syyllinen vai syyllistety

dust in the wind

Olen asunut jo 3 vuotta avopuolisoni kanssa. aluksi yhteiselo oli mukavaa ja huumaavaa, mutta pikku hiljaa totuus alkoi valjeta. Tunnelma alkoi kiristyä ja kaikki pienet asiat tuntuivat maailman suurimmilta asioilta avovaimoni mielestä. kävin silloin itse töissä ja kotiin tullessani kävin kaupalla ja tulin laittamaan ruuan ja tiskasin.ka roskat vien kiltisti aamulla töihin lähtiessäni. En nyt halua kuitenkaan sanoa että olisin unelmien mies ! en todellakaan! minä unohtelen välillä asioita ja teen epähuomiossa asioita. yritän kuitenkin. Saan kuitenkin jatkuvaan syyttelyä siitä että en tee mitään tai jos teen jotain niin teen sen väärin. Maitopurkki kaapissakin on väärin laitettu jos olen epähuomiossa laittanut sen muiden rinnalle väärinpäin ettei päiväys näy. nykyään olen opiskelemassa ja minulla on tietokone pöydän päällä koulu papereitani ja kirjoja ja ne saattavat olla välillä hieman sakaisin ja tämä on yksi maailman lopun ennusteita koska siitä seuraa huutoa ja mökötystä. tosin hänellä itsellään on tuhottomasti tavaroita ja ne on osittain pahvilaatikoissa ruokailutilan lattialla ja hujan hajan. ja sun muita tavaroita papereista kirjoihin. olen sanonut ettäminulle rittäisi joku asiallinen huomatus noista tavaroistani jotka ovat pöydällä niin se ei kelpaa vaan aina huudetaan. pidän siitä että asiat keskustellaan rauhassa ja ratkotaan ongelmia eikä huudeta ja heitellä tavaroita. tottakai pitää antaa myös tunteiden tulla mutta miksi pitää etsiä sitä rikkaa aina toisen silmästä. olen huomauttanut hänen lojuvista tavaroistaan ympäri kämppää aina silloin tällöin mutta kuitenkin tunnen samalla omatunnon tuskia koska en muista itsekään aina laittaa tavaroitani niin järjestykseen. minua syytellään myös välinpitämättömyydestä lähes kaikkia asioita kohtaa. koska minua ei kuulemma kiinnosta hänen asiat ollenkaan, pidän hänen mielestään hänen asioita ja ehdotuksia toisarvoisina en kuulemma kuuntele. kaikkien haukkujen ja arvostelujen ja turhien syytöksien keskellä yritän sitkuttaa ja edeskerran viikossa järjestää hänelle jonkin kivan pienen yllätyksen ja sen jälkeen puolitunia / tunnin olen hänen avomiehensä jonka jälkeen palaan todellisuuteni. valitanko minä turhaan ja onko minulla nyt siihen edes oikeus ? taidampa tästä nyt kuitenkin lähteä tästä siivoomaan ja järjestelemään paikkoja kun on kerta vapaapäivä ja hän suuttui jo aamullakin minulle.... menen tekemään siis niitä pieniä asioita "tahallani" että saisin hänet suuttumaan

4

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkäpusssi

      ..mutta itse taidan olla se joka huutaa ja raivoaa. Syynä vain se, että meillä on niin erilaiset näkemykset siisteydestä. Itse haluan, että kaikilla tavaroilla on omat paikkansa ja että tavarat myöskin pysyvät paikoillaan eivätkä loju ympäriinsä. Suututtaa laittaa aikuisen miehen tavaroita jatkuvasti paikoilleen. Miehelleni taas riittää siisteydestä se, että tiskit eivät homehdu pöydälle.
      Lopulta itselleni on tollut pakkomielle puolison tavaroista, samalla kun omat tavarani lojuvat missä sattuu..en vain ehdi laittamaan niitä paikoilleen, kun on huudettava toiselle.
      Yritän lopettaa tälläisen turhanpäiväisen huutamisen, mutta näen punaista aina kun puolison tavarat ovat hujanhajan.

      • dust on the wind

        minä itse yritän ja pidänkin tavarani järjestyksessä, mutta se että jos toisella on niin paljon kaikenlaista tavaraa että ne ei mahdu kaappiin vaan ne pitää pitää lattialla...imurointi on aika vaivaloista


    • opin minäkin jotakin

      Mullakin oli kuus vuotta parisuhde. Mikään mitä tein ei kelvannut ja valitusta piisasi. Jos sanoit takaisin HELVETTI REPESI. Kyllä siinä läheisyys parisuhteesta karisee kun koko ajan oot varuillaan mitä tuleman pitää eli huutoa ja valitusta. Onneks tajuttiin erota ja paljon mukavampi olla.
      Kokemuksesta sanosin et ei tuu tää vastapuoles muuttumaan. Muutokset luonteenpiirteissä on monivuotisia juttuja,joko elät alistettuna henkisesti tai lähet kävelee. Saatpahan oman elämäs takasin.

      • Itsekin syyllistyn tähän ns. turhista asioista mäkättämiseen, en ehkä noin voimakkaasti, toivottavasti ainakaan :D Itse ainakin mäkätän ressaantuneena, se jotenkin aina purkaantuu lähimpänä olevaan ihmiseen joka usein on puoliso.
        Itse olen suhteessa ollut liki neljä vuotta ja mies on muutaman kerran ollut eron partaalla kun ei jaksa turhaa mäkätystä. Ja voin sen verran vinkata että et sä tuota kauaa tule jaksamaan!
        Sinuna nyt ainakin nostaisin naises seinälle ja sanoisin miten asiat on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      163
      4593
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3292
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      112
      2874
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      155
      2865
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      2815
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      45
      2175
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2077
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      51
      1396
    Aihe