Koko pienen elämäni olen kunnioittanut naisia ihmisinä, ja kolmessa lyhyessä suhteessakin olen ollut. Nyt kuitenkin en enää siihen pysty. Kolmas suhde päättyi eilen siihen että nainen kehui ja jätti samassa tekstiviestissä. Vaikka varsinkin suomalaisista miehistä onkin kivisydäminen kuva ja varmaankin joillakin tämä on myös karu totuus; niin sitten on niitä joilta löytyy tunteita joita antaa, ja joita selvästikin ottaa pois. Minun puolestani naiset saavat katsoa peiliinsä siitä jos mies jättää tulematta tapaamiselle tai särkee muuten sydämen, kun olikin vain sen seksin perässä. Tästä huonon opin saaneena en aio enää pitää naista samassa arvossaan kuin ennen tein ja kohdella kuin kukkaa kämmenellä; otan vain sen mitä haluan päältä ja loput heitän pois, juuri niin kuin minuakin on kohdeltu. Toivottavasti löytyy vielä niitäkin ihmisiä jotka pystyvät aidosti ihastumaan ja rakastumaan, mutta itse en enää niihin lukeudu.
sen sadun loppu..
käytä ja heitä pois
11197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä että opit läksyn. Jos olet tunteellinen ihminen niin voi tuotta tuskaa myöntää se totuus.
Olen itse aika kivisydäminen mutta joskus meinasi aivot napsahtaa kun en tajunnut miten suuri ero oli naisten puheiden (odottaa vilpitöntä rakkautta, pelimiehet ovat sikoja) ja tekojen välillä.
Laita vain "hyvä" kiertämään ns. :D
Jos matkan varrelle jää särjettyjä sydämiä, älä välitä. He olisivat tehneet sen saman sinulle jossakin vaiheessa.
erittäin tutulta ja samoin on myös täällä käynyt. Voisin melkein sanoa, että tarina on kuin omasta elämästä. Pari kertaa on nyt tullut viimeisen vuoden aikana otettua vastaan paskaa, eikä sitä enää jaksa... Parempi keskittyä vain omaan tekemiseen, kun toisen huomioonottamiseen ja kunnioittamiseen. Ensin ollaan niin ihanstuneita / rakastuneita ja kehutaan, että on parasta mitä on koskaan tavannut... Joopa joo! Pari päivää siitä, niin saat paskaa "tuutin täydeltä", vaikka toisia on katseltu miltei vuosi. Edelleenkään en ymmärrä kuinka joillakin on mahdollista kääntää tunteet niin nopeasti suunnasta toiseen? Suorastaan kusetuksen makua, jolla saadaan vain revittyä toisen elämä päin peetä...
Seuraavaa kertaa jos sellainen joskus edes tulee, varjostaa entistä isompi varovaisuus.. Luottamus kun on ajettu todella pohjalle ja sieltä on vaikea nousta...
tämä n.s. nice-guy käytös, joka naisen taholat tulkitaan insecrityksi eli epävarmuuden osoituksesksi. Tämä epävarmuus tai jo vihikin siitä taas on naisenlle kaikkein pahin turn-off.
http://www.heartless-bitches.com/rants/niceguys/niceguys.shtml
Nainen sanoo arvostavansa yhden laisia asioita ja miehiä, todellisuudessa hän kuitenkin haluaa aivan toisenlaisia asioita ja miehiä ja yleensä päätyy kolmannen laiseten miesten seuraan tai pääsee ainakin heidän nussittavakseen.
Moni mies jonka naiseten tuntemus on jäänyt vähäiseksi on maksanut kovan hinnan siitä, että ei ole tiennyt tätä naisen puheiden ja todellisten halujen ja käyttäytymisen välillä olevaa ristiriitaa. Ainakin siinä mielessä kovan hinnan jos ilman naista jääminen sellaisekai katsotaan.
Kertoohan jo sekin asiasta aika paljon kun tatuoidut n.s. 'kovat linnakundit' saavat sikseen hämmästyttävän helposti naisseuraa, ainakin verrattuna johonkin nice-guy tyyppiin vaikka tämä tyyppi olisi vielä ihan hyvän näköinenkin ja hänellä asiat muutenkin kunnossa. Samoin naiset haluavat roikkua hämmästyttävästi juurikin heitä pahoinpitelevien miesten seurassa, kiltti 'nössömies' puolestaan on naiselle se pahimman luokan turn-off. Onhan näitä esimerkkitapuksia elävässä elämässä mielin määrin.
Ei tuo ole se ongelma mitä tuolla linkissä sanotaan.
Mies voi pitää itsestään, rakastaa itseään sekä olla itsevarma, mutta liian aikaisin "heikkouden" näyttäminen naiselle esimerkiksi liiallisen hienotunteisuuden, huomioinnin ja empatian muodossa saa aikaiseksi "this guy is a total pussy". Ei silloin kannata ajatella että olisi "nice-guy".
Nice-guyt saavat paljonkin naisia jos vain osaavat olla miehisiä esimerkiksi ulkonäöltään ja käytökseltään. Mutta missään vaiheessa ei saa näyttää sitä heikompaa puolta itsestään vaan särmällä painostaa naista. Toki tämä ajaa osan naisista karkuun tuo liika särmikkyys mutta aina parempi se kuin sitten että ei ole särmää. Sitten myöhemmin kun parisuhde on vakiintunut voi olla hellempi, sitä ennen "munalla" pääsee vain eteenpäin.
Naisen seksuaalisuus nykyään ja naisten käsitykset miehestä että mies on muutakin kuin tylsä munaton nice-guy vaikka olisi ihan normimies pitäen itsestään jne.
Täytyy opetella olemaan Heartless-stud. ;)
Ikävää jos et pysty kunnioittamaan toisia, muutut vahingoniloiseksi tai toivot heille ikäviä asioita, vain siksi koska ex kohteli sinua kaltoin.
Eikä se ole.
Kun riittävästi tapahtuu samanlaisia asioita ja näkee niitä ympärillään niin näkee yleensä tuon tunnekuohun vallassa selvemmin sen miten tätä peliä pelataan.
Tiedän että osa naisista palaa aina siihen samaan peliin takaisin kun niiden sydän on särjetty mutta mies usein on realistisempi ja tajuaa jossakin vaiheessa karun totuuden.
Samat jutut kokeneena ei enää yksinkertaisesti jaksa yrittää mitään naisten kanssa. Tekipä noin tai näin , niin vituiksihan se menee kuitenkin. En vaan pysty ymmärtämään naisia ja heidän ajatuksen juoksuaan. Itsellä on ainakin pakko pitää pitkä tauko kaikesta parisuhdepelleilystä ja naisista yleensäkin...haluaisin vain tietää, että missä vaiheessa naisista on tullut niin helvetin kylmiä ja tunteettomia? Kaupungillakin kävellessä nirppanokat melkein kaatuvat selälleen, kun nokka osoittaa kohti taivasta. Kai siellä taivaalta sitten löytyy jotain niin mielenkiintoista, että pitää itsekin ryhtyä tiirailemaan yläilmoja.
Otatte naiset ja suhteet aivan liian vakavasti.
Ajatelkaa niitä kävelevinä pehmeinä, kosteina ja lämpiminä pilluina jotka on luotu vain naitavaksi niin et ajattele enää mitään tunneskeidaa tai ovatko kylmiä vai eivät.
Romantiikka on kuollut ja kuopattu. Sen tavoite on vain päästä pesälle ja saada pesää.
"niin vituiksihan se menee kuitenkin."
Se on tavoitekin. Jos ei pääse tai mene sisään asti eli tulee reisille niin seuraava reikä peliin. Ei tässä mitään hole-in-onea pelata vaan täysi kahdeksantoista reikää. ;)
Asennetta kehiin. Se on ne naiset jotka jäävät lopussa sinne pimeyteen yksin itkemään, ette te.
että on tullut otettua liian vakavasti naiset. Oikeastaan ne romanssijutut ja kaikki muu paska on vaan jotain kuorrutetta, josta naiset itsekään eivät taida ymmärtää sen enempää. Kuvitellaan satuja prinsseistä ja prinsessoista ja ikuisesta rakkaudesta vaikka todellisuus on jotain aivan muuta. Taidanpa ryhtyä tässä vähitellen lukemaan alan kirjallisuutta, päämääränä luonnolisesti mahdollisimman monen akan paneminen. Kun eivät halua, että kohdellaan tasa-arvoisena ihmisenä, niin olkoon sitten niin. Olisi pitänyt vaan tajuta tää jo monta vuotta sitten.
Nimenomaan!
Ne on pelkkää kuorrutetta ja muista että naisella tuohon romanttiseen hömppään voi olla varaa, miehellä ei.
Naiset eivät halua tasa-arvoa vaan mennä siitä mistä aita on matalin. Tasa-arvoa aletaan itkemään siinä vaiheessa kun suhde on vakinaistunut ja menkat iskee päälle.
Parempi tajuta se nyt kuin ei milloinkaan tai sitten joskus myöhemmin. Miehellä ei ole varaa tunteellisuuteen ellei halua tulla satutetuksi vielä pahemmin kuin mitä naisiin sattuu. Eivät naiset tunne empatiaa kuin omankaltaisiaan kohtaan. Miehiä kohtaan he tuntevat enintään sääliä jos joltakin on sydän murtunut.
Naisen seksuaalisuus syntyy miehisestä "munasta" (joko kuvaannollisesti tai ihan fyysisesti) jolla nainen saa tunteet että siinä miehessä on jotain erikoista ja nainen tuntee itsensä naiseksi. Tuollainen romanttinen hömppä on sitten sitä unelmointia joka voi kantaa johonkin mutta yleensä sitä reunustaa tuollaiset asiat jotka liittyy siihen että siinä miehessä on potkua ja munaa.
Teet itsellesi palveluksen kun kuoletat tunteesi. Ajattele tätä asiaa vähän kuin äitisi kuolemana. Takaisin ei ole paluuta eikä mikään tuo enää takaisin äitisi rakastavaa syliä. Olet nyt mies etkä poika. Naisille ei kumarrella ja jos avaat oven heille niin pidä huoli että on naisen tai sinun makuuhuoneesi ovi ;)
Voin hyvin myöntää olevan vielä tunnekuohun vallassa, mutta se ei vaikuta siihen tosiasiaan että naiset jättävät miehiä tylysti rannalle. Tätä edellinen tyttöystäväni ilmoitti ihanasti viime kesänä että hänellä oli ollut maailman ihanin päivä, hän oli tavannut maailman ihanimman ihmisen, joka en ollut minä. Ja kun oli puolen vuoden aikana haavat umpeutuneet ja parantuneet, niin sitten maailmaani astui mitä ihanin nainen. Jonka kanssa tunne side oli erilainen kuin koskaan ennen. En vieläkään ole hänestä löytänyt mitään muuta moitittavaa, kuin että hän jätti minut kuin kiven kalliolle. Enkä toivo kenellekään pahaa, en vain enää pysty näkemään sen yli että löytyy sellaisia naisia, jotka eivät jättäisi suhdetta keskenkaiken. Toivottavasti sellainen nainen jossakin kaukana tulevaisuudessa pelastaisi minut siitä kuopasta johon olen alkanut vajota.