Ovatkohan ruotsalaiset veneet merikelpoisempia kuin suomalaiset? Ruotsilla kun on tuota rantaviivaakin enempi ja järvetkin siellä ovat pienen meren kokoisia.
Ruotsissa tehdään myös enempi perinteisiin veneisiin perustuvia veneitä kuten Uttern, Ideal, Ryds jne. jotka ovat puoliliukuvia ja toimivat hyvin rauhallisilla nopeuksilla ja pienellä moottoriteholla.
Suomalaisten venelehtien testeissä tosin suomalaiset veneet pärjäävät aina ruotsalaisia paremmin, tuntuu, että venelehdissä painotetaan ominaisuuksia joita tavallinen perheveneilijä ei tarvitse eikä käytä esim. miten vene käyttäytyy kun tehdään 180 asteen äkkikäännös maksimi nopeudella tai ajetaan täysillä puoliliukuvalla veneellä metriseen aallokkoon ja kauhistellaan kuinka vene hakkaa aallokossa jne...
Totuus taitaa olla., että suomalaiset paatit ovat lähinnä pieniin järviin ja jokiin suunniteltuja?
Ruotsalaiset veneet taitavat...
8
3075
Vastaukset
- Häjy!!!
Ihmeen paljon ne suomalaisia veneitä ostaa... ja mikä svenskikäysä on niin merikelpoinen kuin esim. Targa, Swan, jne...
- Kajaakki
Suomessakin on jo selvästi havaittavissa veneen suunnittelun uusi suuntsaus, esim. Simppu, jossa on havaittavissa perinneveneen piirteitä ja se kulkee turvallisesti pienellä koneella.
Myös Bella Classicin vuosikymmeniä jatkunut suosio senkun jatkuu, samoin isot Rönkyt ja Terhi Nordic ovat erittäin arvostettuja ja kysyttyjä veneitä, ne eivät kauaa vanhene vaihtovenemyymälöissä. Uppoumarunkoiset, pienillä diesel moottoreilla varustetut veneet, ovat myös tekemässä paluuta. Sen sijaan iso moottorisista, yli 50 hp, näyttää olevan ylitarjontaa. Nimbuksen kaikki WA-veneet ovat merikelpoisia, syvällä v-pohjalla varustettuja. Ja Ocke Mannerfeldt on luonut aivan uuden merikelpoisten veneiden määritelmän.
Kyllähän suomalaiset ostavat Bella 530 Classic:ia ja Simppuja, kun maanviljelijät eivät paremmasta tiedä...
Puoliliukuvia kotimaisia meriveneitä löytyy pilvin pimein, ainakin Kulkurit ovat laadukkaita, ja omaavat erinomaiset kulkuominaisuudet. Pienemmissä Seiskarit ovat ok, ja erinomainen on perinteiseen pellinkiläisrunkoon perustuva Marsund 906 (kuten aikaisemmatkin 9-sarjalaiset). Kaikki edellämainitut ovat kuitenkin "isoja" veneitä, pienissä veneissä syvä-v ja paksu runko ovat hyvien ominaisuuksien luojia.- Kalle-Jaakko
mitäkin, eipä noita suomiveneitä niin ihmeesti osteta. Eipä kumpikaan noista mainitsemistasi ole erikoisen "merikelpoinen", eli valikoimaa löytyy. Swanit muuten aikamoisia pettymyksiä, oikein ihmetyttää niiden "arvostus".
- merihädässä!!!
Kalle-Jaakko kirjoitti:
mitäkin, eipä noita suomiveneitä niin ihmeesti osteta. Eipä kumpikaan noista mainitsemistasi ole erikoisen "merikelpoinen", eli valikoimaa löytyy. Swanit muuten aikamoisia pettymyksiä, oikein ihmetyttää niiden "arvostus".
Kohta kalle jäät lähtee, pääset taas järvelle soutelemaan sun hienolla terhi baby funilla...
- Axeli + Potkuri
Kajaakki kirjoitti:
Suomessakin on jo selvästi havaittavissa veneen suunnittelun uusi suuntsaus, esim. Simppu, jossa on havaittavissa perinneveneen piirteitä ja se kulkee turvallisesti pienellä koneella.
Myös Bella Classicin vuosikymmeniä jatkunut suosio senkun jatkuu, samoin isot Rönkyt ja Terhi Nordic ovat erittäin arvostettuja ja kysyttyjä veneitä, ne eivät kauaa vanhene vaihtovenemyymälöissä. Uppoumarunkoiset, pienillä diesel moottoreilla varustetut veneet, ovat myös tekemässä paluuta. Sen sijaan iso moottorisista, yli 50 hp, näyttää olevan ylitarjontaa.mut simppu taitaa olla 70-luvun tuote runko nimittäin on vanha terhi 600
Se on mainio ja persveivarilla ihan kiva mökkipaatti jos vain rannat ovat sopivia sen säilyttämiseen. - Kalle-Jaakko
merihädässä!!! kirjoitti:
Kohta kalle jäät lähtee, pääset taas järvelle soutelemaan sun hienolla terhi baby funilla...
Mutta sitähän ei saa arvostella ;) Vaikka omansa kommentoisi, entäpä sinä paljonko löytyy kokemusta Swanista ? taitaa olla aika vähissä ja perustua palstan tasoisiin kirjoituksiin. Palataan asiaan kun pikkupellekin on edes käynyt kyseisessä veneessä ;) Tseppiä kateellisille ja tietämättömille brändinpokkaajille ;)
- rönkvisti
Kalle-Jaakko kirjoitti:
Mutta sitähän ei saa arvostella ;) Vaikka omansa kommentoisi, entäpä sinä paljonko löytyy kokemusta Swanista ? taitaa olla aika vähissä ja perustua palstan tasoisiin kirjoituksiin. Palataan asiaan kun pikkupellekin on edes käynyt kyseisessä veneessä ;) Tseppiä kateellisille ja tietämättömille brändinpokkaajille ;)
Meidän kylällä maanviljelijällä on Storebro ja kiinteistövälittäjällä Buster. Molemmat kuuluvat sarjaan: maalla mitäänsanomaton, merellä hengenvaarallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131434Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2531354- 1051105
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211061- 71708
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168681- 52562
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368548- 102541
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52505