Tragus vai napa?

Oon pitkään miettinyt että kumman otan. Traguksesta pelotellaan että sattuis kamalasti mutta ite pelkään enemmän napakorun kipuu.. Sama juttu tulehtumisen kanssa, kummastakin sanotaan että tulehtuu helposti ja on ärtynyt pitkään ja paraneminen kestää. Kumpi parantuu nopeammin ja on helpompi hoitaa? Kumpi näiden kannalta kannattaisi ottaa? Oon nyt talvellaa ottamassa, että ehtii kesään mennessä parantua.
2174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuulemma tragus sattuu enemmän kun napa, mutta kävin itse viimeviikolla ottamassa traguksen eikä se niin kamalasti sattunut. Hetken aikaa se vain sattuu mutta kyllä sen kestää. :) Ja tragus on siitä kiva että se näkyy, eikä ole paidan alla piilossa. Tulehduksiakaan ei tule kunhan muistaa olla räpläämättä uutta lävistystä ja muistaa puhdistaa.
Kummatkin aika hitaita parantuu, vaikka voikin näytää parinkin viikon päästä jo parantuneelta. n.4-6 kk. kai molemmat.
Suosittelen tragusta;))

Äänestä

Itsellä molemmat, tragus sattui niin paljon et teki mieli ruveta huutamaan (omistan siis 19 lävistystä). Napakoru on pieni nipistys. Molemmat todella vittumaisia parannella, vuos menee ja helposti, puol vuotta vähintään molemmissa (ei silti tarkoita että lävistys olisi koko ajan kipeä.. tietysti ei sekään mahdottomuus). Eikä tulehdusriskiä ole jos hoidat lävistystä asianmukaisesti, etkä räpellä korua. Hoito molemmissa sama, viiden minuutin VESIPESU aamuin illoin, keittistä voi käyttää kumpaankin jos haluaa, mut vesi riittää.

Älä ota lävistystä jos pelkäät kipua. Tottakai sen _kuuluu_ sattua, kun ihoa lävistetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ssofia kirjoitti:

Oon pitkään miettinyt että kumman otan. Traguksesta pelotellaan että sattuis kamalasti mutta ite pelkään enemmän napakorun kipuu.. Sama juttu tulehtumisen kanssa, kummastakin sanotaan että tulehtuu helposti ja on ärtynyt pitkään ja paraneminen kestää. Kumpi parantuu nopeammin ja on helpompi hoitaa? Kumpi näiden kannalta kannattaisi ottaa? Oon nyt talvellaa ottamassa, että ehtii kesään mennessä parantua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu