iPod ja uusi tietokone

upeaa

Heippa.
Osaisiko joku kertoa minulle että:
miksi en saa lisättyä musiikkia ipodiini itunesin kautta uuden koneen avulla. Siis podi minulla on ollut vuosia, ja se on toiminut hyvin. nyt kuitenkin sain uuden tietokoneen johon asensin itunesin ja musiikki ei mene ipodiin. POdi yhdistyy itunesiin, sinne tulee se "oma käyttäjä"-kohta. Mutta mitään ipodissa jo olevia musiikkeja ei näy ollenkaan, en voi siis poista sieltä mitään, enkä myöskään lisätä sillä ei ole mitään paikkaa minne niitä lisätä/poistaa.
Oma tietokone-kansion kautta menin Ipod kansioon, josta piilotettujen kansioiden avulla sain näkyviin ipodissa olevat musiikit. Mutta vaikka sinnekin lisään musiikkia ja yritän synkronoida, niin mitään ei tapahdu..

Olisi ihanaa jos joku tästä jotain ymmärsi ja osaisi auttaa minua. Olen lähdössä reissuun ja olisi ihanaa saada podiin uudet kappaleet... vanhoja kuunneltu jo tovi.

3

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Kopioitko uuteen koneeseen varmasti kaikki iTunes-kansion tiedostot vanhasta koneesta? Jos et, sun pitää palauttaa se iPod tehdasasetuksille. Sen pitäisi onnistua iTunesissa kyllä. Tämä tyhjentää iPodin ja voit synkata sitä jatkossa taas tämän uuden koneesi kanssa.

      Ohje täällä:
      http://support.apple.com/kb/HT1339?viewlocale=fi_FI

      • ?.??..

        Mulla samanlainen tilanne tällä hetkellä.. Jos siis palauttaa iPodin tehdasasetuksille niin poistuuko kaikki musiikit iPodilta lopullisesti. Mulla ei nimittäin ole mitään varakopiota musakirjastostani :(


    • heikki876

      Ainakin yksi tapa saada uudet musiikit on tyhjentää koko ipod uudella tietokoneellasi ja luoda sinne uudet musiikkikirjastot. Toki on työlästä hommaa, varsinkin jos satut omistamaan tyyliin 100gb podin. Omaan 4gb nanoon olen tämän joutunut tekemän ja siinä ei onneksi kauaa loppujenlopuksi mennyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      5005
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      190
      3923
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      203
      3838
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      80
      3377
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      3039
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2024
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1909
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1716
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      99
      1457
    Aihe