Joka kisat ja se paljon odotettu kamppailu Suomi-Ruotsi, lätkässä.(toivottavasti ei pojat keskenään)
Ruotsin pojat on luvanneet armahtaa urehilun-kääpiökansaa finlandiaa siten, että he alkavan ottelun voittavat vain kolmella maalilla. (sanoisin sopupelin tuntu).
Suomen menestyksen myötä oikein urheilullista työviikkoa. (yhyhyhhyy)
Ruotsin pojat on luvanneet armahtaa urehilun-kääpiökansaa finlandiaa siten, että he alkavan ottelun voittavat vain kolmella maalilla. (sanoisin sopupelin tuntu).
Suomen menestyksen myötä oikein urheilullista työviikkoa. (yhyhyhhyy)
Vastaukset 79
Vanhimmat
hyvä. Kolmen maalin tappiolla Suomi on vielä paras lohkokakkonen ja säästyy yhdeltä peliltä.
Saavat paremman kaavion jatkopeleihin. Välttävät Kanadan/Venäjän ja Ruotsin mahdollisiin finaaleihin tai pronssipeliin saakka. Mihin aikaan muuten pelaavat puolivälierän tsekkiä(?) vastaan? Tietoa jo jollain??
TARKOITITTEKO miehillä oli pitkät puupalat kädessä ja yrittivät saada kumipalaa tällaiseen pömpeliin? Miksei se mies,joka seisoi pömpelin edessä auttanut?yritti estää ,mutta sitten nämä keltapaitaiset sai kuitenkin tämän kumipalan kolme kertaa pömpeliin.
Toivottavasti papparainen jaksaa luistella seuraavissa matseissa......
H Y V Ä S U O M I ONKO LIIAN ISOT MONOT JALASSA KUN RYKIMÄÄN LÄHDITTE. VOI VOI SILTI JOKIN NELJÄS SIJA TULLAKKIN JOSPA JOKIN LÄNSI-INTIALAINEN JOUKKIE VOITETTAS.
hyvä hyvä,ruotti ja muutkii vastapelaajat.Hyvä Hyvä .kyl joutaavakkii hävii, häh häh hää.....
torstaina aamuyöstä 05.00
keissinpaikka vetoa, eivät ruottalaiset voita kuin korkeintaan kahella maalilla
on kahdenlaisia joukkueita, toiset istuu jäähyllä ja toiset pelaa kentällää.
HEH EHE JA HIH HIH
Mistäkähän johtuu, että noi urheiluhullut työkaverit ovat hivenen alakuloisia ja eivät niin kovin paljon kehu noittii urheilijoita meinaa.
että ruotti johtaa 2-0 hih hih heh heh, maailmamestari 1995 ja ylipiä sellanen.
Rusettiluistelijoita ihanaa leijonat ihahihaihaihaa
kenttä Pöykiö-Rahkonen-Lepistö, hienoja luistelijoita.
Hyvä "värke" nöyrytä oikein kunnolla, oppiipahan nämä.
Niin siinä kävi kakkapuolen- pojat taas vei voiton. Varmaan tehottomuus johtuu siitä että suomen pelaajilla pitää olla peltikalsarit jalassa kun pelaavat ruottia vastaan:D, aika painavaa puuhaa...
mitallihaaveet suomalaisilta totaalisesti. Suomen lammaslauma ei saanut edes maalinteko paikkoja,kun Ruosin murskaavan kova joukkue pisti suomalaiset polvilleen. Miesten joukkue hävisi,kuin akat 3-0. Ruotsin psykologinen ote oli murskaava ja siitä ei suomalaiset päässeet irti. Taas nähtiin miten taitavia pelaajia ruotsalaiset olivat,ero suomalaisiin on kuin yö ja päivä.
No hah hah...Eihän Suomi syty ikinä näissä alkusarjan matseissa. Vasta sitten kun on mahdollista kuolla halutaan selviytyä. (siis ratkaisuotteluissa) Selänne ja Koivu ei pystyneet mihinkään. Mikä siinä mättää ettei opita ikinä pelaamaan joukkueena ja maltillisesti, mutta silti aktiivisesti ja intohimolla. Aina panikoidaan ja on liikaa sitä puristusta. No v.1995 onnistuttiin, kun oli ruotsalaisvalmentaja ja kieltämättä huippujoukkuekin.
Ruotsi ja Tsekki on Suomelle aina ne pahimmat sikäli, koska ovat kypsiä joukkueina. Miten on mahdollista ettei Suomi syty Ruotsia vastaan? Olisivat Leijonat edes sairastuneet vaikka spitaaliin, niin olisi saanut joka jätkä itsestään irti enemmän. :-)
Ei suomalaiset osaa voittaa isoissa kisoissa. Yleensä on vähintään ulkomaalainen valmentaja, jos osaavat tai onnistuvat siinä. (Eikä mitään ulkomaalaisia vastaan, mutta ihmettelen vaan).
Hei vaan täältä Ruottista!
Kyllä nyt on niin surkeaa tuo Suomalaisurheilijoiden touhu,jotta hävettää.
Näkee jo naamasta ennen peliä,että ei hyvä seuraa tästä,voitonpalon näkee
silmistä,näillä mammanpojilla lukee silmissä,jotta ANTEEKSI vaan ,että ollaan
olemassa. Voi meitä surkeita,lama on pääkopassa,eikä muualla.
Pitäis nuorille antaa mahdollisuus,joilla on intohimoa ja voitonnälkää.
Veikkaan Ruotsi-Venäjä finaalia,näissä karkeloissa. Ruotsilla on nyt nämä uuden
sukupolven urheilijat kypsyneet voittamaan ja sitä ei voi stopata millään.
Usa varmaan pronssille,kanukit on lamassa myös,eikä sitä saa heti pois.
Se nyt vain pitää kärsiä.
Kun Nordenskiöld ja Walin menivät vääriin paikkoihin.
Suamalainen se vasta ylimielinen paska onkin : )
voisi oikeasti johtua tämä LAMAANNUS tästä taloudellisen taantuman nostattamasta menestyksen puutteesta!
ei olis suomi edes tuollasella asenteella pelillä ansainnut edes sitä lohkon toiseksiparasta paikkaa,selänne koivu,peltonen ei yhtään maalia kolmessa pelissä missä on nyt jussi jokinen????????????ois tarvittu!!helppoja maita kylla ylivoimalla tehdään maaleja ja kehutaan että kyllä toimii kun junan vessa mut kun kovat pelit alkaa niin ihan kädettömiä on toivottavasti häviää välierässä ei tuollasella mennä pitkälle!!!!!muutenkii kisat on menny kun huonommin kuin koskaan!!!
voi jalonen parka sinä vaan vielä sitä 95 mm ketjuja kasailet siitä on jo kohta 20 vuotta ja samat miehet laatikossa. ei tallaiset 40 enää jaksa montaa peliä peräkkäin pelata 120 lasissa. 5 ukkoa joukkueesta otettu sairastuvalta. jaloselle potkut sanon minä. jussi jokinen katsoo telkkaria.
äijä porukkaa Kanadasta haalittu,tilaa nuorille ei 40v. papat pelaa ei jaksa ei jaksa, peli viikossa riittää IKONEILLE? Ei ole mitään kommentin paikkaa ottaa 2 jäähyä heti kättelyyn, keppipoikia oltiin tänään ei voi kun todeta!
Eivät kuitenkaan sanoneet kuin naiset hävittyään jenkeille, että oltaisiin me parempaankin pystyneet. Ei mitallia, yksi tulee jostakin vahinhossa, jos tulee.
Ei näköjään auta edes vanhasen puheet? Suomi täysin avuton nuori polvi esiin!
Tilanne SM-Sarjan paras joukkue olisi huitonut ruotsin 5 - 0
Suomi uppoaa kaikilla sektoreilla.urheilussa ,taloudessa jne.jne
pitää staroja nöyristellä muut painaa pelin kaverin päätyyn,hankkii jäähyjä ja starat sössii taas yv.ssä tulee viimekisojen ratkaisupeli mieleen. antai yv niille joilla kulkee ja yritystä riittää. ei vanhoilla meriiteillä voiteta vaan nykyisillä.
Kyllä siinä varmasti,niin käy kun on porvarihallitus,
kaikki kaunis katoaa,niinkuin laulu kertoo
Suomen pitää yhdistyä Ruotsin kanssa ja kruunu
valuutaksi. Ainoa tie taas olisi parempaa kohti.
Pitää toimia eikä imeä peukaloa.
Näkeehän tämän koko surkeuden jo tästä urheilijoiden
anemiasta,kaikki menee päin h-vettiä.
Jalonen teki emämunauksen kun ei ottanut Petteri Nummelinia joukkueeseensa. Samanlaiseen munaukseen syyllistyi aikanaan Aravirta, jolle ei millään kelvannut Kai Nurminen, vaikka tämä oli yksinään putsannut SM-liigan palkintopöydän.
Siinä lopussa ne pelas ihan hyvin, puolusti ja hyökkäs hyvin, piti kiekkoa itellään ihan kunnollisesti. Mutta maaleja ei osattu tehdä.
miksei ne helvetissä voi pelata täysillä KOKO AJAN, vaan vasta viimisillä minuuteilla?? Ei pidä pokka.
lopussa voimia seuraaviin peleihin eikä ottanu turhia loukkaantumisriskejä siksi suomen peli näytti paremmalta
Byääääääääähhh nyyh nyyyh byäääähhh nyyyh niiisk nyyyyh
Suomen joukkue oli taas,kuin lammaslauma. Vai vielä leijonia,sallikaa mun nauraa. Eikö olisi jo aika suomalaisten jääkiekkoilijoiden ottaa ulkomaalainen valmentaja,joka valmentaisi myös korvienvälin kuntoon? Suomalaisilta valmentajilta puuttuu taito psyykata henkisesti joukkue vahvaksi. Aikoinaan kun otetiin Ruotsista valmentaja,niin jopas alkoi pelit toimimaan. Vaihtakaa nyt ihmeessä siihen pelipaitaanne leijonan tilalle lammas,niin se kertoo totuuden mukaisesti millasia pelaajia olette.
Melkein hävettää olla suomalainen tuollaisen pelin jälkeen. Miksi Jalonen peluutti aina ylivoimalla samaa "pappakentta" Selänne, Koivu, Jokinen? Miksi, vaikka mitään tulosta ei tullut. Harvinaisen kovapää tämä Jalonen. Antaa nuorempien ja nälkäisten, oikeiden leijonien näyttää. M. Koivu, T. Tuutu, Filppula ja Hagman sinne myös.
Kiekko turnaus on kesken! Pelit ovat ammattityötä ja ne tehtäneen "maaliin saakka". Lajista ajattelen että, koska tulos eli mitallit/sijoitus tehdään joukkue kerrallaan on jokainen päivä uusi kisa, ja ne vaihtelee kumminkin puolin. Tuo viihde on isompi rooli kuin urheilu ja toimii kansan keskuudessa "kiihottajana" enemmän kuin urheilumenestyksenä. Järjestäytynyt ja organisoitu toimintamuoto joka tuotaa paljon työpaikkoja ja ansioituneita persoonia purkatumismahdollisuuksineen.
Arvostan suuresti sitä aitoa sydämmestään tekevää väkeä lajin parissa ja aivan varmuudella lähes kaikki ovat innolla ja taidolla mukana.
Tässä lajissa tulee ihmeelisen hyvällä tavalla näkyviin henkisenpuolen joukkoosallisuus niin menestyksessä kuin sitten tappio mahdollisuuksissakin. Meneekö oikeasti magian puolelle kun ilo hyytyy joissakin kohtaa?
Tasaveroinen joukkue vaikka voitoon Suomella kun rentous seuraa mukana. Muuten mikä muu laji kilpailee kansakunta kansakuntaa vastaan koko turnauksen ajan?
Olipa todelliasta "pohdiskelua".
"Tasaveroinen joukkue vaikka voitoon Suomella kun rentous seuraa mukana." Mitähän tuokin tarkoitti ??
Pidä lippu korkealla jatkossakin. :)
Ennen vanhaan suopellotkin niitettiin ja käytettiin hyödyksi ja sekin oli ammattimiehen hommaa se.
Tämä koko jääkiekko on menettänyt kiinnostavuuden.
Ruotsi kautta historian on nöyrttänyt suomea, joskus joku työtapaturma on sattunut.
Mutta kisat on muuten mennyt hyvin, makkarat ja juomat on riittänyt.
Yhdessä olemme tunteneet olevamme suomalaisia ja juuri sillä tasolla
millä olemme.
Joskus ob vain raskasta olla aina oikeassa. (yhyhyhyy)
Ihmetyttää hiukan miksi ykkösketju koostuu juuri näistä konkareista jotka kumminkin häviää aina muille ketjuille tehokkuudessa. Eivät selntäät ja s. koivut ole vähään aikaan loistaneet maalinteossa, yleensähän jokin muu ketju on loistanu kentällä kuin selänteen ja koivun ketju....
omia ja vihollista kohtaan puuttuu tältä suomen joukkueelta kokonaan. esim. laiturit ootteli siniviivalla ja puolustajat koitti yksin rakentaa peliä. kyllähän puolustus toimi talvisodassakin, mutta eipä sitä kyllä hyökättykään, kun laitureita ei ollut ollenkaan, ja kapean puolustusmateriaalin puuttuessa jouduttiin antautumaan lähes kokonaan. näin tulee käymään muissakin peleissä.
voitti ja pulinat pois, loppuottelussa ruotsi ja venäjä..
Ketä kiinnostaaaaaaaa...
Suomella "helpompi" jatko-ohjelma, vastassa todennäköiseti Tsekki ja jos sen hoitaa niin sitten USA. Ruotsilla seuraavaksi vastassa todennäköisesti slovakia ja jos sen voittaa niin sitten Kanada/Venäjä. Eli loppuottelussa ei voi olla Ruotsi-Venäjä. Lottaanpa että Venäjä ja Kanada ei ole näyttäneet vielä parastaan ja jompikumpi menee finaaliin....
kukkonen aivan mopo tilalle seikola ja JUSSI JOKINEN
mitäs se on maajoukkueessa saanut aikaan? NHL on eri asia...
Sittenkään ei tule Ruotsi-Venäjä,niinkuin ensin totesin,vaan ehkä 1980 kisojen uusinta, jossa USA
nöyryytti Neuvostoliittoa, nykyistä Venäjää. Kakkosvaihtoehtona Ruotsia vastaan. USA vaikuttaa
ns. kuumalta joukkueelta. Asiaahan voi tietty kysyä Tamilta,sehän tietää kaiken näistä tai on
ainakin tietävinään.
Mutta täytyy myös olla ns. kuuma maalivahti,jollei tunnu mikään uppoavan sisään,muu kuin vesi.
Jotenka ei hermostuta,kyllä tässä vielä monta hyvää peliä tulee,ennenkuin on mitalien jako käsillä.
Pitää vain tankata hyvin,tanka själv sanoi Ruotsin poika.
Niimpä niin...ruotsalaiset jyllää joka rintamalla, ne ovat jopa oppineet hiihtämään ja vielä kaiken kukkuraksi ampumaankin yht`aikaa..!!! Mihin on Suomalaisten urheilijoiden SISU kadonnut? Olisko valmentajissa jotain ???
toki kaikki parhaansa varmasti tekee mutta kismittää hiukan kun hurrit pesee mitaleita joka lajista...
Odotan siltikin että jonku kerran hissataan Suomen lippu keskimmäiseen salkoon näissä Olympialaisissa !
Onnea yrittäville!!!
olivat sisusta kankeina. Puristivat mailaa, ja kiroilivat!
Ettekös nyt nähneet, Suomihan vei peliä ja hväisi tahallaan!
Tätä samaa taktiikkaa jo pitkään harrastettu, aina lasketaan seuraavaa vastustajaa, vaikka mestaruutta tavottelevan joukkueen tulisi kyllä voittaa kaikki vastustajat, eikä luottaa onnenkantamoisiin ja muiden ristiinoelaamisiin. Heikolla asenteella pelataan, jos annetaan muiden keskinäisten pelien ratkaista oma kohtalo. Näin se on ollu aina.
Jellonista tulee Olympiavoittajia!
Hyvä Suomi!
kyllä se näin ja näinhän se kannattaa, hyvä suomen pojat :D
olla suomalainen,mitä helvettiä se suomen pelaaminen oikein oli?1 erässä heti 2 jäähyllä samaan aikaa ja muutenkin koko tiimi oli jäässä!!??ihan sekavaa peliä,keskittyminen puuttui kokonaan ja pelaajat vaelsi siellä täällä vailla mitään järkeä,ei kunnon tilaisuuksia edes tullu vaan ruotsi kämppäs suomen maalin edustalla enimmäkseen.mun puolesta suomi voi lopettaa jääkiekon kokonaan ettei tarvi enempää nöyrtyä ruotsille!
tajua sitä että maalissa ei ollu Bäckström??? En käsitä että tätä miestä ei ollu laitettu maaliin, koska on yks parhaimmista maalivahdeista. Luulin ilman muuta et se mies siellä ois maalilla. Huh huh mitä valintoja ei voi muuta sanoa
Olipahan ottelu...tuli mieleen varsinainen leijonan karjahtelu!... Hampaattomia JELLONAPAPPOJA pyöri kentällä kolmen kruunun kolikoita etsimässä...Syöttöpeli oli hukassa ja Ruotsi puolivaloilla paljon parempi.
Ylivoimaan kai ei saa laittaa alle 35 -vanhoja leijonia lainkaan...nuorethan voisivat vahingossa tehdä vaikka maalin!! ja pappojen "legendaarinen" maine voisi tärvääntyä.
Ikileijonat Selänne, Lehtinen, Peltonen ja s.Koivu...oliskohan viisasta tunnustaa realiteetit ja antaa tilaa OMASTA TAHDOSTA nuoremmille ja vetreämmille kiekon kieputtajille!, jospa jo tulevassa Tsekki ottelussa? Kiitos jo etukäteen tai puotaan sitten seuraavassa!
Shortsit päällä ja rautakengät jalassa, hakkaa kepillä kumipyöryläistä verkkokotaan !!
Siis Isot Miehet !
Eikö voisi olla parempaakin tekemistä.
Ihme vouhotusta tyhjänpäiväisestä touhusta !
Hyva peli. Bra
Hävetti Ruotsi-peli!!!
Pelkkää virkamieskiekkoa Suomelta... missä Torinon hurmio???!!
Jokaisen pelaajan palkkapussi jo tarpeeksi lihava?
Nälkäiset nuoret kehiin pörräämään!!
Joo, tosi häpeällistä tällainen etukäteen sovittu tappio.
Selännekin sanoi pelin jälkeen haastattelussa että jos kerran hävitä pitää niin parempi tänään....
Taitaa olla niin että Suomi taktikoi seuraavaksi vastustajakseen Tsekin.
tarkoituksella tehty,ei ne nyt noin huonoja sentään ole
Vaarit pelaa lätkää niin pitkään kun jaksaa. Junnu lätkän tasokin taitaa olla niin pohjalla, että hyvä jos MM kisoihin enää päästään 10-vuoden päästä. Kannattas Mietaan Juha lennättää äkkiä hiihtämään, kun muutenkin suomella vaan noita eläkeläisiä.
Haluaisin kädestä pitäen kiittää jokaista ruotsalaispelaajaa tämän miellyttävän voiton johdosta. Primitiivisen tappelukansan suosikit saivat kyytiä niin että tuntui. Toivottavasti leijonien loputkin pelit sujuvat samalla tavalla, näin ei sivistyneiden kansalaisten tarvitsisi kärsiä mielenvikaisten kiekkofanien mekastuksesta.
Jääkiekko on ala-arvoisimpien räkäaivojen suosima laji.
on kaltaisesi joukossamme, jotta tasomme pysyy edes siedettävänä. Et kehtaa kertoa mitä harrastat, pääsisimme vihdoin keskustelemaan oikean hengen jätin kanssa. Mennäänkö tyylillä no future, no heroes?
Hiljaa akka. Sori jos jotkut pitää siitä jääkiekon katselusta ja pelaamisesta, jokaisel on oma mielipide että tartteeko tulla siihe nalkuttaa?
Saahan sitä katsella ja pelatakin, mutta onpa typerännäköistä ja -kuuloista kun aikuiset ihmiset pelituloksista näin viitsivät meuhkata, sillä sehän on vaan ja ainoastaan peliä, urheilua ja pääasiahan siinä on että ihmiset liikkuu ja että liikkuminen on mukavaa, se on IHAN sama kuka ja mistäpäin maailmaa voittaa. Kuten sanoit, jokaisella on oma mielipide ja tämäkin on sellainen, eikä lähimainkaan ainoa samanlainen laatuaan, kuten olen huomannut. Lisäksi kuulun siihen porukkaan miehiä, jotka pitävät urheilemisesta itsestään, eikä yhtään sen katselusta telkkarista ja kaljankittauksesta, kuten taitavat nämä suuret fanit penkkiurheilijat suurimmaksi osaksi tehdä. Enemmän tämän ketjun pelitulosten ja pelaajien arvostelijat nalkuttajilta ja akoilta itse kuulostavat, hah.
3-0 maali oli ruma ja 2-0 semmonen perus Ruotsi munkitus/kiekon änkeneminen maaliin.
hävittiin jo nyt eikä finaalissa!!!!
NYT VOIDAAN SUOMALAISISTAKIN KIRJOITTAA MAAILMAN OHUIN KIRJA ,SUOMALAISTEN UROTEOT VANCOUVERIN OLYMPIALAISISSA 2010.
AJATELKAA POSITIIVISESTI JOS HALLITUKSEN KAAVAILUT TOTEUTUU SAAMME NAUTTIA 2002 VUODEN UNELMA JOUKKUEEN PELISTÄ VIELÄ PITKÄÄN
heti kättelyssä ottelun alkaessa housut kinttuun ja pyllisti ruotsalaisille kun pelkäsivät
niin huono että oikein naurattaa :D ja tätä varten valvoin lähes koko yön ja nyttemmin se tuntuu pahalta unelta...en voi uskoa tätä todeksi vaikkakin lätkä kansainvälisesti on mitätön asia. RUOTSI ON PARASI!!!!!!!
Mitäpä tässä...Ihan rutiinia tuo on. Tosin kaikkein hauskinta, että ennen tätä peliä jokainen pelin katsonut (Itse en jaksanut edes vaivautua tätä teurastusta katsoa) oli varma leijonista, heidän kyvyistään ja mollasi henkisesti ruotsia.
Nyt sitten otettiin veitset esiin ja haukutaan leijonia...Tuttu tarina. Eli mitä tästä opimme? Ruotsi on ja on aina ollut jääkiekossa suomea paljon edellä ja pelillisesti paljon parempi, sekä yhtenäisempi joukkue. (Nyt tulee kitinää, koska tätähän ei läskiperseet voi myöntää).
Seuraava askel kun/jos tässä turnauksessa ruotsilta tulee tukkaan, niin ensiksi väitetään, että mitä vitun väliä? Vain olympialaiset!! Sitten aletaan kehua -95 tapahtumia...Ihankun tässä kohti niillä mitään väliä edes olisi ;)
Ilmeisesti et ole kuullut, että Suomen epäillään hävinneen tahallaan Ruotsille saadakseen helpomman jatko-ohjelman.
Jos näin todella tapahtui niin Suomi osoitti olevansa parempi taktikoimaan kuin Ruotsi.
Suomen lätkäjoukkueella onkin aina ollu semmosia hämäriä taktiikoita. Neljän maalin johtoasemasta häviäminen vaatii pelimiehen silmää. Niin ihmeellistä taktikointia, että hyöty jäi sillonkin ikuisesti hämärän peittoon. Mutta se on varmaa ,että neljän maalin johdosta kukaan häviä jääkiekkopeliä muuten, kun tahalteen, vai häviäskö sittenkin?
"Epäillään" "Väitetään" "Oletetaan"...En ole nähnyt yhtään fakta peräistä artikkelia, että näin olisi joukkue päättänyt...Hävitä tahallaan, jotta pääsee "helpommalla" (Jota epäilen aika vahvasti, eivät vastustajat ihan ruipeloita ole, jotka nyt tulevat eteen)...Huhuja saa toki esittää, mutta itse en niihin tarraa kiinni, ennenkuin sen joku todistaa että näin on toimittu.
Toki taktisesti on helpompi olla uuvuttamatta itseään tasavertaista/parempaa joukkuetta vastaan ja pelata hiukan heikompaa joukkueta vastaan ja kiivetä sitä kautta, mutta voisin olettaa, että jokainen suomalainen jääkiekkoilija ei halua vapaaehtoisesti pyllistää ruotsin pojille. Selkäranka saattaisi ottaa vastaan ja mielummin häviää antaen kaikkensa. Jatkossahan sen sitten näkee, miten tässä on toimittu.
JOS Suomi näin olisi toiminut, hävinnyt tahalleen siis. Niin eihän se todistaisi, että olemme taktisesti ovelampia...Eikö Ruotsi tätä taktiikkaa ole kertaalleen kokeillut...Olisimme vain hyviä käyttämään muiden ideoita hyväksemme, emme luomaan omia ;)
vanha akka lauma. Mäkimiehillä oli jäänyt kalsarit päälle,siksi hylättiin ja ahonenkin oli ottanut yhen kaljan liikaa illalla.
Menkäähän nyt äidin pienent kullan nuput nukkumaan, toivottavasti ette nää painajaisia!!!
Ammulla kun heräätte niin toivottavasti sinne pikku pikku aivoihin on iskostunut tieto siitä
että kisat eivät ole vielä OHI !!! Kaikki on vielä mahdollista???
Näin väittää ruotsalaismediakin
http://www.iltalehti.fi/kisaextra/2010022211174074_ki.shtml
Ruotsalaisvalmentaja: Ehkä se oli Suomi, joka tällä kertaa pelasi fiksusti, Ruotsin päävalmentaja Bengt-Åke Gustafsson sanoi Aftonbladetissa.
, jos näin on Suomihan käytti samaa taktiikkaa kuin Ruotsi Torinossa.
Ja Ruotsi tosiaan teki sen tahallaan.
tekosyitä ei noista oo kans mihinkää.
tekosyitä?
Hyvä suomi ja Seniorijääkiekko
Pelleilyä koko olympiakisat, kun väitetään että léijonat olisi hävinnyt tahallaa. Oisko muissakin lajeissa ujot suomalaiset tehneet niin...Jälkipyykki jo valmis? Kaikkien aikojen katastrofi suomalaisen urheilun saralla?