Aloitin uuden aiheen koska olen uusi harrastaja enkä tiedä onko kyseisestä asiasta ennen ollut puhetta. Olen kiinnostunut siitä miten eri sukellusseurat ottavat vastaan toisen sukellusseuran jäsenen. Käytännössä tarkoitan tällä sitä että jos olen esim Oulussa seuran tms. jäsen mutta haluaisin kesällä sukellella Savonlinnassa tms. niin miten paikalliset seurat ja niiden jäsenet tulevat asiassa vastaan. Jos haluan eri paikkakunnalta sukellusparin joka tietää sukelluskohteet niin tuleeko kaveri mielellään, joudunko maksamaan, pitääkö ilmatäytöstä maksaa ulkopuolisena eri summa kuin paikallisen seuran jäsenenä. Muutamia seurojen nettisivuja olen vilkaissut ja näyttää lähinnä riistolta. Sukellus on kuitenkin marginaalilaji ja suomen hyvät sukelluskohteet vähäisiä (ja jos olet paikkakunnalla missä hyviä kohteita ei ole on mentävä muualle) joten yhteystyö ja esimerkiksi liittoon kuulumisella pitäisi olla jotain etuakin.
Lähinnä nyt kyselenkin onko kellään omakohtaisia kokemuksia. Erityisesti minua kiinnostaa Savonlinnan seudulla sukeltelu.
Sukellusseurojen välinen yhteistyö
1
719
Vastaukset
- MSD-sukeltaja
Käytännössä sukeltajien välinen yhteistyö seurojen välillä toimii ihan mukavasti. Ota yhteyttä savonlinnalaiseen seuran aktiiveihin ja kysele löytyyko seuran kautta sopiva sukelluspari ja miten sieltä saa ilmaa. Täytyy vain ottaa huomioon sen, että seuratoiminta perustuu vapaaehtoisuuteen ja on lähinnä seuran omien jäsenten keskeistä toimintaa mutta useimmiten vieraskin otetaan ihan mielihyvin vastaan. Muista kuitenkin, että olet seurassa vieras, et asiakas.
Edulliset pullojen täytöt seurojen omille jäsenille ovat jäsenetu, jonka jäsen saa liittyessään seuraan ja maksaessaan jäsenmaksun. Seuran ulkopuolisille tällaisia etuja ei voida antaa vaan näiltä joudutaan perimään korkeampi täyttömaksu. Sukeltajaliitolla ei ole tällä asialla mitään tekemistä koska liitto ei rahoita seurojen toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että382857- 155843
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 55719
- 51668
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 57631
- 76622