Onko kenelläkään minkäänlaista mutua, paljonko perus-ruoka-annoksessa työpaikka/opiskelijaravintolassa olisi keskimäärin kaloreita?
Onko kukaan laskeskellut? Minkälaisiin määriin se on keskimäärin asettunut?
Onko kukaan laskeskellut? Minkälaisiin määriin se on keskimäärin asettunut?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Paljon riippuu annoskoosta ja siitä, minkä aineksen pohjalle mikäkin ruoka on valmistettu. Kermaiset tai muuten rasvaiset ruoat hyvin hiilihydraattipitoisilla lisukkella voivat mennä yli 600 kcal:n keskimääräisellä annoskoolla, kun taas esim. (kermattomat) keitot voivat jäädä reilustikin alle 200 kcal:n. Sanoisin että 400 kcal /- 100 kcal on hyvä arvio.
Auttaisko jos vertailisit kaupan valmisruokien sisältämiä energiamääriä niihin ruokiin, mitä yleensä syöt ruokalassa? Tässä yksi linkkihirviö (mikä luultavasti katkeaa, eikä toimi viestistä suoraan klikatessa):
http://www.saarioinen.fi/index.asp?id=E44C2CC45182411399D1341898D6E182&data=1,102EF9C7EFB043F1AD2D260B86248A24,EB18B98529F442D39...
Joo, voi perse. Linkki ei tosiaan toimi, mutta voit googlata vastaavan sivun sanoilla "saarioinen" "tuotteet", ja klikata ensimmäistä sivuvaihtoehtoa, ja sieltä valmisaterioita. Muidenkin valmistajien sivuilta löytynee vastaavat tuotetietokannat.
samaa olen miettinyt itsekkin jo pitemmän aikaa. Jotenkin vain tuntuu että tuossa laitosruuassa käytetään kaikista halvinta ja samalla epäterveellisempää ruoka-ainetta, paljon rasvaa ja suolaa. Ainakin mulla tulee vatsaoireita työpaikan ruokaa syötyäni.
Mene kalorilaskuri.fi sivulle ja syötä sinne kaikki mitä lounaalla syöt. Mulla vaihtelee 400-700kcal. Jos juo lasin rasvatonta piimää, on se noin 60kcal, joten kannattaa ottaa toinen lasi vettä. Leipää yksi siivu, kevytlevitteellä. Paljon vihanneksia ja salaattia. Pääruokaa/perunaa/riisiä/pastaa kohtuudella.
Miksi syödä keinotekoisia teollisuusrasvija oikeiden elintarvikkeiden sijaan?
Kaloriteoria ei toimi ihmiselle. Ihminen ei ole kone ja energian poltto toimii hormooneilla.
>
Monesti käsitellyt rasvat ovat kuitenkin monityydyttymättömiä, joten niitä on terveellisempi nauttia kuin vaikkapa tyydyttynyttä rasvaa (viitteet, esim.: Am J Clin Nutr 89: 1425-1432, 2009: "For a 5% lower energy intake from SFAs and a concomitant higher energy intake from PUFAs, there was a significant inverse association between PUFAs and risk of coronary events".
Ann Nutr Metab 2009;55:173–201, siellä summataan: "PUFA for SFA convincing decrease risk (of CHD)"). Siksi siis niitä kannattaa syödä.
>
Voitko mainita jonkun tieteellisen tutkimuksen, jossa väitteesi on todettu paikkansa pitäväksi ?
Aivan, et voi, koska kaloriteoria on aina todettu pitäväksi - AINA !
>
Esim. insuliini ei vaikuta perusaineenvaihdunnan kaloritarpeeseen (tosiaan, et tästäkään väitteestäsi pysty esittämään tieteellistä tietoa).
Tuollaiset kuvitelmat ovat pelkästään uskomuksia, joten tuota huuhaapelleä tuskin kannattaa kuunnella. Huomatkaa muuten, että Veijo kyykistyy tämän viestin jälkeen oitis. Luvassa on korkeintaan solvauksia tai kysymyksiä minulle (tms. aiheen ohi menevää uikutusta) - tai sitten totaalinen hiljentyminen. Siitä kannattaa siis päätellä, kuinka luja Veijon todistuspohja väitteilleen on. Jep, sitä ei ole.
Jatka huumorilinjalla häirikkö. Käytät useita nimimerkkejä hölmöilyissäsi ja vastaukseni on yhä edellee:
Vastaukset olet saanut mutta tieto ei häirikköä kiinnosta.
Olet yhä edelleen pelkästään naurettava.
Näin. Kaikki varmasti huomasi, ettei Veijon väitteet pohjaudu mihinkään. Tosiaan, missään hän ei ole pystynyt esittämään tieteellistä tutkimusta, jossa kaloriteoria murskattaisiin tai että esim. insuliini muuttaisi kalorikulutusta - eikä liioin monityydyttyneen kiistattomia terveyshyötyjä hän ole pystynyt murskaamaan. Hän kuitenkin väittää, että hänen väitteensä perustuu tieteeseen. Kysykääs, mihin tieteelliseen tulokseen perustuu Veijon väite: "kaloriteoria ei toimi". Jep, mitään vastausta ei tule. Tulee vaan ininää (joista viimeisin valehteluyritys on tuo: "olen kertonut aiemmin" [ei vaan ole - ei tietenkään kun sellaista tieteellistä tutkimusta ei ole olemassa]).
Huomasittenhan, että hän kiertää kaikki kysymykset, jossa halutaan perusteita hänen väitteilleen ? Jep, sellainen humpuukimaakari on tämä Veijo.
kaikki tuon tietää, mutta ei välitetä yhdestä avohoitopotilaasta... ;-)
"Näin. Kaikki varmasti huomasi, ettei Veijon väitteet pohjaudu mihinkään."
Aloita tästä häirikkö:
http://www.kostdoktorn.se/vetenskap
Ja jatka tästä:
Nyt täytyy olla täysin kyvytön ymmärtämään mitään jollei tämä lisättyna runsaaseen aikaisempaan Virallisen ravintosuosituksen kaatava TIETO riitä.
Katson keskustelun aiheesta tämmöisellä keskustelupalstalla loppuun saatetuksi. Asia on selvä.Tyydytetty rasva on terveydelle vaaraton. Täysin päinvastoin kuin mitä meille on kymmeniä vuosia kerrottu viranomaisten taholta. Kenen on vastuu ja kuka näistä viranomaisita ensimmäisenä uskaltaa myöntää virheen tapahtuneen?
Kyseesä luento 500 lääkärille.
Kuunnelkaa myös mitä muuta sanotaan terveyseduista ja painonhallinnasta.
Kan det sägas tydligare?
En minut in i föreläsningen:
”…Därmed måste man sätta punkt. Det finns inget samband mellan intag av mättat fett och hjärtkärlsjukdom.”
- Peter Nilsson,
Professor i kardiovaskulär forskning,
Januari 2010
VIELÄKÖ SE SELVEMMIN SE PITÄÄ SANOA?
Minuutti luennon alusta:
" TÄTEN TÄYTYY TODETA ETTÄ TYYDYTETYN RASVAN JA SYDÄN- JA VERISUONITAUTIEN VÄLILLÄ EI OLE MITÄÄN YHTEYTTÄ".
- Peter Nilsson,
Professor i kardiovaskulär forskning,
Januari 2010
(Äärimmäisenä oikealla istuu prof. Rössner (Ruotsin Puska)
http://www.kostdoktorn.se/annu-en-professor-dags-att-satta-punkt
Aikaisempia mielipiteitä professoritasolla:
”Två generationer svenskar har fått fel kostrekommendationer och har jagat fett i onödan. Det är dags att se över kostråden och basera dem på modern vetenskap.”
Kaksi sukupolvea ruotsalaisia ovat saaneeet virheelliset ravintosuositukset ja vältelleet rasvaa tarpeettomasti. On aika tarkistaa ravintosuositukset ja muuttaa ne moderniin tieteeseen perustuviksi.
- Göran Berglund,
Professor i Internmedicin, Lund,
i DN december 2009
Aikaisempia professoritason lausuntoja:
”Man har tjatat om lågfettskost i 30 år och så visar det sig vara helt fel! Det finns inget belagt samband mellan mättat fett och hjärtkärlsjukdom.”
Vähärasvaisesta ravinnosta on jankutettu 30 vuotta ja nyt väite näyttäytyykin täysin vääräksi! Tyydytetyn rasvan ja sydän ja verisuonitautien välillä ei ole mitään yhteyttä.
- Fredrik Nyström
Professor i Internmedicin, Linköping
i Corren, september 2009
”Vi har underskattat riskerna med kolhydrater och överskattat farligheten med fett.”
Olemme aliarvioinee hiilihydraatin vaarat ja yliarvioineet rasvan vaarat.
- Johan Frostegård,
Professor Medicin KI,
i Expressen januari 2010
Huippusuorituksiin oikealla ravinnolla LCHF/VHH:
http://www.kostdoktorn.se/forsta-os-guldet-pa-lchf
http://michelblomgren.blogspot.com/2010/01/isklattring-och-noll-gram-kolhydrater.html
Ei ole olemassa mitään "perus ruoka-annosta", jokaisessa työpaikka- ja opiskelijaruokalassa on omat kokkinsa, jotka käyttävät omanlaisiaan reseptejä. Usein jo lämminruoka-annoksissa on lukuisia eri vaihtoehtoja, ja energiamäärä riippuu paitsi ruokaan käytetyistä aineksista, myös ja ennen kaikkea annoksen koosta. Minkälaisia ovat salaatit ja niihin käytetyt ainekset, pelkkiä kasviksia vai valmiiksi sekoitettuja salaatteja, joissa voi olla mukana vaikkapa pastaa tai majoneesia? Sisältyykö annokseen riisiä, perunaa tai pastaa ja kuinka paljon, syödäänkö sen kanssa leipää ja minkälaista, onko juomana vesi, kotikalja, mehu, maito vai piimä - energiasisältöön vaikuttavia tekijöitä on kymmeniä.