Mul on ilmeisesti todella paha puna pigmenttisyys mun hiuksissa! Aina ku kampaajal värjään hiukset vaaleeks puskee keltasuutta ja ku värätään tummemmaks tulee aina jotenkin punertavan ruskeiks. Onks jollain muulla vastaavan laista ongelmaa??En enään tiedä mitä pitäis tehä näitten hiustenkaa ku koskaan ei oo hyvä:(
Punapigmenttisyys!?
punapää_
3457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
moikka :)
Punapigmenttisyyttä voi poistaa mm. vaaleista hiuksista (näkyy keltaisena hiuksissa) kampaajalla tehtävässä vaalennushuuhtelussa, joka huuhtoo/samentaa hiusta, tämän jälkeen huksiin kannattaa laittaa hyvin kylmä, violettiin tai tumman siniseen vivahtava sävy. Sinisyys saattaa näkyä tovin, ennen kuin kuluu pikku hiljaa, mutta hiuksissa ei näy yhtään keltaisuuden häivää ;) sitten hiukset ovat tuhkaisen vaaleat. Kotivärejä ostaessa ei kannata ottaa vaaleista väreistä yhtään väriä, jossa olisi kolmonen, koska se antaa kullanhohtoa, joka tulee punapigmenttisyydessä esille yleensä aika voimakkaastikin keltaisena :/ Itse voi hoitaa hiuksia kampaamoliikkeistä saatavilla sävytyshoidoilla, esim riflessen violet blonde? jos nimen nyt oikein muistan :) on hyvä. Kannattaa antaa vaikuttaa jopa yli 20 min. Hiuksissa pysyy tuhkainen sävy pitkään.
Ruskeisiin kannattaa laittaa punaisuuden estoon jopa vihertävää/sinertävää sävyä ruskean joukkoon, jolloin ruskeessa ei näy punaisuutta, vaan väri on enempi kylmä. Tämän jälk. voi koittaa värjätä itse kotiväreillä sävyillä, jotka eivät ole kultaan tai mahonkiin yms. meneviä. Esim. huurteinen suklaan sävy saattaisi olla hyvä :))
näiden jälkeen ei myöskään tarvitse maksaa niin huimia summia kampaamossa, kun kerran sen on tehnyt hyvällä tuloksella, niin sävyä voi ylläpitää kotiväreillä ja halvemmilla värihoidoilla ;)
Kiitos huihaihius:)! Tuli todella paljon hyvää tietoa. Aijon kokeilla vinkkejäsi, ja toivottavasti saisin kerrankin pidettyä keltasuuden poissa:D!
värjää punaiseksi.