En halua Sinua masentaa tietenkään, mutta minun oli pakko kertoa totuus, ja kehotan juttelemaan lääkärin kanssa, josko seuraisit verenpainetta kotonasi mittarilla, ja sovpisitte läääkärin kanssa, on avantouinti jossakin rajoissa sairauden kanssa mahdollista.
ystävällisin terveisin
jari laurila- Anonyymi
Kiitos Jari vastauksestasi, vaikka onkin vuosia vanha. Mutta näin olen itsekin asioita fundeerannut, kun olen pohtinut, miksei avantouinti tai uimahallin kylmäaltaat vaan tuo mitään hyvää oloa, mistä muut puhuvat.
T. Matala verenpaine
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571450Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 44629
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552