Eiköhän Särkikankaalla ottanut ukko mallia toisista kun kiikku kolan kanssa katolle. Astu vuolen päälle ja oli kamarihin mennä. Onneksi katto petti sisään päin eikä mies tullut pääeessä kolan kanssa portaille. Lisää samanlaista ja hyvä tulee. Luua lumet vähän päästä katolta...viepi lisää perkele. Eihän sinne saaa mennä talavella olenkahan.
Katolta alas
piti arvata
2429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
monenko omakotitalon tai rivitalon kattoa on luhistunut lumikuorman painosta ? Jos ei ymmärrä lujuuslaskelmista mitään niin kannattaa tehä tyhjää työtä ja kiikkua katolla. Nyt on Suomessa jo yli 100 loukkantunut aivan turhaan ja yksi kuollukin. Kyllä se naapuri teettättää töitä. Kun joku menee katolle niin on kai sen naapuriki mentävä, että ei laiskaksi luulla.
monenko omakotitalon tai rivitalon katto on luhistunut lumikuorman painosta? tunnen lujuuslaskelmia enkä usko, että monikaan katto on aidosti vaarassa. ei kannata tehä tyhjää työtä ja kiikkua katolla. nyt on suomessa jo yli 100 loukkaantunut aivan turhaan ja yksi kuollukin. taitaa olla niin että naapuri teetättää töitä. kun joku menee katolle niin on kai sen naapurinki mentävä, että ei laiskaksi luulla :D
sori, kokelin vaan voiko saman asian sanoa ystävällisesti ilman nokittelua. kyllä sen näköjään voi.