Menin taannoin paikalliseen Clas Ohlssonin myymälään ja ostin sieltä vanhanmallisten vinyllilevyjen soittamiseen tarkoitetun laitteen. Samassa vekottimessa oli mukana radio ja kaiuttimet, joten sitä ei tarvinnut liittää mihinkään vahvistimeen. Hintaa oli 59,90 ja varaneulat päälle 9,90.
Huippuedullinen hinta hieman hirvitti ja laite näytti vipuineen, kääntönuppeineen ja äänivarsineen aika heppoiselta. Sillä ei ollut minkäänlaista nimeäkään. Olipa se vielä niin kääpiökokoinen, että LP:tä soittimen kansi kiinni soittaessani tuli osa levystä soittimen reunojen ulkopuolelle esiin aukoista, jotka kannen etu-, taka- ja vasempaan sivureunaan oli jätetty. En kuitenkaan halunnut tuhlata rahojani "oikeaan" levysoittimeen, vaan ajattelin, että kaipa tälläkin masiinalla sentään kohtalaisesti pärjää. Pitäisihän nimittäin halvankin laitteen kuitenkin toimia.
Kotiin päästyäni riemu sitten alkoi. Kun levyjä soitti, niin hiljaiset kohdat soivat melko mukavasti, mutta jos kappaleissa tuli vähänkin korkeampi kohta, niin heti ääni "särkyi" todella pahasti. Moista suttua kuunnellessani tuli mieleen radio, jossa ei kanava ole aivan kohdallaan.
Levyjä soittaessani masiina raakkui toisinaan kuin varis. Ääni jatkui vaikka väänsin volyymit nollille. Ilman kuulokkeita kuunnellessani suunnilleen puolet kuuluvasta äänestä oli musiikkia ja puolet kyseistä raakkumista.
Sekä LP-levyt että singlet tuntuivat pyörivän tässä kapistuksessa hieman väärällä nopeudella eli toisinaan soitto kuulosti kumman kurisevalta ja laulajan ääni liian möreältä tai sitten "Saukki ja pikkuoravat" -osastolta.
Kaiken huippu oli laitteen upea toiminto, joka pysäyttää levyn pyörimisen levyn musiikin päätyttyä. Joitakin pitkähkön kappaleen sisältäviä singlejä soittaessani masiina lopetti pyörimisen noin minuuttia ennen kappaleen todellista loppua, koska soitin "luuli" levyn päättyneen.
Kaikenlaisen veivaamisen ja mielipahan jälkeen soitin Clas Ohlssonille ja kerroin, että heiltä osamani vekotin ei ollut levysoitin vaan täysi lelu. Myyjä linjan toisessa päässä sanoi (tietenkin), ettei heille ole tullut ennestään yhtään valitusta kysesistä soittimista. Hän viittasi laitteen edulliseen hintaan ja sanoi, ettei tämän hintaiselta soittimelta voikaan vaatia suurta laatua. Sanoin myyjälle, että kyllä halvankin soittimen pitää toimia.
Seuraavaksi myyjä epäili minun kohdalleni sattuneen "maanantaikappaleen" ja ehdotti minulle laitteen vaihtamista heillä toiseen soittimeen. Sanoin takaisin, että soitin on malliltaan jo täysi susi ja etten tulisi ostamaan heiltä ikinä minkäänlaista soitinta. Totesin vielä, ettei tällaisia toimintakelvottomia soittimia saisi edes valmistaa eikä varsinkaan myydä kenellekään.
Paikan päällä sain sitten rahat takaisin sekä rakkineesta ja sen varaneuloista, mutten tietenkään mielipahasta, ylimääräisistä matkoista ja muusta vaivannäöstä. Menin heti rahat saatuani toiseen likkeeseen ja ostin OIKEAN levysoittimen. Se toimii joka suhteessa loistavasti.
Joten välttäkää Clas Ohlssonilta ostamista!
VAROITUS! Älä osta levysoitinta Clas Ohlssonilta!
Järkyttynyt
6
3779
Vastaukset
- halvempi = huonompi
Aika outo juttu, että mulla ei MITÄÄN ongelmia ole ollut vaikka mulla on monta vuotta ollut (ja on vieläkin) Clas Ohlsonin levari (*koputtaa puuta*)... Tosin yli 100e hintaluokan vehje, että siinä sentään on jo sitä laatua
- Mike444
Älytöntä meuhkaamista, Tällaisten takia en ole edes harkinnut asiakaspalvelutyötä.
- Björn Porilainen
Joo...Siinä hommassa ei ole hyvä meuhkata. Ja entä jos tiskille sattuisi tulemaan asiakas samalla kun itse meuhkaa? Voi pyhä Sylvi ja Stockmannin lihatiski! Apu-va!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2373026Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell161702Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.101379- 1041228
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291221- 751137
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717957- 135942