Miten alkuun?

välineurheilija

1. Mitä materiaalia sauvojen tulisi olla?
2. Pitääkö sauvan kärki olla terävä vai tylppä?
3. Sauvan optimaalinen ympärysmitta?
4. Sauvan optimaalinen paino?
5. Tarvitsenko sauvakävelykengät?
6. Kannattaako käyttää sauvakävelyhanskoja?
7. Kannattaako pitää ranne/nilkkapainoja?
8. Jaloissa pituuseroja, eripituiset sauvat?
9. Tulisiko sauvoissa olla rannelenkit?
10. Onko olemassa sauvakävelyn peruskursseja?
11. Jatkokurssimahdollisuus?
12. Sauvojen kärjet, kovat vai joustavat?
13. Onko sauvamerkeissä eroja?
14. Kannattaako tyytyä "halpaan kopioon"?
15. Onko olemassa muitakin, kuin suoria sauvoja?
16. Miksi tästäkin liikunnan muodosta yritetään tehdä jotenkin hienompaa, kuin se on?

5

1779

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • positiivinen yllättyjä

      pidin hommaa mummojen juttuna, kun niitä yleensä näkee sauvojen kanssa. Mene urheiluvälinekauppaan ensiksi. Myyjä mittaa oikean sauvan mitan. Kengät on hyvä olla perusurheilukengät, joissa on hyvä kävellä. Urheiluliikkeestä saat mahdollisesti myös videon, jolla pääsee hyvin alkuun. Tai ainakin voit kysyä suomalaisen valmistajan puhelinumeroa, en muista sauvojen valmistajaa. Huippufirma kuitenkin urheiluvälineiden valmistajana. Etsi netistä. Kun löytää oikean askeltahdin sauvojen liikkeen suhteen, se on tosi hyvää liikuntaa. Pulssi nousee. Kannattaa kokeilla. Olin positiivisesti yllättynyt liikuntamuodosta. Se on aivan toista lopulta, kuin mummojen liikunta. Taisit kysyä jotain kärjistä. Hiekalla kärki ja asfaltilla pehmo. Pehmo vaan tökätään kärjen päälle.Sellainen "tuppo". Hae netistä suomalainen valmistaja ja soita sinne - saat varmasti hyvää tietoa. Jotain "exel". Etsi ja Nauti!!!!

    • peltsi&juuso

      ootko oikeesti noin tyhmä?

      • Epäilevä

        Ette voi tietää sitä mitä ette tiedä, mutta toinen voi tietää paljon sitä mistä teillä ei ole aavistustakaan. Se joka kuvittelee löytäneensä lopullisen totuuden, on kehityskyvytön.


    • Sologdin

      Vastauksia:
      1. Kaikki sauvakävelusauvat lienevät hiilikuitua
      2. Riippuu alustasta; kadulla kumitassu, pehmeällä kuntopolulla terävä
      3. Kaikki ovat suunnilleen samanpaksuisia..
      4. ..ja painoisiakin
      5. Lenkkitossut
      6. Ei erikoisia
      7. Ei
      8. Ei jos ei huomattavia eroja
      9. Kyllä
      10. On. Urheiluseurat järjestävät, mutta ihan ilmankin voi aloittaa
      11. Vaikka kuinka pitkälle, mutta peruskuntoilijan ei kannata
      12. Kts. kohta 2
      13. Exel on minun mielestäni paras
      14. Minun mielestäni ei kannata
      15. Kai niitäkin lienee
      16. Ei siitä tarvitse "tehdä" hienoa. Se on hienoa.

    • Helpolla alkuun

      Innostuin sauvakävelystä muutama vuosi sitten. Työttömänä kun olin, ei ollut varaa mennä urheiluvälineliikkeeseen ja ostaa vimosen päälle vehkeitä, heh. Mutta sattuipa kotosalta löytymään pojan suksisauvat ja olivat vielä sopivan pituisetkin minulle (tarkistin asiantuntijalta). Ostin "tassut" teriin, että pääsin kävelemään asfaltillakin ilman kolinoita. Eivät maksaneet kuin muutaman euron. Tulen edelleen hyvin toimeen noilla sauvoilla, mutta aion kyllä hankkia oikein kunnon sauvat. Enää eivät ole niin hirveän hintaisiakaan. Voit kysyä esim. paikkakuntasi liikuntatoimistosta lainaksi sauvoja, että voit kokeilla miltä tuntuu. Sieltä saat myös muitakin ohjeita. Ja kirjastosta löytyy videokasetteja. Lykkyä tykö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3262
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1304
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      181
      1243
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe