rakkautta riitti

Koin niin erikoisen eron etten ymmärrä sitä ollenkaan enkä tiedä, miten sen koskaan saan niputettua. Olimme keski-ikäinen pari ja rakastuimme. Se oli rakkautta ensi silmäyksellä. Suunnittelimme jo häitäkin, koska hän on avioliiton kannattaja. Joulun aikoihin hän alkoi puhua, että tämä on kovin monimutkainen kuvio; minulla on vielä nuori poika, hän joutuisi myymään talonsa, raha-asiat ym. On kuulemma liian vanha isähahmoksi. Viimeisenä iltana hän sanoi, ettei hänen tunteensa ole minuun muuttunut eikä ole kenellekään naiselle sanonut rakastavansa tätä kuin minulle 10 vuoden takaisen eronsa jälkeen. Itku silmissä hän tämän kertoi. Tietysti hän oli sanonut tämän minulle jo monasti aiemminkin. Sanoi, että on päätöksensä tehnyt eikä sitä muuta.

Miten ihmeessä tällaisen yli pääsee ? Tunteet on molemmilla. Pelkkien tunteiden varaan ei kuulemma voi hänen mukaansa laskea ! Minulle ne ainakin merkkaa niin paljon, että muut asiat on varmasti ratkaistavissa, jos haluaa. Kannattaako ainutkertainen rakkaus heittää näin menemään ?

2

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loppu.

      Ja heidän typerät päätöksensä !

    • sarasvat

      ihmismieli on kummallinen. Koskaan ei voi toisesta ihmisestä tietää, millaisia päätöksiä ja ratkaisuja hän tekee. Ihminen toimii ja tekee päätöksiä usein tunteensa pohjalta, vaikka toisen on varmasti vaikea ymmärtää näitä ratkaisuja. Jokin syy siihen on kuitenkin, että mies on sellaisen päätöksen tehnyt.
      Se syy voisi mahdollisesti löytyä miehen menneisyydestä, aikaisemmasta parisuhteestaan ja hänen kokemuksistaan. Vaikka hänen erostaan on jo 10 vuotta, hän voi kokea silti lopullisen sitoutumisen toiseen vaikeaksi tai ahdistavaksi. Taustalla voi olla myös pelko, rakkaan ihmisen, sinun menettämisestäsi. Silloin ihminen voi tehdä ratkaisun katkaista itse suhde, ettei joutuisi kokemaan sellaista menetystä, että toinen jättäisi hänet.
      Keski-ikäisellä ihmisellä on yleensä myös omaisuus ja raha-asiat aika vakiintuneita, ja hän on saattanut esimerkiksi kiintyä taloonsa, josta ei haluaisi luopua. Hänellä on ollut jo vuosia omat raha-asiat ja omat menot, joita hänen voi olla ehkä vaikea muuttaa, kun parisuhteessa raha-asioiden hoito on osittain ainakin yhteistä.
      Monenlaiset käytännön asiat sekä jonkinlaiset pelot ovat voineet vaikuttaa hänen päätökseensä. Kirjoituksesi perusteella olen kuitenkin vakuuttunut siitä, että hän rakastaa sinua edelleen niin kuin ennenkin. Sinä haluaisit parisuhdetta nyt hänen kanssaan, mutta voi olla että hän taas tarvitsee jonkinlaista aikaa. Hän tavannut ihanan ihmisen, sinut, mutta ristiriidat hänen omassa mielessään ovat tällä hetkellä suuremmat kun halu saada se onni, jota sinun kanssasi voisi olla.
      Ehdottoman päätöksen tekeminen ja siitä kertominen itku silmässä, voivat kertoa siitä että hän kamppailee kovasti itsensä ja tunteidensa kanssa.
      Ihmisten kesken voi tapahtua vaikka mitä, varsinkin kun on rakkautta ja tunteita. Joskus asiat vievät aikaa vähän enemmän, ja voi joutua odottamaan. Mitään ei tietenkään voi luvata, mutta kun vaikutat olevan ymmärtävinen ja viisas nainen, niin luulen että mies arvostaa sinua paljon, ja varmasti ajattelee sinua ja miettii asioita.
      Tuossa tilanteessa ei voi itse tehdä paljoakaan, mutta sinulla on poikasi ja onko työpaikka ja ystäviä, ne ovat nyt tärkeitä. Asiat eivät menneet ihan suunnitelmiesi mukaan, mutta voi olla että ne menevätkin paremmin kuin olit suunnitellut, kun jaksat odottaa. Elämä on yllätyksellistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      187
      1294
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      832
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      701
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      249
      604
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe