Sanotaanpas nyt sitten teillekin, että
Front Line Assembly
Front 242
Nitzer Ebb
!!!
Ainakin noista Fronteista suosittelen enemmän niitä vanhempia levyjä, 80-90-l vaihteesta.
Varsinkin FLAn biisi Iceolate on jotain mahdottoman hyvää!
NÄMÄ!:
5
795
Vastaukset
- FrozenCorpse
Kaikki suht samanlaista, tylsää. Ei tempaa mukaansa, ei nappaa kiinni.
Sen sijaan Steinkind, God Module ja Blutengel on kovia. Covenant uhkailee kovasti, vaan ei kuitenkaan sitten riitä...
Musiikissa pitää olla jotain sellaista, joka vie mukanaan. Taustamölyt on erikseen.- massacre of cybers
Ebm-musiikissa bändeillä on usein naurettava, tekorankka imago ja lyriikat ovat kuin jonkun kiimaisen teinipojan kynästä. Mm. Steinkindillä on biisi, jossa laulaja kehottaa juomaan spermaansa jne. Itselleni lyriikoiden tasokkuus on sen verran tärkeää, etten ikinä pystyisi kuuntelemaan tuollaista tuubaa. Ja sitten vielä jotkut cybertytsyt (tai no, gooteiksihan ne itseään luulevat) haukkuvat kilvan taviksia ja heidän musiikkiaan. Mitä eroa joillain ebm-lyriikoilla ja Christina Aquileralla on?!
Tjeu: http://www.youtube.com/watch?v=7dkw9gVjW7I
Lyriikat:
1,2,3 dance with me
1,2,3 move your feet
1,2,3 feel the beet
1,2,3 fuck me..
1,2,3 dance with me
1,2,3 move your feet
1,2,3 feel the beet
1,2,3 energy
~dance~
Kyllä tähän on nyt kyllä sydäveri vuodatettu! Kaikki mielikuvitus pistetty peliin! - 67867867
Ehkä nykyään tuo harsh ebm on sitä, mutta ennen sillä oli ihan pelkkä työväen imago ja ottivat joskus jopa poliittisesti kantaa asioihin. Mielestäni ei mitään yhteistä ns. "goottimusiikin" kanssa. Pukeutuminenkin EBM piireissä on siitä "uusnatsi" luokkaa, että ei kyllä mitään goottimaista kauneutta ole siinä. :D Huumorimielessähän melkein kaikki EBM on kaikenlisäksi tehty.
Jos kuuntelet vanhaa EBM :ää ja vertaat sitä johonkin nykyajan aggrotechiin, olet aivan hakoteillä.
Kyllä tuo EBM on enemmän rinnastettavissa teknoon kuin industrialiin. Nykyajan aggrotech sen sijaan on selvää industrialia.
Nykyäänkin tehdään vielä vanhan linjauksen mukaista EBM: ää, joten ovat täysin eri juttuja kyllä:
https://www.youtube.com/watch?v=L09Ky3W3txw
- Perce
No huhhuh mitä paskaa. Tuollasta industrial perseilyä.
- Panthorder
Joo, ei ole goottibändi tämä. Itse tykkään pelkästään musiikillisesti tästä bändistä. Lyriikata varmaan aika turhia, mutta ihan mukavan kuuloista menininkiä nämä 80-luvun tuotokset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745228- 332891
- 402594
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261993Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401952Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291809- 951782
- 1671657
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241398Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220