Ambulanssi kolaroi

Ambulassi kolaroi tänään taas. Hohhoi onkohan niille järjestetty ajokoulutusta,vai mitä ne touhuaa ajaessa.Cattailee puhelimessa??Onkohan ajo kokemusta muulla kun maitokärryllä.
201252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

uutisessa kerrottiin että edelläajava kääntyi eteen.

Äänestä
  • auto käänty edestä vasemmalle ja ampulanssi lähti ohi vasemmalta tais oola vauhtia tyyttärellä reilusti ei kerenny jarruttaa ja päätti ohittaa

    Äänestä

  • pkop kirjoitti:

    auto käänty edestä vasemmalle ja ampulanssi lähti ohi vasemmalta tais oola vauhtia tyyttärellä reilusti ei kerenny jarruttaa ja päätti ohittaa

    vauhtiahan niillä ambulansseilla yleensä on.

    Äänestä

kolaroida?? Kolaroihan poliisikin saati muutkin?? Hölmöä ajatelua taas

Äänestä

Nämä urpot ajavat karvalakki päässä, niska ei taivu, eikä pää enään käänny, kerran kaksi viikossa käydään se maitopurkki ja lenkki hakemassa kaupasta, autolla kauppaan eikä muusta liikenteestä tiedetä, älytä, nähdä yhtään mitään: "eihän sieltä eilenkään tullut ketään"!
Läheltäpiti tilanteita on ollut paljon, alle olisivat jääneet ellei tietäisi itse varautua näihin pökiöihin. Rekassa painoa yli 20tn.

Äänestä
  • tais olla edellä ajaneessa?

    Äänestä

  • terrorisoivat liikennettä mielinmäärin! Ladalla, hiacella, hiluxilla, törötetään aivan kuin muuta liikennettä ei olisi olemassakaan. Ilman vilkkuja, valoja, hortoillaan ja kääntyillään minne sattuu. Näihin ei paikallispolliisit eväänsä lotkauta, vasta kun ajavat jonum mummon tai lapsen ylitse. Missä on lääkäreiden vastuu kun jatkavat ajokorttia vuodesta toiseen näille horiskoille?

    Äänestä

tais olla sallan ambulanssi, ainakin se tuli vastaan kolariaikoihin sipovaarassa vilkut päällä. Ainahan se sallan lanssi ajaa vilkut päällä läpi kemijärven, että kaikki huomaisivat. Varsinkin silloin kun tuli se uus lanssi. Tuskin mitään potilaita oli kyytissä ja mikä helvetin kiire niitä sallalaisia on muutenkaan kuskata rovaniemelle?

Äänestä
  • "Tuskin mitään potilaita oli kyytissä ja mikä helvetin kiire niitä sallalaisia on muutenkaan kuskata rovaniemelle? "

    Ai näitkö oikein ettei kyydissä ollut ketään? Amppari ei aja pillit päällä jouten vain!

    Ja jos asuu sallassa niin sekö ei tarkota että ihmisellä voi olla tila joka vaatii välitöntä, pikaista hoitoa!
    Sielläkin asuu synnyttäviä, sattuu myös kolareita (myös kuolonkolareita!) ja sairaskohtauksia...

    Jos et mistään mitään tiedä, niin ole hiljaa!

    Kiitos kemijärven ja sallan ambulanssi henkilökunnalle! Teette todellakin tärkeää työtä!

    Äänestä

Naisia on alkanut näkymään ambulanssien kuskeina yhä useammin. Niin on myös ambulanssikolarienkin määrät lisääntyneet.

Äänestä
  • Aivan käsittämätön ohituspaikka vaikka kuinka olis ambulanssi! Näkyvyyttä eteenpäin ohittajalla ei ko.paikassa ole käytännössä juuri ollenkaan. Aivan järjetön ohitusyritys! Liikennesäännöt koskee myös
    häly-autoja.

    Äänestä

  • peurakangas kirjoitti:

    Aivan käsittämätön ohituspaikka vaikka kuinka olis ambulanssi! Näkyvyyttä eteenpäin ohittajalla ei ko.paikassa ole käytännössä juuri ollenkaan. Aivan järjetön ohitusyritys! Liikennesäännöt koskee myös
    häly-autoja.

    Kaikki muut ovat velvollisia väistämään hälyytysajoneuvoja ( poliisi, palo, ambulanssi-autoja) paikasta riippumatta, näin sanoo laki!!!

    Äänestä

  • sotapoliisi kirjoitti:

    Kaikki muut ovat velvollisia väistämään hälyytysajoneuvoja ( poliisi, palo, ambulanssi-autoja) paikasta riippumatta, näin sanoo laki!!!

    kyllä koskee laki myös hälyajoneuvoa

    Äänestä

  • sotapoliisi kirjoitti:

    Kaikki muut ovat velvollisia väistämään hälyytysajoneuvoja ( poliisi, palo, ambulanssi-autoja) paikasta riippumatta, näin sanoo laki!!!

    Kannattaa ajatella ensteks ennenkuin kirjoittaa mitään. Tuolla ajatusmallilla häly-autot pitää tehdä
    panssarivaunuista ja ajoreitillä taitaa olla enempi hoidettavia kuin kuljetusta suorittavassa autossa. Höyrypäät eivät sovellu ko.alalle! Allekirjoittaneella muuten sattuu olemaan yli 30v kokemus th- alalta
    ja myös sair.kuljetuksesta. Sotapoliisi täydennyskoulutukseen !

    Äänestä

  • sotapoliisi kirjoitti:

    Kaikki muut ovat velvollisia väistämään hälyytysajoneuvoja ( poliisi, palo, ambulanssi-autoja) paikasta riippumatta, näin sanoo laki!!!

    niin mutta häly ajoneuvon kuljettajan on annettava mahdollisuus väistää. ja pillit päällä on noudatettava erityistä varovaisuutta. 99% häly kolareista on hälytysajoneuvon kuljettajan vika...

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    niin mutta häly ajoneuvon kuljettajan on annettava mahdollisuus väistää. ja pillit päällä on noudatettava erityistä varovaisuutta. 99% häly kolareista on hälytysajoneuvon kuljettajan vika...

    Nämä "karvalakkikanksterit" joita täällä riittää pilvinpimein, eivät näe eivätkä kuule mitään, silti ne pyörii tuolla liikenteen seassa muiden tavallisten autoilijoiden seassa. KORTTI POIS JA HETI! Ennenkuin sattuu todella pahoja kolareita.

    Äänestä

Oletko itse ikinä ajanut ambulanssia hälyytysajossa? en ymmärrä tuota ajattelutapaa millä ajattelet. Kun ollaan hälyytysajossa niin silloin ei tosiaan chattailla puhelimessa. Kun mennään pillit päällä niin silloin on tosi kyseessä, ei sitä varsin ajella pillit päällä.

Kolari voi sattua vaikka ajokokemusta olisi 20 vuotta tai 2 vuotta. Ja se että nainen lanssin ratissa ei ole sen kummempi kuin mieskään.

Menkää itse ajamaan hälyytysajoa niin taitaisi muuttua mielipide.

Äänestä

Kyllähän täällä ollaan sit taas tikusta väännettyä asiaa ja sorkittu sitä silmäänkin siinä samalla. Haluaisin huomioida tässä tapauksessa pari varsin tärkeää asianhaaraa.
1) Jos ohitat ja ajat edessä ajavan päälle, kenen vika se on?
- Hmmmm... Niin, tyhmäkin tuon tietää. Ambulanssikuskit ovat itse vastuullisia ottamistaan riskeistä ja heidän pitäisi tiedostaa vaikeat paikat. En sano, että tämä on ammattitaidottomuutta, vaan ehkä vain virheellinen arvioinnin teko. Kuitenkin laki jo tässä sanoo, että tämä onnettomuus oli ja on ambulanssin vika. Piste.
2) Sukupuolella ei pitäisi olla mitään tekemistä tämän asian kanssa... Ja kummillokohan on yleisesti raskaampi kaasujalka? No tästä en lähde edes väittelemään, koska sukupuoli on täysin merkityksetön asia. Ja mistä kukaa edes tietää ajoiko kyseistä ambulanssia nainen vai mies? Niimpä.
3) Samanlainen virhe voisi tapahtua kenelle tahansa. Asiat ovat niin pienestä kiinni. Jos ambulanssi olisi tullut tullut 5 sekuntia aiemmin ei onnettomuutta olisi välttämättä tapahtunut, ja jos se olisi tullut 5 sekuntia myöhemmin ei sitä olisi tapahtunut. Aina ei näe mitä pitäisi, eikä kuule mitä pitäisi. Ja miten voi nähdä tai kuulla jotain mitä ei näe eikä kuule vasta sittenku se rysähtää kylkeen?

Jep.

Äänestä

Tiedän, että kolari johtui edessä ajavan aikomuksesta väistää vastaantulijoiden kaistalle, kun samaan aikaan lanssi lähti ohittamaan! Eli, jospa edessä ajava katsoi, ettei vastaantulijoiden kaistalta tullut ketään vastaan, niin voiko ohituspaikka olla silloin IHAN HIRMUKAMALAN vaarallinen?? Yleinen sääntöhän on, että hälyajoneuvolle annetaan tilaa mennä ohi, ja jos se ei ole juuri siinä tilanteessa mahdollista niin sitten ainakin painetaan itse kaasua, eikä suinkaan jarruteta! Tässä tapauksessa annettiin tilaa mennä ohi, tosin vähän heikoin tuloksin, mutta onneksi kenellekään ei käynyt vahinkoa.
Jos kaikki muistavat jatkossa, että hoitohenkilökunta, kuten myös lanssissa, on ihmisiä, niin muistetaan myös että inhimillisyys siinäkin tapauksessa!

Äänestä
  • Öööö ja pointtisi olikaan mikä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Prinsessa ruusunen kirjoitti:

Ambulassi kolaroi tänään taas. Hohhoi onkohan niille järjestetty ajokoulutusta,vai mitä ne touhuaa ajaessa.Cattailee puhelimessa??Onkohan ajo kokemusta muulla kun maitokärryllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu