suoraan vakituoinen työpaikka

Minä sain suoraan vakituisen työpaikan! Olen ihan onnessani, tämä on oikeesti mahdollista. Valmistuin KTM:ksi 3 kuukautta sitten ja olin ihan toivoton koska en edes päässyt haastatteluihin mutta nyt olen saanut vakituisen työpaikan ja palkka on hyvä tai oikeastaan loistava.

Älkää luovuttako, kyllä se teilläkin onnistuu. Tarvitaan vaan vähän tuuria ja päättäväisyyttä.
6309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se ei vaan nykyaikana enää oikein takaa mitään, se vakipaikka. Ettei kannata liikoja tuudittautua..

Äänestä
  • Niin vakipaikassa on vaan vähän pidempi irtisanomisaika. :)

    Hyvä se kuitenkin on, että edes jotkut onnistuvat. Ei se kuitenkaan estä työttömyyttä jatkossa.

    Äänestä

  • onnea onnea kirjoitti:

    Niin vakipaikassa on vaan vähän pidempi irtisanomisaika. :)

    Hyvä se kuitenkin on, että edes jotkut onnistuvat. Ei se kuitenkaan estä työttömyyttä jatkossa.

    Vakipaikassa on irtisanomisaika, määräaikaisessa sitä ei ole vaan työsuhde pitää purkaa. "Vakituisesta" työntekijästä on helpompi päästä eroon kuin määräaikaisesta.

    Äänestä

Onneksi olkoon.
Minä sain aikoinaan valmistuttuani vakipaikan, tein työni hyvin ja asiakkaat tykkäsivät. Sain kehuja myös suurinpiirtein näillä sanoilla "Kerrankin tässä paikassa saa palvelua". Seuraavalla viikolla sain potkut koeaikaan vedoten, syyksi sanottiin se, että osaamiseni ei riitä ja he hakevat sittenkin kokeeneempaa. Mihin osaamiseni ei riitä, se jäi epäselväksi, mutta sen kyllä sain tuta, että asiakaskehuista ei tykätty. Siinä paikassa kuului olla kokemusta hapananaamaisuudesta.

Äänestä

Onneksi olkoon paikasta.
Kyllä on taas niin negatiivista kommenttia tähänkin asiaan että. Jos joku onnistuu niin kyllä täällä keskustelupalstalla asiasta nähdään aina se negatiivinen puoli.

Äänestä

Itse olen 5-kymppisenä dippainssin papereilla ollut nyt työttömänä kohta 7 vuotta koko ajan töitä hakien. Mitäs luulet, kohtako se nappaa vakipaikan tännekin ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miukku84! kirjoitti:

Minä sain suoraan vakituisen työpaikan! Olen ihan onnessani, tämä on oikeesti mahdollista. Valmistuin KTM:ksi 3 kuukautta sitten ja olin ihan toivoton koska en edes päässyt haastatteluihin mutta nyt olen saanut vakituisen työpaikan ja palkka on hyvä tai oikeastaan loistava.

Älkää luovuttako, kyllä se teilläkin onnistuu. Tarvitaan vaan vähän tuuria ja päättäväisyyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu