Rintauinnin tekniikka

27

Jos vaikka joku oikeasti asiasta tietävä sattuisi lukemaan...

Olen ymmärtänyt, että rintauinnissa potkuvaihe olisi tärkein. Vajavaisen ymmärrykseni mukaan siis potkun pitäisi viedä eteenpäin enemmän kuin käsivedon? Itselläni on kuitenkin toisinpäin, sanoisin, että yhdestä käsiveto-potkuyhdistelmästä käsiveto vie n. 2/3 ja potku loput. Vaikuttaa asiaan paljonkin se, että en paina kasvoja veteen vaan uin pää pystyssä (ja aion tehdä niin kyllä jatkossakin)?

Voi tosin olla, ettei meikäläisen tapauksessa paljon ole tekniikanhiomisella merkitystä, kun speksit on tällä hetkellä
-paino 150 kg
-60 min uintisuoritus 1600-1700 m
-n. 55 käsivetoa 50 metrin altaanmittaan.

7

1987

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen valas

      Ihan hyvin sä uit 150 kiloseksi ja pää pystyssä rinulia. Jos jaksat uida 3 x vko tunnin, niin varmaan paino putoaa vuodessa useita kiloja, ainakin mulla putosi ekan vuoden aikana. Hanki uimalasit ja opettele tai ainakin yritä pään painamista veteen, liukuun tulee tehoa, uintiin nopeutta eikä niska tule kipeäksi. Se on itseasiassa aika helppoa kun vaan ylittää sen kynnyksen.

      Minä olen muuten ymmärtänyt että rinulissa käsiveto on 55 % ja potku 45 %, vertailun vuoksi vaparissa 80 % ja 20 %.

      • -

        Kyllä rinulissa se pää teho tulee sieltä jaloista, Eli 60% jaloista ja 40% käsistä. Vaihteluahan voi toki olla yksilöillä 10% suuntaan tai toiseen.


    • Rintauimari

      Sitä voi kokeilla altaanmitan pelkillä potkuilla ja toisen kerran pelkillä käsivedoilla.
      Omasta kokemuksesta voin kertoa, että potkuilla menee vähintäänkin 4 kertaa nopeammin. Eli olet oikeilla jäljillä, potku liuku on selvästi rintauinnin tärkein osa :)

    • i.v.o

      Mahtava lähtökohta lähteä treenaamaan vetojen vähentämistä per altaanmitta! Se on hauskaa ja uintitaitoa kehittävää. Harrastelijana saattaisin päästä 17-18 per 50m (7-8 25m). Ota tavoitteeksi 40-45 Jouluun mennessä!

    • Kuntoon uimalla

      Jalkojen osuus tulisi olla 3/4. Kädet on todellakin vain pienessä roolissa. Kannattaa kiinnittää huomiota varsinkin nilkan asentoon potkussa ja jalkojen samanlaisiin potkuihin/liikeratoihin.
      Kysy ihmeessä esim uimavalvojilta pikkuvinkkejä uintiisi. Ovat yleensä mielellään auttamassa ja hieman opastamassa uintiin.
      Leppoisia uinteja sulle!

    • Juho Ratava

      Käsivedon palautukseen kannattaa kiinnittää huomiota. Jos käsiveto auraa pahasti vettä, tehokkaasta potkusta huolimatta voi käsivedon palautus kuljettaa uimaria jopa takaperin. Lisäksi potkun suunta vaikuttaa hyvin paljon, mikäli potku suuntautuu alas, se ei silloin vie eteenpäin. Tämä on erityisesti ongelma silloin, kun pää on pystyssä, koska vartalokin tuppaa silloin olemaan pystymmässä asennossa. Tässäkin asennossa tehokkaasti potkiminen on mahdollista, tosin ehkä hieman vaikeampaa, koska potkun tulee suuntautua uimarin vartaloon nähden selän taakse.

      Jos käytetään jalkapallotermejä, niin tehokkain potku ei myöskään ole pöytäpotku (jalkapöydällä), ei varsinkaan kärkipotku (varpailla), vaan sisäsyrjäpotku (jalkaterän sisäsyrjällä ja oikeastaan varsinaisesti pohkeen sisäpuolella). Mikäli sinulla on ongelmia polvinivelten kanssa, oikeaoppisen potkun tekeminen voi olla epäterveellistä, kivualiasta tai jopa mahdotonta - tällöin lähin vastaava tehokas potku olisi keskivartalosta voimansa saava delffiinipotku (perhosuinnin potku), joka tehdään (rennosti, ei jäkittäen) suorin jaloin, molemmat jalat yhdessä "pyrstönä".

      • 21

        Kyllä jalkapotkun osuus verrattuna käsivetoon on normaalilla kuntouimarilla aika fifti-fifti. Jopa voi olla niin, että käsiveto vie uimaria enemmän eteenpäin. onnetonta potkua kompensoidaan käsivedolla.

        Hyödyllistä vinkkiä potkuun saa esim youtubesta, jos ei uskalla kysyä uimahallilla ammattilaisilta. Siellä on mallikkaita esimerkkejä OIKEASTA potkutekniikasta kaikkiin uintilajeihin. Rintauinnin potku on varmasti kaikista vaikein asia oppia ja opettaa uinnissa. Kannattaa kuitenkin opetella mikäli haluaa uida paremmin. Rinuli on rauhallisesti uituna taloudellista etenemistä, vaikka kilpaa uidessa se onkin perhostakin jopa raskaampaa. Sanoja lueskelemalla tuskin kukaan on koskaan oppinut uimaan. Pitää nähdä ja kokeilla. Paljon.

        Käsivedon palautuksesta vielä sen verran, että pitää olla jo aika hyvä uimari, että pystyy sen tekemään niin, ettei veden vastus enää haittaa ollenkaan. Eli veden pinnan yläpuolelta. Takaperin tuskin monikaan edes vahingossa saa itseään uimaan heikon käsivedon aikaansaamana. Vähän sama juttu kuin vaparin potkussa, jos nilkat on koukussa niin potkiessa uimari meneekin taaksepäin. Pikkujuttuja, mutta tekee uimisesta hankalaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe