http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2046034&ref=lk_is_ko_1
Tuskinpa nyt yksityuiset työntekijät ovat tällaista omasta päästään keksineet. Liitto ei ole myöskään erikseen tainnut ohjeitaa, että väkivallan käyttöä pitäsisi välttää. Jos näin, niin silloin myös AKT on vastuullinen näistä sikoiluista.
Tuskinpa nyt yksityuiset työntekijät ovat tällaista omasta päästään keksineet. Liitto ei ole myöskään erikseen tainnut ohjeitaa, että väkivallan käyttöä pitäsisi välttää. Jos näin, niin silloin myös AKT on vastuullinen näistä sikoiluista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Ahde on töyssy/HS20010419SI1KU0163v
"Etymologisesti Ahde on rinne, joen törmä, mäki tiessä - jonkinlainen töyssy, tietää Sukunimet -kirja kertoa." Eli Ahde on jonkinlainen hidaste kulkuväylällä. Kuten vaikkapa hidastetöyssy tai AKT.
On ihan tarpeellista pistää hanttiin, kun työnantajat sikailee. AKT ei ole syyllinen, vaan se on ahtaajien asialla.
akt=maanpetturit
Siis lakonmurtajia käyttää :-)
>Multi Link terminals Ltd:llä on konttiterminaaleja HKI:ssä, Kotkassa ja Pietarin Kronstadissa.
Yhtiön omistaa Container Finance Ltd Oy ( 25%) ja Global Ports Investments Plc (75%).
Global Ports ( hyvät kotisivut) on Venäjän toiseksi suurin kontteja käsittelevä logistiikkayhtiö. Sen kumppani Suomessa on Countainer Finance. Global Ports konsernin omistaa puolestaan N-Trans ryhmittymä, joka on suurin yksityinen liikenteen ja infrastruktuurin ryhmittymä Venäjällä. Johtokunta näytti oikein kansainväliseltä.
Yritysryhmä käsittelee koko Venäjän satamien konteista 31 %:a ja Venäjän öljynviennistä 32%:a (v2008) Tämän yritysryppään historia alkoi v. 1996, jolloin perustettiin Severstaltrans kuljetusalan yritys teräs-ja kaivosteollisuuteen.
Sitten suomalainen osapuoli.
Container Finance Ltd Oy on Nordströmien perheyhtiö. Tämä omistaa Containershipin osakekannan kokonaan, lisäksi sillä on ravintola Loviisassa ja osakkuuksia monissa yrityksissä mm Loviiisan lehdessä.Tämä Containership on puolestaan Itämeren alueen 3. suurin konttivarustamo.>
http://hkt40.blogit.uusisuomi.fi/2010/03/18/lakonmurtajien-kansainvalinen-sukupolvi/#comment-2134
tai miten tuota yhtä kommenttia oikein kuvaisi? Tylyä?
http://pekkasivonen.blogit.uusisuomi.fi/2010/03/18/ahtaajien-lakko-kommarit-hy-helvetti/#comment-3051
Mitäs väkivaltaa siellä oli? Ai niin se kun yhden ahtaajan yli ajettiin bemarilla? No se oli mutta muuta ei.
sinne heittäytyi!