Miksi minua luullaan

Eli mikähän siinä on että minua, aivan suomalaista (28.v) naista luullaan tosi usein ulkomaalaiseksi??
Tätä on jatkunut jo muutaman vuoden ajan.
Vaatetuksesta se ei voi johtua koska olen tavallinen farkkutyttö eli en pukeudu paljastavasti tm...
ja hiusten värikään se ei voi olla koska sekä vaaleanpana että tummempana on sama juttu.
6275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Varmaan se johtuu niistä pitkistä vihreistä antenneista ohimoillasi.

Tai ei. Mistä ihmeestä täällä ilman valokuvaa voitaisiin tuollaista tietää?

Äänestä

kai sinulla on niin isot tummat silmät ja pitkä tuuhea musta tukka...
tai sitten se johtuu siitä pitkästä terävästä venäläisten naisten nenästä, muslimihunnusta, tai mulatin ihonväristä.

Äänestä

Se on se iso klyyvari (nenä på finska) ja liian lähekkäin olevat isot mulkosilmät. Joo, mun kamulla oli ihan sama ongelma, kaikki väitti et se on juutalainen, ennen kun se sit kävi extremelymakeoverissa ja muuttui siis TOSI suomalaisen näköseks. Silmänympäryksetkin niin mustat, että... Nyt sitä ei epäile kukaan edes naisekskaan enää. On se kummallista...

Äänestä

Jos sinulla on aksentti? Minulla kuulemma on.

Äänestä
  • Minua on usein luultu ulkomaalaiseksi. Varmaan ulkonäkö ja/tai aksentti ovat syynä. Riippuu myös ympäristöstä, esim. yliopistolla minulle puhutaan usein englantia.

    Äänestä

  • Nainen. kirjoitti:

    Minua on usein luultu ulkomaalaiseksi. Varmaan ulkonäkö ja/tai aksentti ovat syynä. Riippuu myös ympäristöstä, esim. yliopistolla minulle puhutaan usein englantia.

    Mikä ihmeen aksentti suomalaisella nyt voi olla, kun suomea puhutaan? Pissislispi vai jotakin provinsseista tuotua?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkomaalaiseksi? kirjoitti:

Eli mikähän siinä on että minua, aivan suomalaista (28.v) naista luullaan tosi usein ulkomaalaiseksi??
Tätä on jatkunut jo muutaman vuoden ajan.
Vaatetuksesta se ei voi johtua koska olen tavallinen farkkutyttö eli en pukeudu paljastavasti tm...
ja hiusten värikään se ei voi olla koska sekä vaaleanpana että tummempana on sama juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu