Ei taas työtöntä kesää!!

Olen koittanut tässä nyt soitella työnantajille, mutta aina saa kuulla että laita avoin hakemus sähköpostiin kyseisen ihmisen sähköpostiin... Tuleeko näistä [email protected] tyyppisiin osoitteisiin lähetetyistä hakemuksista mitään tulosta oikeasti?? En voi suunnilleen ajatellakaan muuta kun tätä pirun kesätyöasiaa ja miten kohta kaikki paikat ovatkin jo menneet, itselläni kun ei ole työkokemusta ja olen 20 v. niin en ole kovin vahvoilla.
2398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luin jostain, että vielä hakemuksen lähettämisen jälkeen tulisi soittaa perään?? En kyllä ymmärrä tuota, onko välttämätöntä ja miten pian niin pitäisi tehdä?

Äänestä
  • Nettihaut, vuokrafirmojen kautta hakeminen ja sähköpostit on nykypäivän todellisuutta. Viimeksi sain kesätöitä soittamalla/paikanpäälle ilmaatumalla töitä vuonna 2005. Sen jälkeen kaikki paikat tulleet sähköisten hakemusten perusteella. Sähköposti on vielä hyvä, koska se todellakin menee rekrytoijalle.

    Onhan tässä pieniä eroja johtuen firmojen koosta ja haettavasta paikasta. Pikkufirmat saattaa palkata soittojenkin perusteella, mutta nykyisin saattaa hakuja tulla kymmeniä ellei satoja.

    Nettihakemuksia joutuu lähettämään useita kymmeniä, mutta jokaiseen kannattaa panostaa. Tee yksi hakemus kunnolla, kopioi se wordiin ja ota siitä valmiita tietoja seuraaviin hakuihin. Älä kopioi kaikkea vaan pelkästään ne perus jutut. Vapaa osio kannattaa aina kirjoittaa työhakemus kohtaisesti. Kannattaa myös kokeilla vähän erilaista otetta/tyyliä eri paikkoihin sillä nykyisin sinun on pakko erottua massasta. Muista hakea niin pieniin kuin suuriin firmoihinkin.

    Lyhyesti tiivistettynä: kun haulikolla ampuu, niin aina osuu johonkin.

    Työnhakua kannattaa jatkaa vielä pari kuukautta eteenpäinkin ja vielä kesälomien alettuakin on paikkoja jäljellä. Niistä paikoista vaan harvemmin ilmoitellaan, koska ne tulevat siitä, että kesätyöntekijöitä ei ilmaannu paikalle tai saavat potkut.

    Onnea hakuun!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jfisjeofijsfefs kirjoitti:

Olen koittanut tässä nyt soitella työnantajille, mutta aina saa kuulla että laita avoin hakemus sähköpostiin kyseisen ihmisen sähköpostiin... Tuleeko näistä [email protected] tyyppisiin osoitteisiin lähetetyistä hakemuksista mitään tulosta oikeasti?? En voi suunnilleen ajatellakaan muuta kun tätä pirun kesätyöasiaa ja miten kohta kaikki paikat ovatkin jo menneet, itselläni kun ei ole työkokemusta ja olen 20 v. niin en ole kovin vahvoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu