Olen vesijuossut perinteisesti vyön kanssa mutta olen kiinnittänyt huomiota niihin jotka vesijuoksevat käsi ja jalkavastuksilla hieman etukenossa, se näyttää todella tehokkaalta tavalta treenata koko kroppaa. Olenko oikeassa? Haluaisin laihtua joka puolelta kehoa ja tämä tapa näyttää hyvältä myös vatsalihastreeniltä kun pitää jännittää keskivartaloa.
Kannttaako siis mieluummin juosta jalka&käsi-vastuksilla kuin vyön kanssa?
TEHOKKAIN TAPA VESIJUOSTA?!
6
8574
Vastaukset
- aloitteleva
En tiedä itse mitään vesijuoksusta mutta oli vaan pakko vastata tuohon "haluaisin laihtua joka puolelta kehoa" -juttuun vain sen verran, että valitettavasti millään keinoa ei voi laihtua enemmän toisesta kohtaa. Lihaksia toki voi kehittää :) Anteeksi tämä saivartelu :D
Toki on hyvä etsiä keinoa saada liikunnasta tehokkaampaa, mutta laihtumista ei voi nopeuttaa tai tehostaa tiettyyn kohtaan kropasta.
Jatketaan liikkumista :) - yks vaan
Vesijuostessa vyön kanssa kuuluukin olla asentona pieni etukeno. Ei tietenkään niin, että makaa veden pinnalla.
Tehokkaaksi juoksun tekee se, että liikkeet tehdään tehokkaasti, potkut kunnolla taaksepäin. Kädet kuuluu olla sivuilla, sormet ojennettuna, kyynerpää koukistettuna..(onkohan vaikeaselkoista)Niinkuin juoksisit kuivalla maalla.
Vyön kanssa voit tehdä erilaisia variaatioita;
Nosta polvet koukkuun eteen ja tee rintauintivetoja käsillä.
Nosta kädet vaikka pään päälle ja polje jaloilla.
Nojaa hiukan taaksepäin ja "pyöräile" jaloilla, hyvä vatsalihaksille.
ym, ym..
Myös vyön kanssa voi olla käsi- ja jalkavastukset.....Vesijuoksu"kenkiä" ja käsiin hanskoja saa myös.- vesimilla
Pääasia että juoksee. Riittävän kauan että tulee kunnolla hiki vähintään se 30min. Kannattaa tehdä eri sykkeillä eli yhteen suuntaan täysillä sitten rauhallisemmin sitten taas potkut ja käsivedot ääripäihin ja taas rauhallisemmin takaisin. Juosta ja nyrkkeillä on myös tehokasta. Hanskat ja kengät messiin vyön kanssa tai ilman. Tehoa tulee lisää kun jättää vyön pois koska on pakko vetää kovemmin ettei uppoa ;)
Läskit kuluu kun vaan osais vähentää sitä syömistään. Mutta kun urheilun jälkeen vaanmaistuu niin hyvin.. Mikä keino olis siihen? Tonaliinia oon jo syönyt ilman meirittelevia tuloksia.
- vesijuoksija
Kannattaa käyttää sekä vesijuoksuvyötä ja vastuskengiä. Tehokasta vesijuoksu on silloin, kun liikkeet saadaan tehtyä laajoina ja isoja lihaksia hyväksi käyttäen. Itse vesijuoksuvyön idea on siinä, että se kelluttaa ja mahdollistaa paremman juoksuasennon ja näin paremmat liikeradat, kun liikkeiden ei tarvitse kannatella vedessä liikkujaa, vaan kaikki liikkeet voidaan sovittaaa vain maksimaalisen kuormituksen mukaisiksi.
Pelkät kengät ainakin itselläni eivät kannatelleet tarpeeksi, ja leuka painui veteen. - juoksukenkiä
Ostin viime kesänä eräiltä markkinoilta sellaiset vesijuoksukengät, jotka ovat soikeat ja n. 25 20 cm koltaan. Jokin Uimaliiton uusi malli. Ne pitää pinnalla juostessa yksinäänkin ja lisäksi joutuu ainakin aluksi vähän "tasapainoilemaan", joten uusia lihaksia tulee käyttön. Mallit on eriksenn miehille ja naisille. Suosittelen.
- Näinmeill
Kyllä laihtuu vesijuoksussa. Reisiin tulee jer kuka ja jos kauhoo käsillä niin allipaasikivet kiinteytyvät. Itse juoksen noin kilometrin joka päivä. Malli miehille on sama mutta koko isompi.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.
Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j7394523Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.5643429Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?
Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.1732171Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o121734- 961596
MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!
No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis351558TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa
Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka1611261OP Kaskimaa
Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.301108- 2241041
- 70976