Tilastotietojen kaunistelusta

Jos väestöliiton mukaan 2% ihmisistä on kokemattomia kolmekymppisenä, niin se ei suinkaan tarkoita sitä, että lopuilla 98%:lla olisi tyydyttävä seksielämä. Miltähän tilastot näyttäisivät jos mukaan otettaisiin lähes kokemattomat miehet eli ne jotka ovat saaneet kerran tai kaksi, mutta eläneet jo vuosia ilman seksiä?
Tällöin tuo prosenttiluku olisi paljon suurempi.
5182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kuinka moni mies joutuu tyytymään rumaan tai käytettyyn naiseen.

Äänestä
  • Rumalla naisella ei tee mitään.

    Äänestä

No ei tietenkään tarkoita. Jos tutkitaan sitä, kuinka monta seksikumppania ihmisillä on ollut niin sitten tutkitaan sitä. Se, onko seksielämä tyydyttävä on ihan eri juttu eikä riipu kumppanien määrästä. Joku sellainen jolla on 100 seksikumppania ollut voi olla todella tyytymätön seksielämäänsä kun taas joku yhden kumppanin ihminen voi olla siihen puoleen ihan tyytyväinen.

Mutta tottakai tätäkin asiaa on selvitelty, siitä vaan KVG.

Äänestä

Mietitäänpä hieman...

Tuo seksuaalisesti kokemattomien kolmekymppisten joukko (2% ikäluokasta) pitää sisällään niin vaikeasti vammaiset kuin esim. vakaumuksellista syistä itseään säästelevät henkilöt.

Mutta kuinka moni ihan hyvännäköinen, mukava ja menestyvä korkeasti koulutettu maisterismies on seksuaalisesti kokematon ikäryhmäänsä suhteutettuna? Kyseessä on suorastaan tilastollinen poikkeavuus. Miettikääpä sitä friikkiyden astetta:)

Tällöin voi todeta olevansa poikkeus isolla P:llä.

Äänestä
  • Tuo 2% tosiaan sisältää koko väestön. Pelkästään vakavasti mielenterveysongelmaisia on paljon enemmän kun 2%, ja osa heistäkin saa seksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naisasialuuseri kirjoitti:

Jos väestöliiton mukaan 2% ihmisistä on kokemattomia kolmekymppisenä, niin se ei suinkaan tarkoita sitä, että lopuilla 98%:lla olisi tyydyttävä seksielämä. Miltähän tilastot näyttäisivät jos mukaan otettaisiin lähes kokemattomat miehet eli ne jotka ovat saaneet kerran tai kaksi, mutta eläneet jo vuosia ilman seksiä?
Tällöin tuo prosenttiluku olisi paljon suurempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu