Ihmettelen Nieminen / Kohlmann - Chaki / El Amrani pelin kolmannen erän tulosta 10-4
.
Arvelin kirjoitus virheeksi, mutta samoin näyttää olevan muuallakin.
Miksi 10-4
7
582
Vastaukset 7
- Savon ukko
Tie-break erästä ilmeisesti kyse. Minulle oli ihan outo asia. Erän lopussa olin siitä tietoinen, silloinhan tulee 7-6.
- Connors
Nelinpelissä pelataan ATP-tourilla nykyään pitkä tiebreak kolmannen erän sijaan. Tämä käytäntö sai alunperin alkunsa jenkkien veteraanikisoissa, joissa on jo vuosia pelattu ns. Chanpioship Tiebreak, joka pelataan paras kymmenestä, kahden erolla säännöllä.
Samassa sääntöuudistuksessa luovuttiin etupallojen pelaamisesta.- ☺☺☺☺☺
Mitenkä tämä uusi sääntö selittää tuloksen 10 - 4?
- Connors
☺☺☺☺☺ kirjoitti:
Mitenkä tämä uusi sääntö selittää tuloksen 10 - 4?
Kolmas erä on korvattu pitkällä tie-braekella.Tiebreak tulos 10-4. eli kaikkiaan 14 palloa pelattu.
- T0tti
Connors kirjoitti:
Kolmas erä on korvattu pitkällä tie-braekella.Tiebreak tulos 10-4. eli kaikkiaan 14 palloa pelattu.
"Tämä käytäntö sai alunperin alkunsa jenkkien veteraanikisoissa, joissa on jo vuosia pelattu ns. Chanpioship Tiebreak, joka pelataan paras kymmenestä, kahden erolla säännöllä."
Pelataanko aina 14 palloa vai paras kymmenesta --> 10-4 ? mitä? - Savon ukko.
T0tti kirjoitti:
"Tämä käytäntö sai alunperin alkunsa jenkkien veteraanikisoissa, joissa on jo vuosia pelattu ns. Chanpioship Tiebreak, joka pelataan paras kymmenestä, kahden erolla säännöllä."
Pelataanko aina 14 palloa vai paras kymmenesta --> 10-4 ? mitä?kymmeneen loppuu, jos on vähintään kahden pisteen ero. Ellei, niin jatketaan, kunnes tulee se ero. Vaikka esim. 20-18.
- ░ ░ ░ ░
Savon ukko. kirjoitti:
kymmeneen loppuu, jos on vähintään kahden pisteen ero. Ellei, niin jatketaan, kunnes tulee se ero. Vaikka esim. 20-18.
Sääntö on "paras 19:sta, kahden erolla" Eli pitää voittaa 10 --> on paras 19:sta, ja vieläpä kahden erolla.
Paras 10:stä sääntö on varmaan jossain muissa kisoissa.
Kuten esim GS finaalit pelataan paras 5:stä periaatteella, eli 3 erävoittoa tuo ottelun voiton, mutta ei tarvitse olla kahden erolla. Normaalisti turnauksissa pelataan paras 3:sta, eli 2 erävoittoa tuo ottelun voiton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611610- 271239
- 851088
- 42907
- 67845
- 92814
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15789Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19735- 116701
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151649Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 4622
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76603- 43601
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25551Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke19512