Seure henkilöstöpalvelut kokemuksia?

Hei!
Millaisia kokemuksia teillä on Seure henkilöstöpalveluista?
4819846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

Töitä ei ole tai paremminkin ne jaetaan liian suurelle porukalle. Tilastoissa 1 työpäivä tekee ihmisesä työllisen. Eli 20-25 ihmistä saadaan "työllisiksi" hommalla, jota oikeasti olisi vain yhdelle. firman puhelinmyyjät ovat kyllä mielin kielin, mutta luottaa ei firmaan voi. Mainokset ei anna oikeaa kuvaa.

Äänestä

ihan satunnaista. Puhelinmyyjiin ei voi luottaa missään asiassa. Firma haalii valtavat määrät ihmisiä listoille, joskus tulee töitä jopa kerran kuussa. Tämä on ollut systeemi jo ennen lamaa. Heikoilla olet, jos tämä on ainoa työsi. Minkäänlaista urakehitystä ei ole, eläke on käytännössä täysin olematon vähäisten työpäivien takia. Keikkapaikassa harvoin on tehtävänä yhden ihmisen työt, vaan aina useamman tai säästetty hommia jo monta päivää. Kaikki otetaan irti.

Äänestä

Aloitin työt viikon päästä haastattelusta. Aluksi sain kuukauden sopimuksen jota jatkettiin kunnes minut vakinaistettiin asiakasyritykseen. Olin tyytyväinen Seureen.

Äänestä

Olen ollut jo vuosia täyspäiväinen Seuren keikkalainen.Ammatiltani olen Lähihoitaja.Ainakin hoitoalalla keikkaa on aina riittänyt niin paljon ,kuin vain on ikinä jaksanut tehdä.Muista aloista en tiedä.Palkka on aina maksettu ajallaan ja muutenkaan ei ole ollut mitään ongelmia.Olen kuullut juttua,että kesäkuussa olisi hiljaisempaa keikkarintamalla.En tiedä..Ainakin mulle on aina löytynyt silloinkin keikkaa.Suosittelen lämpimästi kaikille niille,jotka haluavat itse päättää,mitä vuoroja tekevät.Sopii myös hyvin vuorotyöhön kyllästyneille,tai niille jotka eivät muuten pysty/halua tehdä vuorotyötä.

Äänestä

tein keikkatytä täyspäiväisesti vajaa 2vuotta palkka ajallaan työtä olis voinut tehdä enemmänkin mutta työaika laki ei sitä sallinut nyt vakiduunin ohella keikkailen sitä ei työaikalaki katso

Äänestä
  • Kokemukset valitettavasti ihan toiset

    Äänestä

  • jymäytetty009 kirjoitti:

    Kokemukset valitettavasti ihan toiset

    Työtä on ollut melko vähän.

    Äänestä

onko täällä siivousalan keikkailijoita. ite ny palaamassaa takasin seureen tammikuun alusta keikkailee, ny katoin keikkanetistä varsin et mitä joulukuusi ni oli oikeestaan va 4 ja 6 tunnin. onko siellä koko päivätyötä nykysin miten. aikaha tetty näyttää. ja mulle sanottii et maksetaan extraa siitä jos on valmis lähteen lyhyemmillekin keikoille tietääkö joku paljon se extraa on?

Äänestä

Seure on monipoliasemassa ja se näkyy, seure kyykyttää keikkailijoitaan ja suosii joitakin keikkailijoita. Kaupungit hki, espoo, vantaa, joiden on pakko ottaa Seuresta keikkailijoita, eivät muista hoiva-alan yrityksistä saa tilata. Eli tervettä kilpailua ei ole. Seure voi siis käyttäytyä miten haluaa. Seuressa ei kukaan vastaa mitään, ei varsinkaan jos kysyy ns ikäviä asioita. Sähköposteihin ei vastata ja tiedusteluihin ei saa vastausta. Jos saa, niin allekirjoituksena on Seure. Ainoastaan joku Sami siellä vastaa omalla nimellään, muut kuittaavat vastauksena Seure

Äänestä

Seure mainostaa työtä keikkatyönä. Hommaan pitää sitoutua puoleksi vuodeksi ilman että tuntiakaan luvataan. Tämä on määräaikainen sopimus puolen vuoden ajaksi nollatunteilla. Seure on sekoittanut käsitteet.
Yhdessäkään rekrylafkassa ei löydy mitään joustavaa. Höpöpuhetta.
Kannattaa sopia suoraan työt yrityksen kanssa ja jättää nämä työntekijöitä polkevat tahot.

Äänestä
  • No nyt on kyllä niin höpöpuhetta moiset väitteet Seuresta. Oletkohan itse ymmärtänyt väärin? Kannattaa olla yhteydessä Seureen, että saat asian selvitetyksi...

    Äänestä

  • Tein seurelle hommia 2016, sitten kun peruin töitä sain rekrytointikiellon ko yhteisöön, oli vielä niin vittumaista tohua, kutsuttiin haastatteluun jossa ryhävalas feministi sanoi jotta mijsi sulla uusi sähköposti, toivottavasti koko seure lopetetaan.

    Äänestä

  • Seure on perseessä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tein seurelle hommia 2016, sitten kun peruin töitä sain rekrytointikiellon ko yhteisöön, oli vielä niin vittumaista tohua, kutsuttiin haastatteluun jossa ryhävalas feministi sanoi jotta mijsi sulla uusi sähköposti, toivottavasti koko seure lopetetaan.

    Sama kävi mulle, peruin muutaman keikan lapsen sairastumisen takia, pitkän tauon jälkeen haastattelu jossa vaihdevuosiongelmainen ryhävalas pisti mimut rekrykieltoon.

    Äänestä

Nimenomaan olen ollut Seureen yhteydessä ja minulle vastattiin juuri noin kuin yllä kirjoitin. Seuren nettisivuilla kirjoitetaan, että joustava työ ja voit valita itse työaikasi. No ei se minusta ole kovin joustavaa, jos on sitouduttava puoleksi vuodeksi. Olin lähdössä ulkomaille 3 kk.n kuluttua ja etsin keikkahommia sille ajalle. Seuresta ilmoitettiin, että pitää sitoutua 6 kk.ksi ja nimenomaan nollatuntisopimuksella. Siihen loppui puhelinhaastattelu Seuren kanssa, koska en pystynyt sitoutumaan 6 kk.ksi.
Joustavimmin saa töitä, kun asioi suoraan firmoihin.

Olen nyt keikkatöissä suoraan firmoihin, joissa sopimus kestää sen päivän, lähettävät viestin seuraavista keikoista ja vastaan, tulenko vai en. Tämä on käsitykseni joustavasta keikkatyöstä.
Koostan itse riittävät tunnit kuussa ja töitä riittää. Pidän lomat silloin, kun itse haluan.
Muutama muukin rekryfirma mainostaa, että keikkatöitä on tarjolla. Tässä toisessa firmassa kerrottiin, että kaikki keikat on pakko ottaa vastaan, mitä tarjoavat kuukaudessa. Käyn töissä, opiskelen ja valitsen työni siten, että työtuntini teen luentojen ulkopuolella enkä päällekkäin.
Muutenkin haluan pitää työn sellaisena, että saan itse valita tunnit, koska matkustan paljon. Vaihtoehtoisesti voin tehdä toisinaan hyvinkin pitkiä työvuoroja 16-20 h per vrk.
Jos Seurella on tarjota nyt hommia, jotka käyvät omaan tilanteeseeni joustavasti niin saa kyllä olla yhteydessä.
Edellinen vastaukseni heiltä oli kyllä tuo, minkä yllä kirjoitin.

Äänestä

Jotakin on tapahtunut.Seurella tosi vähän keikkaa nytten.Onkohan mestojen sijaisrahat lopussa.No pian on vuosi 2020

Äänestä
  • Todellakin harvoin on keikkaa tarjolla, Keusote alueella. Ja keikkanetissä jotain häikkää , ehdotuksiin ei vastata ja tiedän että osastolla on tarvetta edelleen. Toi markkinoita hallitseva monopoli ei ole oikein hyvä juttu!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Todellakin harvoin on keikkaa tarjolla, Keusote alueella. Ja keikkanetissä jotain häikkää , ehdotuksiin ei vastata ja tiedän että osastolla on tarvetta edelleen. Toi markkinoita hallitseva monopoli ei ole oikein hyvä juttu!

    Olin joskus aikoinaan määräaikasessa työsuhteessa Seurella ja lomaa oli hyvin haastava saada millään palkattomana oli kyse sitten lukulomasta tai muusta tulevaisuuden kannalta tärkeästä. Sama palkka on keikkatyöläiselläkin, mutta eivät anna palkatonta oikein millään pidempään kuin kolmea päivää.

    Todella törkeitä olivat myös. Esittivät ”työnantajia” joilla on kaikki valta, vaikka oikea työnantajani oli kyllä työkohteen esimies eikä kukaan muu. Jäi kyllä tosi huono kuva! Onneksi en ole enää listoilla!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olin joskus aikoinaan määräaikasessa työsuhteessa Seurella ja lomaa oli hyvin haastava saada millään palkattomana oli kyse sitten lukulomasta tai muusta tulevaisuuden kannalta tärkeästä. Sama palkka on keikkatyöläiselläkin, mutta eivät anna palkatonta oikein millään pidempään kuin kolmea päivää.

    Todella törkeitä olivat myös. Esittivät ”työnantajia” joilla on kaikki valta, vaikka oikea työnantajani oli kyllä työkohteen esimies eikä kukaan muu. Jäi kyllä tosi huono kuva! Onneksi en ole enää listoilla!

    Kuka teki kanssasi työsopimuksen, maksoi palkan, hoiti palkasta lakisääteiset maksut, ilmoitti tulosi verottajalle ja eläkevakuutusyhtiöön ja vakuutti sinut lakisääteisellä työtapaturmavakuutuksella? Ai se pikkupomosi siellä työkohteessa vai?
    Ota selvää asioista, ennen kuin täällä keuhkoat.

    Äänestä

Parhaat keikat saat tummaihoisena, työpolitiikka on kiinasta, johdossa todella ammattitaidottomia perus vihervasureita.

Äänestä
  • Pitänee paikkansa. Johdossa on ammattitaidotonta porukkaa, joka ei ymmärrä tai halua, että opettajan sijaisuuksiin otetaan ammattitaitoisia opettajia, vai onko niin, ettei haluta maksaa pätevän palkkaa. Itselläni on pitkä kokemus ja olen erityisopettaja - enkä kelvannut Seurelle.

    Äänestä

Olen+nyt+keikkaillut+vakityön+(50%)+ohessa+Seuren+kautta+pääkaupunkiseudulla+lähihoitajana+ja+kaikki+on+sujunut+ihan+mallikkaasti.+Töitä+olis+ihan+älyttömästi,+tänään+viimeksi,+kun+katsoin+sovellusta,+niin+tästä+2+vk+eteenpäin+olis+pääkaupunkiseudulla+noin+500+paikkaa+haettavana!+Et+jos+ei+muilla+aloilla+oo+töitä+riittävästi,+niin+ei+muuta+ku+opiskelemaan+lähihoitajaksi.+Töitä+riittää.+Ja+Seurella+esim+on+jo+peruspalkka+14,47/h.+Kaikki+ikälisät+ansainneena+saan+vähän+yli+16/h.+Kyllä+se+ainakin+mulle+riittää.

Äänestä

Minuutistakaan ylitöistä eivät suostu maksamaan. Omalla alalla kun olisi mahdollisuus tehdä paljonkin ylitöitä, niistä ei makseta vaan saadaan vapaana. Muutenkin aika tiukkaa meininkiä. Jos haet vaikka yhtä päivää vapaaksi ja et ole moista hakenut kahteen vuoteen, kysellään hyvin tarkkaan mitä varten vapaata ja sekin tietysti palkattomana pitää ottaa. Nyt sitten yt:t menossa ja lomauttavat varmaan jokaisen koko firmasta.

Äänestä

Seren elähtänyt pomo tarvii hormoonikorvaushoidon, pikinmiten, jollei se tantta oo jo pistetty eläkkeelle.

Äänestä
  • Oon samaa mieltä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oon samaa mieltä

    Miten tommosta rekkalesoa ei saada pihalle, pilaa koko firman maineen, kallion baarien kantaasiakas.

    Äänestä

Vanha, loppuun palanut ämmä

Äänestä

Tein keikkaa Seuresta ennen keikkanettiä, silloin sovittiin keikasta puhelimitse ja aina sai toivomansa keikan. Keikkanetin tultua työ muuttui epävarmaksi, koska ei tiedä saako toivomansa keikan tai saako keikkaa ollenkaan. Kokemukseni on, että keikkanetti tuhosi keikkojen saanti mahdollisuudet.

Äänestä

Vittumainen vaajajärkinen vanha toosa päästä viallinen.

Äänestä
  • Pomosta en tiedä, mutta Seuren toiminta oudoksuttaa. Viesteihin ei vastata, ehkä useamman viikon viiveellä. Sähköposteja tulee, missä luvataan ottaa yhteyttä. Ei koskaan soiteta. Viestissä sanotaan, ”että olemme yrittäneet sinulle soittaa” tms. No kyllähän minä nään puhelimestani, ettei vastaamattomia viestejä ole! Palkanmaksu kannattaa aina tsekata, että lisät maksetaan oikein.
    En kannata Seurea! Asukkaatkin moittivat. ”Ai olet Seuren listoilla”. Paska firma ja huonot työntekijät. No kiva tehdä töitä.

    Äänestä

Kaikki ohjataan hoitamaan keikkanetin tai omaseuren kautta. Järjestelmät erittäin kömpelöitä eivätkä toimi. Aina huoltokatko tai jotenkin muuten puutteelliset sivut. Puhelimella ei voi mitään hoitaa heidän mukaansa tietoturvasyistä, eikä sähklpoostilla lähettäminen onnistu. Voi lähettää vain linkin kautta - joka ei toimi. Toinen vaihtoehto näin 2022 vuonna on viedä esim verokortti itse paikan päälle. Melko hanurista koko touhu.

Äänestä

Onko hoitaja pula ? Seure vaatii apotti koulutusta. Työpäivät on 7 h mittaisia, sama työ pitäisi tehdä kuin vakityöntekijän mutta lyhyemmässä ajassa. Sunnuntai töitä ei ole. Alihankkijoita olisi mutta ne karsitaan pois , tässä on kyse pelkästään rahasta, hoitaja ei saa tienata vaan vaaditaan tekemään enemmän töitä ja pienemmällä palkalla. Hoitajia olisi mutta annetaan kuvaa että ei olisi. LAITOKSET ei halua maksaa hyvästä hoidosta, jos laitos paikan hinta on 5000e pitää ihmetellä miksi vanhus ei saa rahalle vastinetta.

Äänestä

Täysin paska. Palkat tulevat milloin sattuu, Sarastialta saa palkat varmemmin ajallaan ja oikein.
Jos Seurelta saa palkkaa niin se on huomattavasti pienempi kuin on sovittu sopimuksessa.
En voi suositella kenellekään tai ehkä erittäin rikkailla on varaa ottaa Seuren maksamaa paskaa palkkaa.

Äänestä

Seuren palkan maksu päivä on 28.4.23 mutta palkka ei ole tilillä. Lähdin kaupungilta pois koska palkkoja ei maksettu ajallaan. Nyt ei seure maksa palkkaa, johtuuko siitä että kaupunki omistaa seuren ? Koska kaikissa muissa keikka firmoissa, palkka on maksettu ajallaan. Jos muissa keikka firmoissa on keikkaa, en tee jatkossa seurelle 1 kertaki on liikaa kun palkka saamatta nyt on viikonloppu ja pyhät edessä ja seuren toimisto on 3 päivää kiinni joten en saa vastausta puuttuvaan palkkaan.

Äänestä

Lähetin seurelle verokorttini 4 kertaa ku 2 ekan kerran jälkeen ne väitti et ei ollu oikea tiedosto vaikka oli, palkkapäivä huomenna ja 60% liksasta meni veroihin, toki saan rahat takas myöhemmin mutta olisi ollut kiva saada koko summan.

Äänestä
  • Oon viel koittanut olla yhteydessä heihin mutta ei kuulu mitään. Loistava firma jos haluut tienata about 5e/h

    Äänestä

Itse en tee keikkaa hoitoalalla enää, kun Seure pitää monopolia. Käsittämätöntä että toimistoissa työskentelevät toimii asiattomasti eikä omaa mitään käsitystä hyvistä tavoista.

Äänestä
  • Juuri näin.
    Ylimielisiä viestejä jos esimerkiksi joudut SL:n vuoksi perumaan useamman vuoron.
    Puhutaan aikuisille ihmisille kuin lapsille.

    Äänestä

Aivan käsittämättömän huono firma. Itse myös lopettanut keikkailun seuren vuoksi.

Äänestä

Seuren tiedonkulku on todella surkeeta. Työntekijån aliarvioiminen, kukaan ei ota vastuuta tai hoida asioita loppuun . Seuresta työntekijä Ei saa vastauksia, ei viesteihin vastata, ei soitto pyyntöihin. Miten tollasessa firmassa voisi tehdä työtä? Onneksi keikka firmoja on nyt paljon että voi vaihtaa muualle.

Äänestä

Seure on niin ala-arvoinen firma, sanat ei riitä kuvaamaan. Mistä tällänen ylimielisyys, töykeys ja suoranainen hoitajien lyttääminen on peräisin? Minkälainen idiootti sitäkin orkesteria pyörittää. Palaa rahaa ihan turhuuteen kun kaikenmaailman käsienheiluttelijat siellä istuu toimistossa osaamatta yhtään mitään.

Äänestä

Vaihdoin Medistaffiin, lähtöpalkka 3410 kk plus lisät, 14h työvuoroista käteen jäi 4000 kk

Äänestä

Onko muillakin noin hyviä palkkoja Medistaffil?

Äänestä

Konkari hoitajille ei enää töitä,halvempaa porukkaa tarjolla paljon.

Äänestä

Huonoja, pelkästään huonoja. Kierrä kaukaa.

Äänestä

Seure on nykyisin huono kaikissa asioissa, ennen oli parampaa palvelua.

Äänestä

Keikkoja vähän tarjolla, palkat laskenu. Ne mitä tarjolla kohtelu on paikoissa alaarvoista..et ole tervetullut. Töitä ei jaeta tasapuolisesti, kahden hoidettavissa ei auteta. Ei perehdytystä, mikä aiheuttaa vaaratilanteita. Turvallisuus asia, oman ja asiakkaan ( esim. kantaako jalat, onko vyö luvat, laitaluvat, lääkkeet ) Jos saat jotain ohjeita, pääasiassa joku huonosti suomea puhuva opastaa ... ei edes ymmärrä mitä kysyt . Tosi vaarallisista..Kenen vastuulla ?

Äänestä
  • Juuri näin!!!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


selleri-siili kirjoitti:

Hei!
Millaisia kokemuksia teillä on Seure henkilöstöpalveluista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu