On väärin puhua karppaajien kohdalla "dieetistä". Yleensä ajatellaan että pudotetaan painoa jollain dieetillä ja palataan takaisin lähtöruutuun - siis jojoillaan. Ne jotka ovat sisäistäneet vähähiilihydraattisen ruokavalion ja sen tuomat edut eivät palaa ns. entiseen. Aikuisen ihmisen paino ei ole vakio, joten painonpudotusvaiheen jälkeen vaaka on syytä lahjoittaa eniten tarvitsevalle. Oma olo ja keho kertoo tarvitsenko pienen skarppauksen vai mennäänkö näin. Karppaajan ei tarvitse jatkuvasti tarkkailla painoaan, siitä ei ole mitään hyötyä. Kun pitää ruokavalion VHH hengenmukaisena ja liikkuu, silloin kun siihen on mahdollisuus ei painon kanssa ole mitään ongelmia. Tietysti joskus voi repäistä minäkin repäisin ennen joulua vetämällä 2 viikon kovan kuntokuurin, se auttoi jaksamaan pahemman kaamoksen yli.
Rasvaa, proteiinia, vähän tärkkelystä sisältäviä kasviksia höyrytettynä ja raakana, voita, kalaa, rasvaista luonnon jogurttia, marjoja, oliiviöljyä... näillä mennään .
Rasvaa, proteiinia, vähän tärkkelystä sisältäviä kasviksia höyrytettynä ja raakana, voita, kalaa, rasvaista luonnon jogurttia, marjoja, oliiviöljyä... näillä mennään .
Vastaukset 17
Vanhimmat
VHH ei olekaan dieetti. Pitäisikö puhua ruokavaliosta tai elämäntavasta?
VHH:ssa positiiviset vaikutukset eivät rajoitu pelkästään painon pudotukseen, vaan sillä on monia muita terveyteen liittyviä positiivisia vaikutuksia joko vhh:sta itsestään tai seurausvaikutuksina.
Mm. verenpaineen aleneminen, kolesterolin aleneminen, sokeriarvojen aleneminen, kehon rasvapitoisuuden aleneminen ja tietenkin painon aleneminen.
Ruokavalion muuntaminen sopivaksi on hyvin helppoa. Sehän on tärkeä siinä vaiheessa, kun paino on alentunut tavoitearvoon.
veriarvoissa voittaa sen kohteliaisuudessa ja fiksuudessa häviää____________________ ( veijo )
Dieetti=ruokavalio.Monet dieetit jatkuvat elämän loppuun saakka.Urpojako olette?
pitäisi vakiinnuttaa tietyt asiat:
1) dieetti=ruokavalio (pysyvä)
2) laihdutuskuuri=laihdutuskuuri (hetkellinen ruokavalion muutos)
varmaan yli 80% jengistä kuvittelee, että kun ollaan dieetillä, niin ollaan laihdutuskuurilla (hetkellinen ruokavalion muutos) ja sitten palataan vanhaan ruokavalioon.
eli Atkinsin dieetti on eri asia kuin laihdutuskuuri Atkinsiä käyttäen...
ensisijaisesti painonpudotuksen takia vaan kun verenpaine huiteli pilvissä samoin triglyseridit niin oli pakko tehdä jotain estääkseni sydäntauteja. Sisarellani on sepelvaltimotauti joten en halunnut sitä riskiä. VHH:lla voi jättää verenpainelääkkeet ottamatta. Onhan se nyt huomattavasti terveellisempää alentaa verenpainetta ruokavaliolla kuin väkisin lääkkeillä että saa jatkaa epäterveellistä syömistä.
BTW. Löysin juuri Facebookista sivun nimeltä Dojolaisten uhrit. Pitäisi kyllä perustaa THL:n uhrit myös.
Kosse111, mene pois asiallisista ketjuista.
Jojoilua on kokeiltu, itsessähän se vika pohjimmiltaan on mutta yksi suurista syistä kokeilla VHH:ta on se, että jojoilu loppuisi, saas nähdä kuinka äijän käy.
ja nyt yli viisi vuotta on jatkunut VHH pysyvänä elämäntapana. Onnea vaan valitsemallasi tiellä.
Oma olo ja keho kertoo mitä tehdään. Liikuntahan on huono laihdutuskeino mutta ihan mielenvirkeyden kannalta sitä harrastan minäkin. Kun uimahallilla myydään 10 kerran sarjalippuja kuntosalille, saunaan ja uimaan niin aina pitää välillä tempaista ja kunto nousee.
hyvä todiste, toivottavasti monet lukevat tämän ja antavat pisteen iin päälle.
5 kuukautta vhh:lla ja -26 kg tällä hetkellä vielä olis 17 jäljellä :)
Hyvin menee, onneksi olkoon.
Miten voit olla läski ja karppi? Eikös kaikki karppaajat ole laihoja?
Näinhän se menee.
Ruokavalio ja dieetti ovat yksi ja sama asia. Minä olen ollut VHH-dieetillä 9 vuotta ja tulen olemaan lopun ikäni.
"Rasvaa, proteiinia, vähän tärkkelystä sisältäviä kasviksia höyrytettynä ja raakana, voita, kalaa, rasvaista luonnon jogurttia, marjoja, oliiviöljyä... näillä mennään ."
Niin tehdään..