Kun sitä useasti sanotaan että kristus hallitsee maailmaa tuhatvuotisen rauhan ajanjakson verran.entä sen jälkeen?Tyhjääkö vai mitä?
mITÄ TUHATVUOTISEN RAUHAN JÄLKEEN?
9
180
Vastaukset
- mie vua
Raamatun mukaan tuhat vuotisen rauhan jakson jälkeen paholainen päästetään vapaaksi ja se alkaa koota jengii sotaan ympäri maailmaa mut "Jumalan tuli kuluttaa joukot". En tiedä tarkoittaako tämä ohi lentävän meteorin pyrstöä vai mitä.
- kirjoitukset
Kun se on mennyt,niin maa ja kaikki mitä siihen on tehty hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat.Mutta Hänen lupauksensa mukaan odotamme uutta taivasta ja uutta maata jossa vanhurskaus asuu.Näin Pietari kirjeessään.Eli kun täällä on vouhotettu maailmanlopusta,niin siihen menee toista tuhatta vuotta.Tosin tässä on välituomio vuosiviikon lopussa ja siitä eteenpäin tuhat vuotinen valtakunta.
- Et voi tietää
kauan kestää maailmanloppuun. Kyllä ydinsota on sen verran lähellä, että mitään ei jää.
Et voi tietää kirjoitti:
kauan kestää maailmanloppuun. Kyllä ydinsota on sen verran lähellä, että mitään ei jää.
Tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen on viimeinen tuomio ja sen jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa ei ole enää merta.
Siihen asti tämä nykyinen maa on pystyssä eli vaikka ydinaseita käytetäänkin Kolmannessa maailmansodassa, niin ydinaseita ei käytetä kuitenkaan niin paljoa, että koko maapallo tuhoutuisi, vaan tämä planeetta kestää vielä ainakin 1000 vuotta ennen kuin Jumala hävittää kaiken ja luo uuden taivaan ja uuden maan.- tulkitsija...
JoukoPiho kirjoitti:
Tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen on viimeinen tuomio ja sen jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa ei ole enää merta.
Siihen asti tämä nykyinen maa on pystyssä eli vaikka ydinaseita käytetäänkin Kolmannessa maailmansodassa, niin ydinaseita ei käytetä kuitenkaan niin paljoa, että koko maapallo tuhoutuisi, vaan tämä planeetta kestää vielä ainakin 1000 vuotta ennen kuin Jumala hävittää kaiken ja luo uuden taivaan ja uuden maan.tama sodan jalkeen tulee uusi aamu. Paiva kestaa 1000 vuotta.
Sen jalkeen joka aamu, tuhotaan lainrikkojat. Siis jokaisen tuhatvuotisen kauden alussa tulee teurastus.
Siis jot aiot jatkaa ikuiseen elamaan paina mieleesi etta opettelet torahin ansimmaiseksi, ja opeta lapsesi myos! - 234egf
JoukoPiho kirjoitti:
Tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen on viimeinen tuomio ja sen jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa ei ole enää merta.
Siihen asti tämä nykyinen maa on pystyssä eli vaikka ydinaseita käytetäänkin Kolmannessa maailmansodassa, niin ydinaseita ei käytetä kuitenkaan niin paljoa, että koko maapallo tuhoutuisi, vaan tämä planeetta kestää vielä ainakin 1000 vuotta ennen kuin Jumala hävittää kaiken ja luo uuden taivaan ja uuden maan.joku asiaa paremmin tunteva perustella miksi ihmeessä tuo jumalanne käyttäytyy kuin lobotomisoitu mielenvikainen kieroutunut sadisti, jolla on tekemisenpuute?
- !!
234egf kirjoitti:
joku asiaa paremmin tunteva perustella miksi ihmeessä tuo jumalanne käyttäytyy kuin lobotomisoitu mielenvikainen kieroutunut sadisti, jolla on tekemisenpuute?
on sinunkin Jumalasi.
- Filadelfi
Vähintään on 1007v. niin sitten toteutuu uusi taivas ja uusi maa, jossa merta ei ole. Taivaasta laskeutuu uusi Jerusalem, maassa on oleva kansoja, ja kuninkaita. On elämän veden virta, jonka molemmilla puolilla on elämän puu, joka kantaa kahdettoista hedelmät, antaen joka kuukausi hedelmänsä, puun lehdet ovat kansojen tertvehdyttämiseksi. Ei mitään kirousta enää ole. Eikä yötä ole enää, sillä Herra Jumala on valaiseva heitä, ja he hallitsevat aina ja iankaikkisesti Ilm.21-.
- SamiA
Tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen tulee valkean valtaistuimen tuomio eli viimeinen tuomio, jossa kuolleet tuomitaan toiseen kuolemaan eli Helvettiin. Tämän jälkeen tulee kaikkien aikakausien loppu, jolloin taivaat ja Maa katoavat. Sen jälkeen Jumala luo uudet taivaat ja uuden Maan.
Maasta tulee samanlainen kuin se oli silloin kun kuivaa oli vain yhdessä kohdassa näkyvissä. Kuiva alue tai manner on Israel, jossa asuu vain juutalaisia. Seurakunta ei tule asuttamaan Maata.
Seurakunta muuttaa tähtiin. Jumala antoi Maan Aabrahamille ja hänen jälkeläisille eli juutalaisille. Seurakunta ei tule tempauksen jälkeen enää koskaan kävelemään Maan kamaralla. Seurakunta pääsee vain uuteen Jerusalemiin.
Uusi Jerusalem on paikka johon kaikki pelastetut ihmiset pääsevät sisään. Kaikki ne ihmiset, jotka ovat tulleet sisään pelastukseen kaikkina Jumalan armotalousaikoina, niillä on pääsy Jerusalemiin: Aabrahamin helma, seurakunta ja marttyyrit.
Jumala ei luo mitään autioksi ja tyhjäksi ja kun Jumala luo uudet taivaat, niin seurakunnan tehtävä on hallita niitä. Maailmankaikkeus autioitui, koska Saatana ja osa enkeleistä lankesivat ja jättivät hallinto alueensa. Uusissa taivaissa asuu vanhurskaus eli seurakunta tai sen jäsenet, joille Jumala jakaa hallinto alueita.
Ihmisen tehtävä oli hallita Maata, mutta ihminenkin luopui tehtävästään ja antoi hallintavallan Saatanalle ja Maa tuli kirotuksi. Kun Jumala luo uudet taivaat ja uuden Maan, niin mitään kirousta ei silloin ole oleva, vaan ihminen ottaa takaisin tehtävän, jonka Jumala oli alun perin ihmiselle antanut eli hallitsemisen. Iankaikkisuus ei siis ole lekottelua, vaan tehtävää riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422214- 241740
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271425- 1081247
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151219- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107864Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846