"pullamössö" ikäpolvee, kun noi vanhemmat jaksaa ihan mielettömästi. Ne on lähteneet tyhjästä rakentaneet, käyneet töissä koko ikänsä. Vieläki ne vaan tekee, jaksavat luoda lumet talvella, pitää mökin kunnossa harrastaa ym.ym. Mä en kyllä pysty samaan. Oletteko tunteneet samanlaisia fiiliksiä?
Ollaako me kaikki
Kettu-Neiti 28
16150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
No niiden sukupolvelle oli sentään jokseenkin taattu pitkä ja nousujohteinen työura ja avioliitotkin kestivät. Nykyään on tarjolla vain pätkiä tai ei-oota niin töissä kuin parisuhteissakin. On vaikea suunnitella elämää eteenpäin ja kyllähän sellainen epävarmuus vaikuttaa väistämättä kaikkeen jaksamiseen. Jos saisin (melkoisella) varmuudella kestävän työpaikan ja parisuhteen, niin kyllä energiaa riittäisi muuhunkin.
Miten kaikesta selviää, ellei vaan jaksa. Pitääkö vaan tunnustaa, et on paska vuosikerta?
...termin "pullamössö"-ikäpolvi ja milloin?
Mun käsittääkseni tuota maidosta ja vanhoista pullista tehty mössö oli IN joskus 50-60-luvulla.
Mutta itse aiheeseen sanoisin, että helpolta se ei näyttänyt lapsuudessa, eikä se siltä tunnu nykyään.
Mutta onko muita vaihtoehto? Kortisto, sossu ja kaupungin betoniyksiö, ei kiitos.
leivottu keskenään.
Munkkipossu-kansaahan siitä tulee uunista ulos.
oli yhteiskuntatieteilijöiden termi jonka ne tais lanseerata kasarin lopussa. Ko. sukupolvella tarkoitetaan meitä about 70-luvulla syntyneitä. Sillä viitataan mm. vapaaseesn kasvatukseen ja siihen että meille tarjoiltiin kaikki valmiina eteen, kun verrataan aikaisempiin sukupolviin.
olen huomannut että itse en pysty työtä tekemällä vanhempieni elintasoa saavuttamaan. Töitä väännän kuitenkin kovasti.
...30 vuotta sitten kaikki oli suhteessa paljon halvempaa, oli töitä tarjolla joka luukulla ja motivaatiot kohdallaan. Nykyisin kaikki kallista , ei töitä. Yhteiskuntaa johtavan hallituksen ja eduskunnan syy. Pulla on mössöä, toista se on kunnon kauraleipä..... =) Lumet luon vaikka huilatessani, ja mökin kunnossa pito on hauska harrastus...
Minkä ikänen sä olet?
...en todellakaan ollut töissä 70- 80 luvulla... =)
Ei mulla vaan. Joskus aikanaan oli mahdollisuus aloittaa ns. nollilta, voi mennä metsään, kaataa puut ja rakentaa oman asumuksensa eikä kukaan tullut puuttumaan siihen, ellet nyt ihan naapurin mökistä mennyt hirsiä lainaamaan.
Sit ihmiset mietti että eiks voisi koko paskaa tehdä jotenkin helpommin. Keksittiin teknisiä apuvälineitä jotka tosin vaati sitten sitä että niitä välineitä tehtiin, jolloin esim. säästyttiin siltä että jauhot olis tarvinnut jauhaa käsikivillä kun oli tuulimyllykin. Mut sit se mylläri olikin sellainen joka vaan istuskeli myllyssään ja jauhoi niitä jauhoja eikä enää tehnytkään kaikkee itse, otti jauhoista osan, myi ne merkkinoilla ja sen ei sit tarvinnukkaan enää hillua pellolla. Mut sillä oli kiire myllynsä kanssa.
Tälleen pikkuhiljaa rakennettiin yhteiskunta jonka alkuperäinen tarkoitus oli toimia siten että jokainen hoitaa omaa pikku sektoriaan hommista ja kokonaisuus pyörii työn avulla. Yks leipoo niin sen ei tarvi lakaista, yks hoitaa kaikkien lämmitystä niin sen ei tarvi parsia sukkia.
Järjestelmä toimikin ihan kivasti jonkun aikaa mutta sitten oli kaikenlaisia neropatteja jotka keksi että tehdään asiat paremmin! Automatisoidaan lisää, tehdään koneita. Kävikin niin että koneet oli pirun tehokkaita, monissa tapauksissa tuhansia kertoja tehokkaampia kuin ihminen tekeen jotain työtä. Sen jälkeen alettiin miettiin että mitäs nyt tehdään ihmisillä kun koneet hoitaa suurimman osan hommista. Keksittiin palveluyhteiskunta, jossa ihmiset tekee kaikkia pikkujuttuja, tuotteita mainostetaan ja on ... no. Palvelua. Palvelu tarkoittaa sitä että asioita tehdään toisten puolesta, haetaan muksuja tarhasta tai vaikka pestään ikkunoita. Ja taas ihmiset keskittyi tekeen jotain sellaista mitä ne osaa parhaiten, että ne vois markkinoida itseään eteenpäin "palveluntarjoajana".
Näetkö ongelman?
Ihmiset yhteisössä ovat pitkään puurtaneet omaa kapeaa sarkaansa ja odottaneet että saavat siitä palkkion jolla he voivat hoitaa toiset ihmiset tekemään sitä mitä he ei itse osaa tai ehdi. Systeemi toimis muuten hyvin MUTTA.
On kaksi asiaa mitkä estää että systeemi toimis tämän siten että asiat järjestyis.
Toinen on ansioton arvo joka jakautuu epätasaisesti eikä jakautuminen ole hyötyperustaista.
Toinen on puuhakkaan puuhastelun aliarvostaminen rahallisesti.
Hemmetin hyvä puheenvuoro.
NO, mitä SÄ teet vanhempiesi hyväksi??
kaikki mitä omisti piti saada aikaan kovalla työllä. Ei ollut koneita helpottamassa työntekoa. Työtä oli niin paljon ettei ollut aikaa haveiluun tai muuhun turhuuteen. Nykyisin elämä on paljon helpompaa. Koneet ovat korvanneet ihmiset ja yhä enemmän jää työttömiksi elämään toimeentulotuella. Kerrostaloissa asuessaan ei tarvitse rasittaa itseään edes lumenluonnilla, koska traktorit tekevät sen heidän puolestaan. Joutilaisuus tekee ihmisistä välinpitämättömiä. On tietenkin paljon sellaisiakin jotka yrittävät kaikesta huolimatta ja keksivät kaikenlaisai tekemisiä ajankulukseen.
Jos ihminen on oppinut koko ikänsä tekemään jotakin, ei hänen aikansa kulu joutilaana.
...muistan kun olin 12 vanha ja isä oli ammattikalastaja. Siinä talvinuotalla muikkua pyytäessä - 20 C pakkasessa, avantoja tuuralla aukoessa , sormet ankkajäässä , tuli mieleen että kyllä leivän kai voisi helpommallakin saada. Tosin, kesällä nuottaus on kivaa.... ja tiliäkin voi tehdä yössä 1000 egua helposti jos tuuria on hiukan... =)
kirjoittelivat pankkikirjaan käsinlaskettuja numeroita. Palvelivat asiakkaita henkilökohtaisesti ilman koneita. Nykyisin pitää tilata jopa aika pankkiasioita hoitaessa ja tiskillä on muutama ihminen koneen ääreessä naputtelemassa milloin mitäkin.
kiinni. Toiset vaan on luonteeltaan laiskempia kuin toiset. sitten siihen tietty kaikki muut tässä ketjussakin jo mainitut jutut päälle.