tehdas siirtyy katkeavaan 3 vuoroon :(
rupesi korventaan kunnolla
nyt pistelee!
151380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
tä? koska ? ei samperi sentää!!
olkaa onnellisia että on töitä
menkää lakkoon.
Jaa, mikä tehdas/osasto?.
Pitää lähteä Maurin kaveriksi viikonlopuiksi ajaan tulvavesiä mereen ! kun on viikonloput vapaa!!
Kauheeta syyllistämistä! Ja pitää tyytyä siihen mitä on. Ainakaan ei kannata lakkoilemaan alkaa kun ei ole yrityksillä varaa nyt suostua vaatimuksiin kun on lama, kansantalous kärsii ja osakkeenomistajat ei saa osinkoja. Kukaan ei muista paperiteollisuuden työsulkua muutama vuosi sitten, ei puhuttu kansantaloudesta mitään.
Että oo vaan onnellinen, että saat tehä töitä koko ajan paine niskassa ja huonolla omalla tunnolla, kun sulla niitä töitä nyt on. Mistään et saa valittaa, vaikka tehään suoranaisia laittomuuksia työpaikalla. Ei kun pitää olla tyytyväinen että on töitä.
Monessa paikassa (en työskentele teollisuudessa enkä edes tekniikan alalla) on työmäärä noussut jo takaisin samaan, mitä se oli ennen lamaa, mutta arvatkaapa onko porukkaa palkattu lisää. No ei varmasti, kun kukaan ei uskalla valittaa työmäärästään. ja työnantaja hykertelee voitoistaan kun pienemmällä porukalla pärjätään, ja hullut painaa hommia.
Välillä oikeesti mietin, että miksi pitäis olla tyytyväinen että on töitä, kun ei oo sitten muuta elämää. ja en nyt yhtään väheksy sitä, etteikö työttömänä olo ole rassaavaa, olen kokemut senkin.
Kas kumma,miten tässä näin käy? Erään nimeltä mainetsemattoman ammattikunnan lakkoilu johtanut suurten pääosin vientiin liittyvien yritysten osakkeet reippaaseen nousuun. http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/nousijat_ja_laskijat.jsp?selected=&market=&period=2&x=28&y=14 Pitäisiköhä muidenkin alojen alkaa ajamaan muutosturvaa omaan työehtosopimukseen? (Varmaan paperiliitto seuraavana)
metalliliitto ei ala mihinkään vaikka koko suomi vaatisi.ihan paska liitto,kaikkiin myönnytään jne...perhepäivä hoiotajallakin varmaan paremmat edut sun muut.
SAK uhkas tukilakoilla, saa nähä loppuuko pyörät pyörimästä vaiko seisahtaako teräs?
saisi oppia noudattamaan LAKIA ! Työtuomioistuin sakottaa ja taas menee jäsenten jäsenmaksut taivaan tuuliin.
1.1 2011 vaihtuu.palveri huhu.
Vaihtuu heti lomien jälkeen, siitä oli intrassa jo tiedotekin.
Raukat vikisettä!!!Ottakaa tili Firmasta ja Liitosta jos ne noin huonoja ovat! Paskahousuja kuitenki oletta,että tohi muuttaa elämän suuntaa.Hirvittää helkkaristi jos ei jokakuun 8 ja 23 päivä tulekkaan 700€ käteen.Heh...heh..naurettavia pellejä;DDD Mikään ei muutu vaihtamalla! Teidät (tytöt) pitäis vaihtaa niin loppuis turha akkamainen ulina.
saako sieltä edes 700€ joka tiliin?? TÄ?
Toivon hartaasti, että kukaan ei suostu tekemään työtä tuollaisella palkalla. Tässä on varmaankin sotkettu tehtaan ja työttömyyskortiston "palkat" keskenään. Kai tänä päivänä kioskinmyyjätkin tienaa paremmin...
HUH HUH!