Miksi pilates sattuu selkään

(ei lihakaksiin)

Olin ensimmäistä kertaa pilateksessa ja tykkäsin tunnista. Liikkeet olivat hyviä selkä- ja vatsaslihasten harjoitteluun. Mutta mutta! Minulla tuli alaselkä todella kipeäksi, siis ristiselän ja häntäluun välissä oleva osa selkärangasta. Pilatestunnilla oli paljon näitä rullauksia ja ylösnousuja, joissa paino osui alaselkään. Lopputunnista alaselkä oli ihan puuduksissa, seuraavina päivinä kosketusarka. Olen normaalipainoinen. Minulla on ollut välilevyvammoja ja SI-nivelen lukkiuma alaselässä. Mutta pilateksenhan pitäisi olla juuri hyväksi selälle! Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Onko helpottanut?

4

2053

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Craft-

      Pyydä ohjaajaa tarkistamaan tekniikkasi ja opastamaan, miten liikkeet pitää tehdä oikein, jotta et tietämättäsi aiheuta itsellesi hallaa. Kannattaa myös keskustella esim. lääkärin kanssa, jos välilevyvammasta on haittaa ja miten se voi vaikuttaa pilateksen liikkeisiin. Pilates on hyvä selälle, mutta se ei saa aiheuttaa kipua. Meillä ohjaaja neuvoo esimerkiksi keventämään liikettä, jos se tuntuu liian rankalta tai alkaa tuntua niin sanotusti väärässä paikassa. Meidän ohjaaja myös kiertää tunnin aikana salissa ja käy opastamassa henkilökohtaisesti, jos hän huomaa jonkun tekevän liikettä eri tavalla kuin on tarkoitus. Maltti on valttia pilateksessakin eli heti ei tarvitse pystyä tekemään vaativimman tason liikkeitä vaan menee sen mukaan, mitä oma kroppa sallii.

      • kenkäplankki

        Lisäisin vielä tuon edellisen vastaajan tekstiin, että ohjaajan taitotaso kannattaa selvittää. Lisäksi monissa paikoissa on nimenomaan "selkävaivaisille" tarkoitettuja ryhmiä, Helsingissä niitä vetää Somatic Studiolla ainakin ft Jari-Pekka Keurulainen. Silloin voit olla varma tunnin tasosta... :-)


    • Gekkosan

      Mun ohjaaja kielsi tekemästä noita rullausliikkeitä - mulla on välilevytyrä lannerangassa, L4-5. Samoin paikallaan hyppimisen kielsi - tätä tehtiin verkkavaiheessa. Tosin tyrä oli silloin tuore, alle parin kuukauden ikäinen. Enpä silti tee noita vieläkään. Yleensä selkävaivaisille suositteli tukea selän alle selinmakuulla, pari kertaa taiteltu tyynynliina tai paksuudeltaan jotain vastaavaa - selkä ottaa siitä tukea eikä rasitu samalla tavalla. Pitempään harrastettuani (yli vuosi jo) tuki on jäänyt pois, enkä sitä enää kaipaakaan.

      Joka tapauksessa, jos selässä on jotain akuuttia jumittumaa taas pitää kaiken harjoittelun kanssa olla varovainen. Väärin toimiva selkä kipeytyy, luonnollisesti.

      Muuten pilates on auttanut mun selkävaivoihin, mobilisoinut ja vahvistanut keskivartalon lihaksia ihan uskomattoman paljon. Selkävaivoja on ollut parikymmentä vuotta, kärjistyivät sitten runsas vuosi sitten välilevyn pullahtamiseen. Olin aloittanut pilateksen kolme kuukautta aikaisemmin - ihan ei pelastanut vaurioilta. En tiedä olisiko pelastanut jos olisin aloittanut vuosia aikaisemmin. Mahdollisesti - paha mennä sanomaan.

      • Gekkosan

        Se jäi sanomatta että kuvauksesi perusteella olet osunut liian rankkaan ryhmään. Pilates pitäisi aloittaa todella varovasti, oma alkeiskurssi oli suorastaan tylsä. Jatkokurssi kävi kiinnostavaksi ja edistyneiden kurssilla tuli oikeasti hiki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe