Diplomaattijuhlat

Diplis

Olemme menossa diplomaattijuhliin, miehelle tulleessa kutsussa on "Uniform/Suit". Tilaisuus on iltapäivällä klo 16:00-17:30. Ilm. coctail-tyylinen puku menisi, mutta itse viihdyin parhaiten jakkupuvuissa. Olisiko vinkkejä, millaisella setillä tämän tason juhliin mennään "näyttäytymään"? Asusteet? Vinkkejä kaivataan!

5

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dress code

      Tuo uniform/suit on outo määritelmä, tarkoittaako ns. informal suitia?

      Mun kokemuksen mukaan päiväkutsuilla ei lähetystöt Suomessa yleensä noudata kovinkaan tiukkaan pukukoodeja. Ainakin monet suomalaiset diplomaatit saattavat tulla suoraan töistä noille kokkareille, eli ns. työvaatteissa. Yleensä näkee aika konservatiivista keskiluokkaisen tylsää pukeutumista. Noissa piireissä pukeutuminen ei ole todella mitään pintamuotinäytöstä, päinvastoin.

      Tulkitsisin tuon niin että miehellä on samaan pukuun kuuluvat housut ja takki sekä kravatti, miel. tummat kengät ja sukat. Naisella varmaan hillitty jakkupuku käy. Polvipituinen hame, ei lyhyempi, voi olla hyvä valinta. Jos kysessä on konservatiivisen maan lähetystö, ei liian avoinainen puserokaan. Jos haluat pukeuta hienommin, ota kivemmat asusteet. Pieni iltalaukkutyyppinen käsilaukku ja siihen sopivat kengät voisi olla yks vaihtoehto.

      Jos epäilyttää, kysele Ulkoasiainministeriön protokollaosastolta.

    • tavallinen koodi

      pukukoodina on puku / virkapuku (poliisi, sotilas, ei kuitenkaan esim. palomiehen työpuku - vaan virkaan liittyvä juhlapuku) eli miehillä ihan tavallinen päiväpuku ja naisilla vastavasti "päiväpuku" eli jakkupuku housuilla tai hameella tai noin polvi/pohjepituinen leninki.

      Virkapukua tässä niinkun markkeerataan lei sellasta asua kun "virkamies/nainen" käyttäsis päivällä töissä - ei pikkumustaa ei kukkamekkoja ei ruututakkeja ja samettihousuja - kravaatti tietysti pakollinen miehillä.
      EI SANDAALEJA tai suuria kasseja naisilla.

      Koodina voisi ihan yhtävyvin olla "Business suit"

    • nuijamaan päällikkö!

      moi!!!!!!!!!!!!! =) (=

    • My Precious

      Upeita koruja juhlaan ja arkeen

      www.myprecious.fi

      Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      1993
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1524
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      149
      1352
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1298
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1188
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      918
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      872
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      807
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      803
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      126
      800
    Aihe