Zumbasta muutama kysymys

Onko zumba oikeasti tehokasta? Mietin siis vain sitä, että jos tilaisin ne dvd't ostoskanavalta, niin kuinka paljon pitäisi zumbata päivässä, että tuloksia alkaisi tulemaan?
3941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ite oon iha normaalipainonen mutta silti oon kokeillu tota zumbaa, tosin latasin ne netistä ja poltin dvd:lle. On todellaki tehokasta, varsinki Flat Abs ohjelmaa oon käyttäny paljon joka tehoo vatsalihaksiin ku ite haluisin saaha jenkkiksii veke.Seuraavana päivinä on ollu kyljet ja vatsalihakset vähä hellinä,samalla tavalla ku jos ois tehny normaaleja vatsalihaksia. Flat Absilla on kivempi treenailla vatsaa koska siinä liikkeet tehdään seisten, ei maassa makaamalla joka itellä ainaki sattuu selkään. Zumba Basic ohjelma on myös hyvä, kyllä nousee hiki pintaan :). Eli kannattaa kokeilla Zumbaa, ei kaikki ostos-tv:llä mainostettavat jutut oo höpöhöpöö vaa zumba on oikeesti kivaa ja tehokasta :).

Äänestä
  • Hmm, mietin tuossa että miten tuo zumba basics saa hien pintaan? :D Tai siis tulihan mullakin kuuma, mutta sehän on se jossa harjoitellaan liikkeet, itse tein sen kerran jonka jälkeen aloitin sit tekee niitä ''oikeita'' CD:itä.

    Tykkään todella paljon zumbasta, ja olen kerran tehnyt tuon flat abs -ohjelman. Ei tosin tuntunut seuraavana päivänä missään, en osannut tehdä niitä oikein. :o

    Mutta siis kannatan zumban hankkimista, itse olen löytänyt liikunnan ilot sen avulla! ennen en liikkunut juurikaan. siis en yhtään, paitsi kävelyä paikasta toiseen ja arkiliikunta, vaikkapa saunan pesu tai imuroiminen. Zumbasta tulee ihan TOSI hiki, ja se on hyvä. Aina kun olen tehnyt zumbaa, niin olen sen jälkeen venytellyt kunnolla. En tiedä, enkä ehkä haluakaan tietää kuinka kipeäksi paikat voi mennä. Kädet oli zumbaamisen jälkeen hellänä kun en niitä kunnolla venytellyt.

    itse olen kohta viikon ajan omistanut zumban, ja päivässä olen tehnyt 1-2kertaa zumbaa. Yleensä teen esimerkiksi Cardio Partyn aamulla ja Expressin (20min) illalla. elikkä siinä tulee noin 1,2h/päivä. Joskus olen sit tehnyt pelkästään Sculp and tone ohjelman, ja yks päivä tein S&T sekä flat abs. Oon ottanut mitat ylös, joskus parin kuukauden päästä voisi katsoa että näkyykö tuloksia. Omasta mielestäni näkyy, tai siis tuntuu jo, mut en tiedä :D

    Itse en voi uskoa että kuntoilu voi olla noin hauskaa!:O en jotenkin usko että tuosta edes voi tulla mitään tuloksia, vaikka pakkokai se on kohta uskoo. Hiki lentää kyllä alkuminuuteista asti!

    Kannattaa kokeilla. :>

    Äänestä

Itsekkin omistan tuon zumba paketin tällä hetkellä ja tykkään todella paljon :) Itsekkin olin samanlainen että enpä paljoo jaksanut harrastaa liikuntaa ja eikä edes oikeastaan kiinostanut :S Kaveri sitten kehui zumbaa ja ajattelin itsekkin kokeilla sitä kaverin kanssa.. Positiivisesti yllätyin, tykkäsin ja rupesin zumbaaamaan sen jälkeen ;) Olen muutenkin laiha ihminen ja kuukauden jälkeen huomasin tuloksia jo, kerran pari viikossa aina zumbasin. Omistin reisissä ''mandariini ihon'' ja eipä ole ennään, zumbaamalla kiinteytin näköjään pois ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zumbanehkäaloittava kirjoitti:

Onko zumba oikeasti tehokasta? Mietin siis vain sitä, että jos tilaisin ne dvd't ostoskanavalta, niin kuinka paljon pitäisi zumbata päivässä, että tuloksia alkaisi tulemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu