ZUMBA KENGÄT??

millaiset kengät on noilla Zumba tunneilla sopivat ? pitääkä olla jotkut tanssilenkkarit, tossut vai käykö tavan lenkkari?
65837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

niin eli sama kysymys olisi minulla ja myöskin että millaiset vaatteet pitäis olla? Käykö vaan verkkarit ja t-paita tai toppi? Olisin menossa zumbaamaan ensimmäistä kertaa.

Äänestä
  • Itse olen käynyt zumba-tunnella pariin otteenseen ja vaatetuksena on ollut normaalit liikuntavaatteet eli kyllä verkkari ja t-paita käy.Itse olen huomannut että paksut kengät ei ole hyvät,jos on kengät ni semmoiset missä on ohuet pohjat ja joustavat pohjista hyvin.

    Äänestä

  • käy asux ihan tavalliset verkkarit ja t-paita. kenkinä mulla on yleensä ollu tanssilenkkarit, mut koitin viimex liukuestesukilla zumbata ja toimii hyvin sekin :).

    Äänestä

mä olen se friikki joka on paljainjaloin

en tunne tarvetta käyttää kenkiä

Äänestä

Itse olen ollut ihan t-paita ja verkkarit päällä. Kenkinä on ollu sisäpelikengät, mutta niissä tuntuu olevan liikaa pitoa, joten välillä olen ihan pelkät sukat jalassa ja paljon paremmin luistaa niillä.

Äänestä

Tavallisia jumppakenkiä olen käyttänyt. Oma nilkkani tarvitsee kengän varresta vähän lisätukea. Ovat pohjasta kulahtaneet, joten liikkuminen tässä lajissa on silloin helpompaa. Tarvitsen itse myös joustoa kantapäiden alle ettei tule kantakalvon tulehdusta ja siitä luupiikkiä. Verkkarit voivat olla turhan kuumat. Käytän trikoita. En pidä varsinaisista zumbavaatteista, eivätkä kaikki ohjaajatkaan käytä aina niitä. Vajaamittaiset trikoot voisivat olla hyvät näin lämpöisillä kelillä. Ja voihan noihin zumba-tuotteisiin satsata halutessaan. Vaan eipä meidän tunneilla ainakaan ehdi paljon toisten tekemisiä tai varusteita katsella. Paljain jaloin tai sukkasillaan en osaisi tunnille mennä. Muutenhan kengättömyys on joskus hyväksikin jalan lihaksille. Ihania zumbahetkiä kaikille harrastajille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avustakiitollinen kirjoitti:

millaiset kengät on noilla Zumba tunneilla sopivat ? pitääkä olla jotkut tanssilenkkarit, tossut vai käykö tavan lenkkari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu