Moikka laihdutuskaverit! Auttakaa mua, sillä ongelma on todellinen. Olen onnistunut pudottamaan tasaisella ja terveellisellä tavalla painoa jo 8 kg. Aamupalaksi tulee nauttia puuroa ja vaalena leivän olen vaihtanut ruisleipään. Ongelmanani ovat kauheat ilmavaivat. Tämä on oikeasti noloa ja mun on muutenkin vaikeata pidätellä pierujani poikaystäväni luona. Onko mitään vinkkejä miten tälläisestä pääsisi eroon? Tuntuisi erittäin tyhmältä nyt "vaihtaa" takaisin vanhaan malliin, joka ei pierettänyt.
MITEN SAAN ONGELMANI OIKEASTI POIS?
ilmavaivat ongelmana?
8
3554
Vastaukset
- pierumaakari
Moikka vatsaongelmainen..
Itselläni on aivan sama ongelma, jonka kanssa olen paininut jo kauan. Kokeilin jopa apteekista ostettavia tabletteja, jotka hajottavat kaasukuplia suolessa. Activia ei myöskään auttanut, vaikka kuinka söin sitä joka aamu kuukauden ajan.
Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa..- Veijo
"Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa.. "
Siirtykää LCHF/VHH ruokavaliolle ja ongelma katoaa. Ei kokoajan mielinmäärin tarpeettomia kuituja märkänemässä bakteerien ruokana ja tuottamassa kaasuja suolistossa. - ??????????????
Veijo kirjoitti:
"Mikäköhan meitä pieru ongelmaisia voisi auttaa.. "
Siirtykää LCHF/VHH ruokavaliolle ja ongelma katoaa. Ei kokoajan mielinmäärin tarpeettomia kuituja märkänemässä bakteerien ruokana ja tuottamassa kaasuja suolistossa.Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki?
- Veijo
?????????????? kirjoitti:
Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki?
"Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki? "
Kyllä sinunkin on syytä lopettaa se yksi homma ennekuin joku keksii mitä touhuat yksin olessasi.
Mitä sinä TIEDÄT minun tupakan poltosta.
Toisekseen minä en hauku kaikkia tollo. Pelkästään sinunlaisia häirikköjä. Asialliset kysymykset ja kirjoitukset saavat asiallisen vastauksen. - hehe..
Veijo kirjoitti:
"Veijon pitää lopettaa tupakanpoltto ennenkuin kukaan ottaa sinua tosissaan.Millä hiton oikeudella haukut kaikki? "
Kyllä sinunkin on syytä lopettaa se yksi homma ennekuin joku keksii mitä touhuat yksin olessasi.
Mitä sinä TIEDÄT minun tupakan poltosta.
Toisekseen minä en hauku kaikkia tollo. Pelkästään sinunlaisia häirikköjä. Asialliset kysymykset ja kirjoitukset saavat asiallisen vastauksen.Onks sulla oikeasti joku laktoosi-intoleranssi yms... Ei mulla kyllä kuitupitoisella ruokavaliolla hirveesti ilmavaivoja ole. Jos oikeasti jatkuu samanlaisena niin kannattaa kyllä tarkistaa ettei oo mitään ruoka-aineallergiaa tai keliakiaa yms... Kaverilla oli sama vaiva ja sillä oli laktoosi-intoleranssi. Itsellä jos puputan paljon vihanneksia tai juon paljon jotain hiilihappojuomia (esim. vichy) niin alkaa paukkumaan. :D Ja tiedoksi - tuore ruisleipä pierettää itselläkin.
- 15+17
Mulla on ongelmana se että jos tulee vedettyä mitään viljatuotteita niin paukuttaa ja turvottaa jatkuvasti. Se on aivan sama vetääkö kuitupitoisena vai vaaleana, vessassa ei tarvi käydä pariin päivään ja turvottaa paljon. Oon jättäny melkein kaikki viljatuotteet pois hyvillä tuloksilla, ainut mitä käytän joskus on leseet kun niistä voi kananmunan kanssa tehdä kaikenlaista pientä leipomista (pikamuffinsseja yms.). Ja sanoo kuka mitä sanoo niin vähän hiilihydraatteja sisältävä ruokavalio auttaa tuohon vaivaa ja itse olen ainakin plussana laihtunut ja kiinteytynyt paremmin. Tarpeellisesta rasvansaannista kun pitää huolen niin mahakin toimii paremmin kuin koskaan.
Voi tosin olla myös hiiva joka tekee noita ongelmia, että kokeile vaihtaa vaikka hiivattomiin tuotteisiin. Sehän pitää elimistöä mukavassa jatkuvassa käymistilassa (jota kyllä muutenkin hiilarit tekee). Jos olet herkkä noille tuotteille niin suosittelen kokeilemaan vaikka viikon-pari VHH:ta ja fiilistelemään miltä tuntuu, jos tuntuu ettei nappaa niin kokeile jotain muuta. - Anonyymi
Jos pieret tarpeeksi kovaa niin hallitus kaatuu.
- Anonyymi
kannttaa ostaa puhdistamon maitohappobakteereja. heillä on kahta eri tuotetta ja molempia suosittelen kokeilemaan. olen huomannut myös että vi-siblin on minulla auttanut myös ilmavaivoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849