ilmavaivat ongelmana?

ellumellu

Moikka laihdutuskaverit! Auttakaa mua, sillä ongelma on todellinen. Olen onnistunut pudottamaan tasaisella ja terveellisellä tavalla painoa jo 8 kg. Aamupalaksi tulee nauttia puuroa ja vaalena leivän olen vaihtanut ruisleipään. Ongelmanani ovat kauheat ilmavaivat. Tämä on oikeasti noloa ja mun on muutenkin vaikeata pidätellä pierujani poikaystäväni luona. Onko mitään vinkkejä miten tälläisestä pääsisi eroon? Tuntuisi erittäin tyhmältä nyt "vaihtaa" takaisin vanhaan malliin, joka ei pierettänyt.

MITEN SAAN ONGELMANI OIKEASTI POIS?

8

3684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pierumaakari

      Moikka vatsaongelmainen..

      Itselläni on aivan sama ongelma, jonka kanssa olen paininut jo kauan. Kokeilin jopa apteekista ostettavia tabletteja, jotka hajottavat kaasukuplia suolessa. Activia ei myöskään auttanut, vaikka kuinka söin sitä joka aamu kuukauden ajan.

      Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa..

      • Veijo

        "Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa.. "

        Siirtykää LCHF/VHH ruokavaliolle ja ongelma katoaa. Ei kokoajan mielinmäärin tarpeettomia kuituja märkänemässä bakteerien ruokana ja tuottamassa kaasuja suolistossa.


      • ??????????????
        Veijo kirjoitti:

        "Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa.. "

        Siirtykää LCHF/VHH ruokavaliolle ja ongelma katoaa. Ei kokoajan mielinmäärin tarpeettomia kuituja märkänemässä bakteerien ruokana ja tuottamassa kaasuja suolistossa.

        Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki?


      • Veijo
        ?????????????? kirjoitti:

        Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki?

        "Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki? "

        Kyllä sinunkin on syytä lopettaa se yksi homma ennekuin joku keksii mitä touhuat yksin olessasi.

        Mitä sinä TIEDÄT minun tupakan poltosta.
        Toisekseen minä en hauku kaikkia tollo. Pelkästään sinunlaisia häirikköjä. Asialliset kysymykset ja kirjoitukset saavat asiallisen vastauksen.


      • hehe..
        Veijo kirjoitti:

        "Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki? "

        Kyllä sinunkin on syytä lopettaa se yksi homma ennekuin joku keksii mitä touhuat yksin olessasi.

        Mitä sinä TIEDÄT minun tupakan poltosta.
        Toisekseen minä en hauku kaikkia tollo. Pelkästään sinunlaisia häirikköjä. Asialliset kysymykset ja kirjoitukset saavat asiallisen vastauksen.

        Onks sulla oikeasti joku laktoosi-intoleranssi yms... Ei mulla kyllä kuitupitoisella ruokavaliolla hirveesti ilmavaivoja ole. Jos oikeasti jatkuu samanlaisena niin kannattaa kyllä tarkistaa ettei oo mitään ruoka-aineallergiaa tai keliakiaa yms... Kaverilla oli sama vaiva ja sillä oli laktoosi-intoleranssi. Itsellä jos puputan paljon vihanneksia tai juon paljon jotain hiilihappojuomia (esim. vichy) niin alkaa paukkumaan. :D Ja tiedoksi - tuore ruisleipä pierettää itselläkin.


    • 15+17

      Mulla on ongelmana se että jos tulee vedettyä mitään viljatuotteita niin paukuttaa ja turvottaa jatkuvasti. Se on aivan sama vetääkö kuitupitoisena vai vaaleana, vessassa ei tarvi käydä pariin päivään ja turvottaa paljon. Oon jättäny melkein kaikki viljatuotteet pois hyvillä tuloksilla, ainut mitä käytän joskus on leseet kun niistä voi kananmunan kanssa tehdä kaikenlaista pientä leipomista (pikamuffinsseja yms.). Ja sanoo kuka mitä sanoo niin vähän hiilihydraatteja sisältävä ruokavalio auttaa tuohon vaivaa ja itse olen ainakin plussana laihtunut ja kiinteytynyt paremmin. Tarpeellisesta rasvansaannista kun pitää huolen niin mahakin toimii paremmin kuin koskaan.

      Voi tosin olla myös hiiva joka tekee noita ongelmia, että kokeile vaihtaa vaikka hiivattomiin tuotteisiin. Sehän pitää elimistöä mukavassa jatkuvassa käymistilassa (jota kyllä muutenkin hiilarit tekee). Jos olet herkkä noille tuotteille niin suosittelen kokeilemaan vaikka viikon-pari VHH:ta ja fiilistelemään miltä tuntuu, jos tuntuu ettei nappaa niin kokeile jotain muuta.

    • Anonyymi

      Jos pieret tarpeeksi kovaa niin hallitus kaatuu.

    • Anonyymi

      kannttaa ostaa puhdistamon maitohappobakteereja. heillä on kahta eri tuotetta ja molempia suosittelen kokeilemaan. olen huomannut myös että vi-siblin on minulla auttanut myös ilmavaivoihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3321
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      545
      2041
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1917
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1287
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe