vihaan koska mies tuli elämääni ja sanoi raksatavansa. Petti ja vihastuin. Sanoi rakastavansa muttei kestänyt pettymystäni. Miksi? Miksi , jos muka rakasti?
Nyt olen ihan yksin enkä tiedä mitä tekisin tiedoillani ja taidoillani. Halusin hänet ja hän halusi minut lastensa äidiksi. Nyt tämän ison sotkun jälkeen ei meistä ole jäljellä mitään. Raunio minusta JA se iso kaipuu. Kaipuu joka odottaa häntä takaisin kaikkine anteeksipyyntöineen.
Tiedän.Hän ei tule takaisin. Valhe. Syy siinä. Silti odotan, että saisin elämäni takaisin.
Miten uskoisin miehiin enää? Miten miehet minuun?
Olen järkevä ja ehyt kun sydämeni on ehjä. Rikki ja surullinen kun sydämeni särjetty. Kuka haluaisi kaltaiseni särjetyn sydämen omakseen?
Nyt olen ihan yksin enkä tiedä mitä tekisin tiedoillani ja taidoillani. Halusin hänet ja hän halusi minut lastensa äidiksi. Nyt tämän ison sotkun jälkeen ei meistä ole jäljellä mitään. Raunio minusta JA se iso kaipuu. Kaipuu joka odottaa häntä takaisin kaikkine anteeksipyyntöineen.
Tiedän.Hän ei tule takaisin. Valhe. Syy siinä. Silti odotan, että saisin elämäni takaisin.
Miten uskoisin miehiin enää? Miten miehet minuun?
Olen järkevä ja ehyt kun sydämeni on ehjä. Rikki ja surullinen kun sydämeni särjetty. Kuka haluaisi kaltaiseni särjetyn sydämen omakseen?
Vastaukset 19
Vanhimmat
jos sä oot yhtä sekasin ku tuo sun kirjotukses, nii onnea ja jaksamista sinne :s
mikä siinä vaikuttaa sekaiselta?
kaikki
miksi?
siksi
ei tuo ole vastaus kysymykseeni. siis miksi?
onpas
et voi väittää, että joku on sekaisin ja vastaus siihen miksi joku on mielestäsi sekaisin on vain siksi...
miksen vois?
tai no, kai tämä netti on irrationaalisia ihmisiä täynnä... voi sinulla siis olla oma kantasi... mutta jos ajattelisit järjellä tekstiä, niin ei se niin hölmö kai olisi että kuulostaisi ihan sekopäiseltä...
onhan tää täynnä vaikka mitä sekoja, sen huomaa jo tosta kirjotuksesta
kiitos, että haukuit minun kirjoitukseni sekoksi perustelematta mitenkään...
ole hyvä
mistä näitä sekopäitä sikiää?
siis mikä tekee minusta kirjoitukseni perusteella sekopään?
rakkauden välillä on hyvin pieni ero, mutta tarpeeksi suuri erottamaan ihmiset toisistaan. Koeta kestää. Suru lievenee ajan kanssa ja ehkä jonakin päivänä vastaasi kävelee uusi ihminen, joka korjaa särkyneen sydämesi.
"vihaan koska mies tuli elämääni ja sanoi raksatavansa. Petti ja vihastuin. Sanoi rakastavansa muttei kestänyt pettymystäni. Miksi? Miksi , jos muka rakasti?"
Olen pahoillani puolestasi. Vieraissavirkistäytyminen on ylensä parisuhteen surma viimeistään kun siitä jää kiinni. Anteeksi voi saada ja virheistään oppia. Mutta viestisistäsi jää mielikuva, että sinä et päässyt asiasta yli vaan syyllistäminen oli jatkuvasti läsnä suhteessanne. Ei kukaan sellaista jaksa eikä halua. Etenkään kun suhde tuskin muutenkaan on ollut kovin hyvissä kantimissa, jos vieraisiin on ylipäätään lähdetty.
Ja kuka haluaisi särkyneen sydämen? Ei kukaan. Seuraava kumppanisi ei voi olla terapeuttisi eikä voi olla jatkuvan epäilyn alla entisten kokemustesi vuoksi. Niinpä sinun kannattaisi pysyä sinkkuna niin kauan kunnes olet käsitellyt asian mielessäsi ja olet valmis jättämään sen historiaan. Nyt et selvästikään ole.
Mutta voimia ja jaksamista kuitenkin.
Suhde oli miehen mieslestä hyvällä tolallaan kun vieraisiin lähti. Eikö vieraissa käyminen pitäisi kunnolla käydä läpi ennen jatkamista? Ettei asiat jää kummittelemaan. Miksi mies sanoo haluavansa jatkaa jos ei asiaa halua selvittää... en ymmärrä. Rakkaus on minun maailmassani se tärkein asia. Rakkaus auttaa selvittämään asiat ja jos ei sitä ole niin ei suhde kestä.... minulle riittää totuus ja sen jälkeen asia on loppuunkäsitelty. Valheet eivät kuulu rakastavaan suhteeseen.
Jos yhden pettämisen takia tahtoo kiikkuun, niin sitten se on vaa tervemenoa. Ei kaikkia olekaan tarkoitettu tänne kestämään elämää.