raskaus ja pilates

kjdhdh

jotkut varoittelevat raskaana ollessa treenaamasta vinoja vatsalihaksia, ja pilateksessahan niitä juuri jännitetään. Olen nyt rv 13 ja pidän kovasti pilateksesta, vaikken sitä kauhean kauaa ole harrastanut. Miten on, voiko siitä olla haittaa ??

3

3113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joseph p.

      Ei voi, kunhan teet sen osaavan ohjaajan johdolla. Joissakin paikoissa on nimenomaan raskaana oleville / juuri synnyttäneille omia ryhmiä. Monet sanovat pilateksen helpottaneen synnytyksestä palautumista. MUTTA muista - taitavan ja osaavan ohjaajan johdolla, jotta liikeet voidaan sovittaa onnelliseen tilaasi... :-)

      • raspberrypie

        Kyllä sitä voi raskaana olevatkin (meinasin kirjottaa "raskaat" :D) harrastaa. Minä kun olin tässä pari viikkoa sitten pilateksessa, niin varsinaista ohjaajamme tuurasi raskaana oleva ohjaaja. Ja sen masu oli jo aika iso. Ja niin kuin ylhäällä sanottiin, niin onhan niitä ryhmiä odottavillekkin. :) Jos meet tavalliselle tunnille, niin pyydät vain ohjaajaa kertomaan vastaavia liikkeitä, jos jotkut liikkeet eivät sovi.


      • Tiinazi
        raspberrypie kirjoitti:

        Kyllä sitä voi raskaana olevatkin (meinasin kirjottaa "raskaat" :D) harrastaa. Minä kun olin tässä pari viikkoa sitten pilateksessa, niin varsinaista ohjaajamme tuurasi raskaana oleva ohjaaja. Ja sen masu oli jo aika iso. Ja niin kuin ylhäällä sanottiin, niin onhan niitä ryhmiä odottavillekkin. :) Jos meet tavalliselle tunnille, niin pyydät vain ohjaajaa kertomaan vastaavia liikkeitä, jos jotkut liikkeet eivät sovi.

        Ensimmäisen kolmanneksen aikana ei saa ainakaan harrastaa body balancea, koska siinä on jonkin verran staattisia venytyksiä. Näin minulle kertoi ammattitaitoinen jumppaope. Body balancessa on myös pilatesta, joten en harrastaisi myöskään pilatesta ekan kolmanneksen aikana. raskauden loppuaika onkin sitten aivan eri asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1863
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1650
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1225
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1108
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe