jotkut varoittelevat raskaana ollessa treenaamasta vinoja vatsalihaksia, ja pilateksessahan niitä juuri jännitetään. Olen nyt rv 13 ja pidän kovasti pilateksesta, vaikken sitä kauhean kauaa ole harrastanut. Miten on, voiko siitä olla haittaa ??
raskaus ja pilates
3
3107
Vastaukset
- joseph p.
Ei voi, kunhan teet sen osaavan ohjaajan johdolla. Joissakin paikoissa on nimenomaan raskaana oleville / juuri synnyttäneille omia ryhmiä. Monet sanovat pilateksen helpottaneen synnytyksestä palautumista. MUTTA muista - taitavan ja osaavan ohjaajan johdolla, jotta liikeet voidaan sovittaa onnelliseen tilaasi... :-)
- raspberrypie
Kyllä sitä voi raskaana olevatkin (meinasin kirjottaa "raskaat" :D) harrastaa. Minä kun olin tässä pari viikkoa sitten pilateksessa, niin varsinaista ohjaajamme tuurasi raskaana oleva ohjaaja. Ja sen masu oli jo aika iso. Ja niin kuin ylhäällä sanottiin, niin onhan niitä ryhmiä odottavillekkin. :) Jos meet tavalliselle tunnille, niin pyydät vain ohjaajaa kertomaan vastaavia liikkeitä, jos jotkut liikkeet eivät sovi.
- Tiinazi
raspberrypie kirjoitti:
Kyllä sitä voi raskaana olevatkin (meinasin kirjottaa "raskaat" :D) harrastaa. Minä kun olin tässä pari viikkoa sitten pilateksessa, niin varsinaista ohjaajamme tuurasi raskaana oleva ohjaaja. Ja sen masu oli jo aika iso. Ja niin kuin ylhäällä sanottiin, niin onhan niitä ryhmiä odottavillekkin. :) Jos meet tavalliselle tunnille, niin pyydät vain ohjaajaa kertomaan vastaavia liikkeitä, jos jotkut liikkeet eivät sovi.
Ensimmäisen kolmanneksen aikana ei saa ainakaan harrastaa body balancea, koska siinä on jonkin verran staattisia venytyksiä. Näin minulle kertoi ammattitaitoinen jumppaope. Body balancessa on myös pilatesta, joten en harrastaisi myöskään pilatesta ekan kolmanneksen aikana. raskauden loppuaika onkin sitten aivan eri asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6115117Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?263064HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2662399- 1281726
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271463Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3521377Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101193- 121095
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73926- 114891