Moi!
Osaisko kukaan kertoa, mikä proteiini on paras kuntoilun jälkeiseen lihasten palautumiseen ja rakennusaineeksi? Siis maidon, lihan vai kasvisperäinen proteiini? Nimenomaan siis proteiini ruoasta saatuna, ei jauheesta.
Osaisko kukaan kertoa, mikä proteiini on paras kuntoilun jälkeiseen lihasten palautumiseen ja rakennusaineeksi? Siis maidon, lihan vai kasvisperäinen proteiini? Nimenomaan siis proteiini ruoasta saatuna, ei jauheesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
maidon ja kananmunan. Erot noiden välillä ovat käytännössä merkityksettömiä.
Mielestäni teet lähtökohtaisesti virheen, kun kysyt tuolla tavalla. Tai miksi ylipäänsä suljet proteiinijuoman pois - eikö esim. vatsasi ole tykännyt?
Kuntoilun jälkeen tapahtuva tankkaus pitäisi olla nestemäinen, se on paras.
Nestemäinen paras mutta pitää muistaa, että palautusjuoman tulisi sisältää myös hiilihydraatteja.
Pieni hiilaribuusti estää sen, ettei keho käytä lihaskudoksia energiakseen ja voimaannuttaa muutenkin jos treeni ollut kova.
Proteiinithan vaikuttaa sitten pitkällä kaavalla.
Vaikka onkin kallista, niin aika usein Gainomaxia juon!
Muuten hyvää tekstiä, mutta Gainomax on perseestä. Siinä on hitaita proteiineja ja hiilareita, kun palkkarissa saisi olla juurikin nopeita. Lue: se on maitoa johon on lyöty pöytäsokeria. Toisekseen sen koostumus on prot/hiilari 1/2 kun ainakin itse vetäisin mieluummin 1/1. Kolmannekseen se on sikahintaista. Palkkarijauhoa saa n. 8 euroa kilo, sama määrä proteiinia ja energiaa vastaa jotain 30 purkkia sitä kainalomaxia = total jotain 60 euroa...ou jee, tulipas rahoille vastinetta.
palkkaria sinä käytät, Pekka?
Koska olen laiska, tilaan mass.fi:stä. Maltot ja herat erikseen ja sekoitan, heran maustettuna niin ei tarvitse vaivautua. Laskeskelin tuossa mitä se maksaa, niin kilo jauhoa = 430 gr proteiinia ja 430 gr hiilaria, hinnaksi tulee vähän alle 8.5 euroa. Kuiva-aineiden sekoitussuhde aika tarkkaan hera/malto = 1.22/1. Rasvaa tulee 33 gr kiloon mikä saattaa joitain ahdistaa, joten siitä vaan tilaamaan isolaattia, vähän kalliimpaa mutta menee tietty vähemmän kiloon mutta hinta jäänee silti alle 10 euroon. Oliko muuta kysyttävää?
Heraproteeni imeytyy kaikkein nopeimmin. Siksi sitä käytetään palautusjuomissa. Maitoproteiini taas imeytyy hitaasti eikä se ole paras mahdollinen protsku heti treenin jälkeen. Itse nappaan sitä illalla ja se imeytyy hitaasti levon aikana. Hera on meijerissä kuorittu maidosta pois eli et saa sitä maidosta. Siksi ei olisi pöllömpi idea nauttia sitä. Palautusjuomassa on tietenkin muutakin kuin protskua: nopeaa ja hidasta hiilaria. Nopeaa hiilaria arvitaan insuliinin erityksen käynnistämiseen nopeasti. Iso Arska söi nuorna poikana broilerin treenin jälkeen. Kana onkin yksi parhaista lihaproteiinin lähteistä, ja halpaa. Eli jos haluat protskun ruoasta, niin vetäise kanan rintafilee treenin jälkeen. Muista että lihas jatkaa kasvua max 72 tuntia treenin jälkeen eli protskua on saatava tasaisesti, eikä pelkästään heti treenin jälkeen.