kun näyttää selättäneen viron maalla itsensä antipunikin? mä vaan kysyn.
onks tää setukka palstan kingi?
setukka joku?
33392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8898634
antipunikille ja urpolle liikaa.
Kalle koittaa nyt aktiivisella viestityksellään pelastaa palstalla mitä pelastettavissa on. Mutta kaik on Tampereen miehellä menny kuoriämpärissä kaatopaikalle.
vaan linkitit setukan vastineen vaan palstalle. setukka ja kalle ovat hoitaneet ajattelupuolen.
/ avarakatsanto, joka ei voi olla ihmettelemättä näinkin aikaista kevään tuloa; kalle kirjoittaa rivinkin niin jo minuutissa saa kintereilleen kärpäsen jolla ei ole mitään omaa sanottavaa eikä käsitteestä "perustelu" - on se pitävä eli ei - ymmärrä mitään. ei alkeitakaan.
// avarakatsanto, joka myöskään ei voi käsittää toveri kallen käsittämätöntä kärsivällisyyttä hänen rauhallisesti päivästä toiseen ojentaessaan ja opastaessaan toveri "perskärpäsen" käsittämättömiä tyhjänpäiväisyyksiä. tyhmemmältä menisi jo hermot jos kintereillä roikkuisi koko ajan moinen mitäänsanomaton. onko perustettu setukka-fanklubi ja toveri "perskärpänen" sen ensimmäinen jäsen? en voi uskoa siihen hölmömpään vaihtoehtoon, että toveri perskärpänen olisi toveri setäkertoositäsuntätä alter ego?
kirjoittaja perustelee S24 saitin kirjoituksilla joka osoittaa varsin huonoa historiantuntemusta. Koitas hakea faktaa jostakin! Ne setukan selitykset kun eivät kelpaa muuksi kuin pellonreunalta luetuksi lannoitukseksi.
Setukka ei ole vielä ketään tarinoillaan suohon laulanut, faktaahan häneltä ei ole koskaan nähty isommin.
MOIKKA!
Kerrohan Herra Työeläkeläinen sekä Herra Antipunikki se, että miten Te voitte uskoa viidennen ja kuudennen tason "lähdeaineistoon". Ymmärtääkseni Herra Setukka käyttää aina ns. ensikäden lähdeaineistoja ja vieläpä sellaista, jonka totuusarvon ihan kuka tahansa katunarri ja kulkuri voi helposti tarkastaa.
Kyllähän minä ymmärrän oikeistolaisen kiihotustyön keskeisen ja arvolatausta kohottavan merkityksen silloin, kun Jyrki-patu ja kumppanit kokkaririntamalla alkaa rakentaa kovan tason IKL-vaalivoittoa. Mutta olisiko liikaa pyydetty arvoisat kokkarit kuten Antipunikki ja Työeläkeläinen se asia, että Te Oikeistoiskurit velvoittaisitte SINIMUSTAT-yhteisön Ajattelijat eli Aivot vähän parempaan suunnittelutyöhön kuin nyt ainakin silloin, kun meidän punikkiremmin jäsenten eli Katunarrien ja Kulkurien pitäisi uskoa jotain ihmeellistä lakko- ja sotakuvioissa.
Miten olisi hyvät kokkarit eli Jyrki-Patun kannattajakunta se asia, että toteuttaisitte uskottavasti periaatetta VALE, EMÄVALE ja SOTAHISTORIA? Niin Koti, Uskonto ja Totuus ovat erittäin tärkeitä moralitteetteja SINIMUSTAT- ja RUSKEA TALO -kuvioissa.
Toveri "setäkertoojaselostaakuva" ei ole koskaan tällä palstalla mitään perustellut.
Jos löydät yhdenkin hänen aikuisten oikeasti perusteleman väitteen niin linkitä viestiin, annan lainaus löytämästäsi perustelusta, anna lista käytetystä lähdeaineistosta sekä lopuksi vielä kerrot, että minkä väitteen toveri näin perusteli.
Jos selviydyt tehtävästi niin olet ensimmäinen, joka on löytänyt toverin perusteleman väitteen - ei edes hän itse ole pystynyt osoittamaan ensimmäistäkään.
"Ymmärtääkseni Herra Setukka käyttää aina ns. ensikäden lähdeaineistoja ja vieläpä sellaista, jonka totuusarvon ihan kuka tahansa katunarri ja kulkuri voi helposti tarkastaa."
Ja nyt osoitat ymmärryksesi tason suorittamalla saamasi tehtävän.
/Kalle, joka nauraa paskaista räkänaurua hikipäässä viestejä selaavalle punikille - turhaa on hikoilusi sillä ko. viestiä et tule sinäkään lyötämään, ei sitä ole lyötänyt toveri "setäkertoojaselostaakuva" itsekään.
......................
"Toveri "setäkertoojaselostaakuva" ei ole koskaan tällä palstalla mitään perustellut."
Avauksessa on päinvastoin, setukka perustelee ihan hyvin.
Jos löydät yhdenkin hänen aikuisten oikeasti perusteleman väitteen niin linkitä viestiin, annan lainaus löytämästäsi perustelusta, anna lista käytetystä lähdeaineistosta sekä lopuksi vielä kerrot, että minkä väitteen toveri näin perusteli.
Jos selviydyt tehtävästi niin olet ensimmäinen, joka on löytänyt toverin perusteleman väitteen - ei edes hän itse ole pystynyt osoittamaan ensimmäistäkään.
/Kalle, joka nauraa paskaista räkänaurua hikipäässä viestejä selaavalle punikille - turhaa on hikoilusi sillä ko. viestiä et tule sinäkään lyötämään, ei sitä ole lyötänyt toveri "setäkertoojaselostaakuva" itsekään.
Rästitehtäväsi:
Jos löydät yhdenkin toverin "setäkertoojaselostaakuva" aikuisten oikeasti perusteleman väitteen niin linkitä viestiin, annan lainaus löytämästäsi perustelusta, anna lista käytetystä lähdeaineistosta sekä lopuksi vielä kerrot, että minkä väitteen toveri näin perusteli.
"Ymmärtääkseni Herra Setukka käyttää aina ns. ensikäden lähdeaineistoja ja vieläpä sellaista, jonka totuusarvon ihan kuka tahansa katunarri ja kulkuri voi helposti tarkastaa."
Ja nyt osoitat ymmärryksesi tason suorittamalla saamasi tehtävän.
........................
Minusta setukka perustelee, sinusta ei. Yksi hyvä perustelu setukalta on tämä http://keskustelu.suomi24.fi/node/6778230 minusta koko teksti on kokonaan yhtä perustelua. Turha kiukutella sinunkaan, koska tässä ei ole sen kummemmasta kysymys kuin mielipide-eroista.
tästä on kysymys.
Minusta vastaukseksi riittää esimerkiksi Teidän Herra Antipunikki ja Herra Työeläkeläinen höpinänne siitä, että kuka tai ketkä aloittivat Suomen Talvisodan. Niin kysynkin Teiltä Arvoisat SINIMUSTAT-yhteisön jäsenet sitä, että koska Te tuotte meidän katunarrien ja kulkurien töllisteltäväksi kaikki Talvisodan sotataktiset kartat. Olen muistaakseni monta kertaa kertonut sen, että varusmiespalveluni aikana näin eräät Suomen Talvisodan sotataktiset kartat, ja näissä hyökkäysnuolet osoittivat noin viiden viikon ajan Talviodan alusta eli marraskuun viimeisestä päivästä vuonna 1939 lukien Suomesta NL:n eli Venäjän Karjalaan päin, ja jos se tieto, että NL olisi aloittanut Talvisodan, niin hyökkäysnuolten näissä mainitsemissani Talvisodan sotataktisissa kartoissa olisi pitänyt osoittaa Talvisodan alusta lukien NL:stä eli Venäjän Karjalasta Suomeen päin.
Niin onhan ollut monta kertaa puhetta siitä, että katala vihollinen NL yllätti Suomen Armeijan joukot, mutta nyt on Hyvä Kysymys se, että mikä on totuus ja vielä kerran totuus. Nyt haluan vielä kerran tarinoida sen, että mitä näin ja kuulin, kun olin varusmiespalvelussa RAUK:ssa. Kun olin kerran opilaskaverini kanssa varuskuntakirjastossa lainaamassa lukemista, niin kaverini tuli sanomaan minulle, että tulepas katsomaan, että mitä täällä varuskuntakirjaston ikkunasyvennyksessä on. Minä menin uteliaisuuttani katsomaan ja ihmetykseni oli suuri, kun huomasin, että mitä nämä ikkunasyvennyksellä olevat paperit olivat. Niin nämä paperit olivat juuri Suomen Talvisodan sotataktiset kartat, ja jotka käsittivät kaikki sotatapahtumat 105 päivän ajalta. Minulle on jäänyt nämä sotataktiset kartat siitä syystä kirkkaana mieleen, kun koko kouluaikani keskikoulusta lukioon, niin aina historian opettajamme korosti sitä, että katala vihollinen NL eli "RYSSÄ" aloitti Talvisotamme.
Niin hämmästykseni oli suuri, kun se tieto, että ne, jotka aloittivat Talvisodan, niin aloittivat myös Jatkosodan, pitää kirjaimellisesti paikkansa. Olihan myös näissä Varuskuntakirjaston ikkunasyvennyksessä olleissa sotataktisissa kartoissa merkitty se tilanne, kun Suomen Armeijan sotaonni kääntyi ja alkoi taktinen puolustustaistelu.
Minun ihmettelyäni on myös aiheuttanut se, kun Talvisotakeskustelun aikana ei olla keskusteltu palkoakaan siitä, että vuonna 1939 elokuussa alkoivat ns. Suuret Sotaharjoitukset, joihin RAUK:n tuliasemalinjan Johtajan Yliluutnatti Knuutilan mukaan otti ensi alkuun osaa noin 600-700 tuhatta sotilasta ja loppujen 200-300 tuhatta sotilasta piti ilmoittautua liikekannallepanojoukko-osastoistaan marraskuun toisella tai kolmannella viikolla vuonna 1939 ja kuten tiedämme, niin Talvisota alkoi marraskuun viimeisenä päivänä vuonna 1939 ja kesti 105 päivää. Minulla ainakin on paljon ihmeteltävää. Hyvä Kysymys on varmasti se, että mikä on totuus. Olen myös ihmetellyt sitä, että miksi SINIMUSTAT-yhteisön aktiivit haluavat meikäläiselle tuputtaa melko härskillä tavalla sitä, että NL eli "RYSSÄ" aloitti Talvisodan.
Kalle ei linkkiäsi viitsi edes avata ennekuin kerrot myös, että minkä väitteen toveri perusteli ja mitä lähdeaineistoa hän käytti.
Joten yrityksesi on paltan paran toistaiseksi ja sitä tarvitsee vain täydentää kahdella tiedolla ja sitten pääsemmekin jo keskustelemaan, että onko kysymyksessä perustelu vai mutuilu.
.....................
Et selviytynyt tehtävästi.
Ymmärryksesi taso on näin selvinnyt kaikille - Kalle sen jo aikaisemmin tiesikin.
.................
"Kalle ei linkkiäsi viitsi edes avata ennekuin kerrot myös, että minkä väitteen toveri perusteli ja mitä lähdeaineistoa hän käytti."
Ensin pydät perusteluesimerkkiä ja sitten et uskalla avata suomi24 keskustelusivua? Onko paukut lopussa?
Tehtävään kuului antaa linkki, lainaus perustelusta, perusteltu väite sekä lista lähdeaineistosta. Sinä olet toistaiseksi antanut vain linkin ja perustelun mutta et tunnu tietävän, että mitä perusteltiin, etkä myöskään maininnut mitään lähdeaineistosta.
Joten väittämäsi perustelu haisee pahasti mudulta.
Täydennähän nyt vastaustasi ja vaadi vasta sitten Kallelta kommentia asiaan.
...................
Asia selvä.
Otetaan yksi asia kerralaan.
Minkä väitteen toveri "setäkertoojaselostaakuva" perusteli käsityksesi mukaan linkittämässäsi viestissä?
Ei luulisi olevan liian vaikean kysymyksen.
..................................
Et sitten tiennyt, että minkä väitteen käsityksesi mukaan toveri "setäkertoojaselostaakuva" perusteli linkittämässäsi viestissä. Kysymys oli sinulle liian vaikea. Unohda koko asia.
..................................
se on jo selvinnyt
setukka on ollut aika ylivimanen
raakasti annan soittaaaaa.
Tuli sana assosiaatio tuosta kirjoitus mokastasi.
Eli "ylivimanen".
Nimittäin sellainen että setukka on lähinnä YLIVIMMAINEN!!!
HOHHHOO!!!
Koko punikkila on tälläkin hetkellä etsimässä viite ja lähdetietoja Suomen sotapolitiikasta 30 luvulla,
jota setukan reppana stallarin viitekehyksestä julistaa.
Ei ole löytänyt setukka ja punikkilastakaan ei ole vielä asian tiimoilta tultu palstalle.
Toveri Urpo tässä sovittelee sillä aikaa kuninkaan viiittaa harteilleen ja pitää ämpäreitä
valmiina.
HOPI HOPI NYT!
Missä viipyy viitteet historian kirjoitukseen.
Setukka raukalla oli kyllä, nimittäin Molon nootti, mutta sitä ei lasketa koska se oli
annettu jo Mainilan ryskeen alettua.
Hyökkääjän propagandaa siis.
Historian tutkimus ei käsitettä tunne.
Kiistaton fakta jonka syötän teille punikin pölvästeille kerta toisensa jälkeen.
Setukka pitää sen mausta mutta taisi jo kyllästyä aina syömään omaa hölmöyttään samaa
"soossia".
HOHHHOHHOHOHOHHOHHOOOOO!!!!!
Onnettomat vätykset!
vaikka setukka ei ole edes palstalla nii upi ottaa ja huokeesti turpiinsa setukan tekstistä.
naurattaa upin tyhmyys.
Viite ja lähdetiedot 30 luvun Suomen sotapolitiikasta?
HAH HAH! EI VITTU MISSÄÄN!!!!!
PUNATOLVANAT!
Urpon setä kärrää koko revohkaa lasten pesusoikossa pihan perälle hymy huulilla!
Kukaan teistä kurjista ei saa MITÄÄN LINKKIÄ aikaiseksi!
Kyllä kansa nauraa ja syystä!
Stallarien paskoille.
hallitsevan kaikkein pitävimmät perustelut. Kaiken lisäksi hän esittää asiansa mukaansatempaavasti. En ihmettelisi vaikka hän olisi akateemikko tai professori.
Stallarin puuhanurkasta ilman viite tai lähdetietoa.
Akateemikko tai professori ei koskaan esittäisi väitteitä totena, joille ei löydy mistään tukea.
Vittu kun naurattaa!
setukasta.
vaikka tietoo olis tarjolla?
Historiallisina viite ja lähdetietoina?
Äitee jo muinoin kielsi valehtelemasta.
Mutta missäs ne historialliset viite- ja lähdetiedot oikein viipyy?
ETTEI OLISI VIELÄ KIRJOITTAMATTA!!
TIETEEN HARJOITTAJILLA!!!
HOHHOHHHOHHOHHHOHHOHHHOOOO!!!!!
ONKOHAN SETUKKA MEEDIO!
KUN TIETÄÄ SELLAISTA OMASTA MIELESTÄÄN JOSTA MUUT EIVÄT VIELÄ OLE KUULLEETKAAN!!!
HOHHOO!!!!
EIVÄTKÄ TULE HISTORIAN TUTKIJOILTA KUULEMAANKAAN!!!
HÄHHÄHHÄHHÄHÄÄÄ!!!
Nyt on punikkila taas polvillaan kun ei millään kykene EDES linkittämään setukan käyttämään viite-
ja lähdetietoon joka ei ole itsensä keksimää ja kirjoittamaa!!!
Voi poijaat ja babushkat teidän kanssanne.
Vikisette päivästä päivään että "KYLLÄ NIITÄ ON" mutta kun kysyy että MISSÄ, ette pölvästit edes
itse löydä!!!
Uskotko ETTÄ NAURATTAA!!
KYLLÄ!
Setukan käyttämään, ulkopuoliseen viite ja lähdetietoon historian tutkimuksesta, aiheena Suomen
sotapolitiikka 30 luvulla.
Missähän edelliseen olisi historian tutkijan tietoa TARJOLLA!
EI MISSÄÄN!!!
HÄHHÄHHÄHHÄHHÄHÄHÄHHÄÄÄÄ!!!!
Punajullit ette ymmärrä valehtelun ja tiedon välistä eroa.
Siksi uskonnossannekin on niin luontevana sensuuri ja propaganda.
Setukka hävisi sotapolitiikat ja samalla palstalta.
Sorry.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8922171
Jos ne ei sisällä lähdetietoo, sun täytyy ne kumota setukan jutut. Sitä et ole vielä tehnyt
tää menee näin.
sun täytyy kumota setukan jutut, jota et ole tehnyt. sitte vasta nauraa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8922171
se on helppoo kun sen osaa, osaatko sinä.