Jos vaikka joku oikeasti asiasta tietävä sattuisi lukemaan...
Olen ymmärtänyt, että rintauinnissa potkuvaihe olisi tärkein. Vajavaisen ymmärrykseni mukaan siis potkun pitäisi viedä eteenpäin enemmän kuin käsivedon? Itselläni on kuitenkin toisinpäin, sanoisin, että yhdestä käsiveto-potkuyhdistelmästä käsiveto vie n. 2/3 ja potku loput. Vaikuttaa asiaan paljonkin se, että en paina kasvoja veteen vaan uin pää pystyssä (ja aion tehdä niin kyllä jatkossakin)?
Voi tosin olla, ettei meikäläisen tapauksessa paljon ole tekniikanhiomisella merkitystä, kun speksit on tällä hetkellä
-paino 150 kg
-60 min uintisuoritus 1600-1700 m
-n. 55 käsivetoa 50 metrin altaanmittaan.
Rintauinnin tekniikka
7
2018
Vastaukset
- Entinen valas
Ihan hyvin sä uit 150 kiloseksi ja pää pystyssä rinulia. Jos jaksat uida 3 x vko tunnin, niin varmaan paino putoaa vuodessa useita kiloja, ainakin mulla putosi ekan vuoden aikana. Hanki uimalasit ja opettele tai ainakin yritä pään painamista veteen, liukuun tulee tehoa, uintiin nopeutta eikä niska tule kipeäksi. Se on itseasiassa aika helppoa kun vaan ylittää sen kynnyksen.
Minä olen muuten ymmärtänyt että rinulissa käsiveto on 55 % ja potku 45 %, vertailun vuoksi vaparissa 80 % ja 20 %.- -
Kyllä rinulissa se pää teho tulee sieltä jaloista, Eli 60% jaloista ja 40% käsistä. Vaihteluahan voi toki olla yksilöillä 10% suuntaan tai toiseen.
- Rintauimari
Sitä voi kokeilla altaanmitan pelkillä potkuilla ja toisen kerran pelkillä käsivedoilla.
Omasta kokemuksesta voin kertoa, että potkuilla menee vähintäänkin 4 kertaa nopeammin. Eli olet oikeilla jäljillä, potku liuku on selvästi rintauinnin tärkein osa :) - i.v.o
Mahtava lähtökohta lähteä treenaamaan vetojen vähentämistä per altaanmitta! Se on hauskaa ja uintitaitoa kehittävää. Harrastelijana saattaisin päästä 17-18 per 50m (7-8 25m). Ota tavoitteeksi 40-45 Jouluun mennessä!
- Kuntoon uimalla
Jalkojen osuus tulisi olla 3/4. Kädet on todellakin vain pienessä roolissa. Kannattaa kiinnittää huomiota varsinkin nilkan asentoon potkussa ja jalkojen samanlaisiin potkuihin/liikeratoihin.
Kysy ihmeessä esim uimavalvojilta pikkuvinkkejä uintiisi. Ovat yleensä mielellään auttamassa ja hieman opastamassa uintiin.
Leppoisia uinteja sulle! - Juho Ratava
Käsivedon palautukseen kannattaa kiinnittää huomiota. Jos käsiveto auraa pahasti vettä, tehokkaasta potkusta huolimatta voi käsivedon palautus kuljettaa uimaria jopa takaperin. Lisäksi potkun suunta vaikuttaa hyvin paljon, mikäli potku suuntautuu alas, se ei silloin vie eteenpäin. Tämä on erityisesti ongelma silloin, kun pää on pystyssä, koska vartalokin tuppaa silloin olemaan pystymmässä asennossa. Tässäkin asennossa tehokkaasti potkiminen on mahdollista, tosin ehkä hieman vaikeampaa, koska potkun tulee suuntautua uimarin vartaloon nähden selän taakse.
Jos käytetään jalkapallotermejä, niin tehokkain potku ei myöskään ole pöytäpotku (jalkapöydällä), ei varsinkaan kärkipotku (varpailla), vaan sisäsyrjäpotku (jalkaterän sisäsyrjällä ja oikeastaan varsinaisesti pohkeen sisäpuolella). Mikäli sinulla on ongelmia polvinivelten kanssa, oikeaoppisen potkun tekeminen voi olla epäterveellistä, kivualiasta tai jopa mahdotonta - tällöin lähin vastaava tehokas potku olisi keskivartalosta voimansa saava delffiinipotku (perhosuinnin potku), joka tehdään (rennosti, ei jäkittäen) suorin jaloin, molemmat jalat yhdessä "pyrstönä".- 21
Kyllä jalkapotkun osuus verrattuna käsivetoon on normaalilla kuntouimarilla aika fifti-fifti. Jopa voi olla niin, että käsiveto vie uimaria enemmän eteenpäin. onnetonta potkua kompensoidaan käsivedolla.
Hyödyllistä vinkkiä potkuun saa esim youtubesta, jos ei uskalla kysyä uimahallilla ammattilaisilta. Siellä on mallikkaita esimerkkejä OIKEASTA potkutekniikasta kaikkiin uintilajeihin. Rintauinnin potku on varmasti kaikista vaikein asia oppia ja opettaa uinnissa. Kannattaa kuitenkin opetella mikäli haluaa uida paremmin. Rinuli on rauhallisesti uituna taloudellista etenemistä, vaikka kilpaa uidessa se onkin perhostakin jopa raskaampaa. Sanoja lueskelemalla tuskin kukaan on koskaan oppinut uimaan. Pitää nähdä ja kokeilla. Paljon.
Käsivedon palautuksesta vielä sen verran, että pitää olla jo aika hyvä uimari, että pystyy sen tekemään niin, ettei veden vastus enää haittaa ollenkaan. Eli veden pinnan yläpuolelta. Takaperin tuskin monikaan edes vahingossa saa itseään uimaan heikon käsivedon aikaansaamana. Vähän sama juttu kuin vaparin potkussa, jos nilkat on koukussa niin potkiessa uimari meneekin taaksepäin. Pikkujuttuja, mutta tekee uimisesta hankalaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094113
- 783416
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?713147Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243119- 622812
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk202750"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m402701Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim422479Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.822436- 322300