Millainen on miehen mielestä oikeaoppinen nenänkaivuutekniikka? Pitääkö kaivella salassa muiden katseilta, kuinka syvältä, monellako sormella, minne pyyhitään löydökset?
Nenänkaivuuteknikkaa
munklyyvari
691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on jo taitolaji. Kerran paikallisessa kirjastossa näin kun nuori poika koukki kahdella sormella yhtä aikaa, eli yksi sormi per sierain. Pyyhki sitten sanomalehden reunoihin kaivannaistuotteet ja painoi sivut huolellisesti kiinni, ikäänkuin liimaten ne räällä. Lapsena pyyhin aina räkäni makuuhuoneen tapettiin.
(se on siis mies) kaiveli bussissa nenää pikkurillillään sillain kämmen ulospäin, että mahdolliset kuivuneet kökköreet lensi eteenpäin. Kerran se tähtäili niitä sellaisen tumman miehen hiuksiin. Oltiin tuolloin vielä peruskoulussa..
Ensinnäkin, nenää tehokkaasti kaivaakseen tarvii olla kunnollinen kynsi. Juuri leikatut kynnet ovat paha asia.
Kynnen alle ujutetaan kuivunutta räkää, mutta valitaan sellainen paakku jossa on hiukan kosteutta. Kun tämä paakku on saatu juntattua kynnen alle hivutetaan sormi ulos ja kas - kynnen alla olevan mujun perässä seuraa todella hieno "ikivihreä" varsi puolikovaa räkää. Tämän voi pyöräyttää voipalloksi ja nepata jonnekin talteen, käyttää sinitarran korvikkeena tai pyyhkiä minne sattuu. Muutama toisto samalla kaavalla niin nenä on putsattu ja voi alkaa taas odotella että aarreaitta täyttyy ontelon ihmeestä.
miks jotkut kundit kasvattaa yhden pitkän kynnen johonkin sormeen..
Nenänkaivamisen tarve vähenee kun käyttää niitä apteekin nenätippoloi. Karvahattumalli tästä on täyttää tyhjentynyt pullo ruokaöljyllä ja laittaa sitä nenän limakalvoille vaikkapa pumpulitukolla.
jälkiruokalusikka millä kaivetaan ja näin saadaan annos valmiina suuhun laitettavaksi.