Aina puhutaan siitä, miten anoppi puhuu törkeään ja arvostelevaan sävyyn miniöille. Tämä kaikki tapahtuu vain miniöiden omassa päässä. Tosiasiassa anoppi puhuu miniälle aivan normaalisti, mutta miniät haluavat uskoa, että anoppi puhuu ilkeästi. Ehkä joskus hyvin harvoin voi käydä niin, että anoppi saattaa oikeasti sanoa pahasti takaisin kun miniä on ensin ärsyttänyt ja kiukutellut tarpeeksi. Tällöinkin anopit ovat tavalliset lähes sankarillisen kärsivällisiä. He pyrkivät suojelemaan kaikin keinoin miniöiden tunteita ja sanovat asiat hyvin hienotunteisesti. Mielestäni liian hienotunteisesti.
totuus anopeista
objektiivinen mies
8734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paistoiko vielä plättyjä ja silotteli päätä?
Turha sinun on pottuilla objektiiviselle miehelle, niinkö se äiti sanoi. Sinullahan on itsellä vieraita ihmisiä kohtaan heti negatiivinen asenne. Et tule pärjäämään kenenkään kanssa, ellet muuta itseäsi.
Ene edes ymmärrä, että miksi tämä teksti on pitänyt kirjoittaa?
Kaikki kuitenkin tietävät, että anopeista löytyy aivan samalla tavalla inhottavia ihmisiä kuin miniöistäkin. Jotkut ihmiset nyt vain ovat syntyjään kusipäitä tai sitten kemiat eivät kohtaa, joten aina ei vain tule toimeen keskenään - tosin aikuisina ihmisinä nyt vain pitäisi (niin, nimenomaan pitäisi...) edes kohteliaasti tulla toimeen, jos ei muuta. Mutta tuota edellistä eivät sopivan tilaisuuden tullessa osaa sen enempää miniät kuin anopitkaan.
ovat naisia. Akathan on ihan piruja toisilleen.
Olen anoppi, nainen, akka, vaimo, äiti ja koskaan ei ole ollut
vaikeuksia tulla toimeen ei omien lasten eikä heidän puolisoidenkaan kanssa.
Ikävää tuottaa pettymys jollekin joka on jo päättänyt ettei tule toimeen
meidän anoppien kanssa, mutta sehän ei ole anopin vika jos on ihmisiä joita riitely viehättää.
Onko vaan sattunut hyvä tuuri kun ole saanut sopuisia ihmisiä ympärilleni??
En ole vielä löytänyt mitään vikaa kummastakaan kahden lapseni puolisoista missään suteessa ja
pääasiahan on että nämä nuoret perheet ovat tulleet toimeen keskenään, toinen jo 6v aviossa ja toinen 4v, minä olen ulkopuolinen ja vain joskus vieraileva mummeli.
Älkää siis yleistäkö turhaan!
tosiaan meillä löytyy anoppi vuosimallia -50 luku tai sinnepäin aivan sekopää...et sillei ja ikää minulla oj 40 v
Anoppisi on todella kärsivällinen ja yrittää mitä hienotunteisimmin varjella tunteitasi. Jotkut ihmiset vain sattuvat näkemään sekopäitä joka puolella. Taitaa olla kyse enemmänkin elämänasenteesta.
Mies ON väärä henkilö kirjoittamaan anopin/miniän suhteesta.
Me pärjäsimme anopin kanssa "jotenkin" samassa pihassa 25v., vaikka anoppi puhui avioerosta, ennen kuin meitä oli edes vihitty. 25v on kestänyt Onnellista liittoamme, joka vain paranee vuosien myötä. Meitä naisia on siis monenluontoisia, että on turha puhua mistään "totuudesta". Älkää anopit ja miniä jääkö ainakaan samaan pihaan asumaan, saatikka samaan taloon. Pieni etäisyys, niin on tilaa hengittää kaikilla. Anoppi kävi meillä joka päivä monta kertaa, välillä vuosiakin pyykkäsi pyykkinsä meidän koneella, saunoivat joka viikko jne. Joka ainoa hankintamme, menomme yms. varmasti käsiteltiin naapuritalossa. Mutta jos jotain saimme niin ainakin kärsivällisyyttä lisää! Puolisoiden välinen rakkaus antaa myös ihmeesti voimaa. Meillä mies oli alusta saakka vaimon aviomies, ei äitinsä juoksupoika. Mies isolla M:llä!