Mitä te maatiaiset sanotte

mokkulan ja kiinteän liittymän eroista kotioloissa?
15119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

mokkulan nopeus on korkeimmillaan 24 mbps, ja kiinteän yhteyden taas 100 mbps, joten kiinteä yhteys on paljon nopeampi

Äänestä
  • operaattoreilla eroja nopeudessa?

    Äänestä

missä asut.

Jos talossa on selektiivilasit ja asut lähellä mastoa, voi siitä huolimatta yhteys olla 2 G.
Perusikkunalaseilla 3 G ja siihenkin vaikuttaa onko korkeampia taloja lähettyvillä.
Mikäli taas yli 6 km lähettimestä, todennäköisest yhteytesi on 2 G.
2 G on joko hidas tai erittäin hidas yhteys. Yhden sivun latautuminen kestää muutamasta minuutista kymmeniin minuutteihin. Välillä yhteys katkeaa ja huonmoina päivinä saat yrittää sivun avautumista puoli tuntia, joskus pidempään.

Se, että mokkula antaa liikkumavapautta on totta. Mainoksessa on kuitenkin se huono puoli, ettei kaikkialta saa yhteyttä.
Mikäli matkaat lähellä itärajaa, saattaa olla, että itämaan sieltä masto välittää yhteytesi ja lasku saattaa olla aika muhkea (ainakin viime kesänä ol jotain juttua asiasta).

Äänestä
  • sähkökatkoksen aikana toimii, kiinteä ei. Paitsi jos kyse on pöytäkoneesta, missä ei akkua.

    Mikäli sähkökatkokset on harvinaisia, kannattaa ajatella Wlan juttua.

    Äänestä

  • ...toi selekktiivilasijuttu =D
    Meillä täällä böndellä 3G toimii kännyllä vessassa ja teknisessä tilassa vaikka ei oo minkäänlaista ikkunaa.
    Toimii myös pesuhuoneessa, jossa on kiviseinä ja pieni selektiivilasilla varustettu ikkuna....
    Asutaan DNA:n mukaan 3G-verkon reuna-alueella.

    Äänestä

  • runontaja kirjoitti:

    sähkökatkoksen aikana toimii, kiinteä ei. Paitsi jos kyse on pöytäkoneesta, missä ei akkua.

    Mikäli sähkökatkokset on harvinaisia, kannattaa ajatella Wlan juttua.

    ...atk-laitteet (ADSL-modeemi, WLAN-tukiasema) on 40€ UPS:n perässä ja läppärin akun kesto 6-7 tuntia ja varmaan saa UPS:sta ladattua sen parikin kertaa täyteen :)

    Äänestä

  • richartti kirjoitti:

    ...toi selekktiivilasijuttu =D
    Meillä täällä böndellä 3G toimii kännyllä vessassa ja teknisessä tilassa vaikka ei oo minkäänlaista ikkunaa.
    Toimii myös pesuhuoneessa, jossa on kiviseinä ja pieni selektiivilasilla varustettu ikkuna....
    Asutaan DNA:n mukaan 3G-verkon reuna-alueella.

    että muistan tuon lasijutun vääri. Kyse ei ehkä ollut selektiivilaseista.

    Sinänsä jotkut ikkunat vaikuttavat kantokykyyn, oli jokin aika sitten Kuningaskuluttajassa.
    Olohuoneessa pystyi ottamaan 3G:llä, vastaavasti yhdessä makuuhuoneessa tippui 2G vastaanotoksi.

    Ky. ohjelma saattaa löytyä vielä YLE Areenalta

    Äänestä

  • runontaja kirjoitti:

    että muistan tuon lasijutun vääri. Kyse ei ehkä ollut selektiivilaseista.

    Sinänsä jotkut ikkunat vaikuttavat kantokykyyn, oli jokin aika sitten Kuningaskuluttajassa.
    Olohuoneessa pystyi ottamaan 3G:llä, vastaavasti yhdessä makuuhuoneessa tippui 2G vastaanotoksi.

    Ky. ohjelma saattaa löytyä vielä YLE Areenalta

    ...että kyseessä on varmaan ollut talo, jossa verkon signaalitaso on ollut muutenkin siinä tässä. Ongelmallisimpia on varmaan raudoitetuista betonielementteistä tehdyt talot. Niissä ei oikein signaalit kulje seinien läpi. Tehtaalla Wlanin takia joutuu pitämään paikoitellen väliovet auki, että WLAN-yhteys pelaa.

    Äänestä

missä koti on.

Äänestä
  • maston vieressä.

    Äänestä

Huomannut oikein mitään eroa. Tai no, mokkulaa voi kätevästi siirrellä koneelta toiselle. Eilenkin oma mokkula oli tyttären miniläppärissä, ja mulla taas oli vävyn mokkula. Hienosti sujui puljailu sekunnissa :)

Äänestä
  • ikkunasi ovat ja asutko maston läheisyydessä?

    Äänestä

  • ap.pa. kirjoitti:

    ikkunasi ovat ja asutko maston läheisyydessä?

    Mitään käsitystäkään missä masto voisi olla, ja ikkunatkin on ihan tavallisia. Tietokonekkin on kaukana ikkunasta sisäseinien nurkassa, eikä silti ole mitään ongelmia kuuluvuuden kanssa.

    Äänestä

...tuon mokkulayhteyden yksi heikkouksista on se, että datan siirto on prioriteetiltä alimmassa luokassa, eli jos normaalipuheliliikenne tarvitsee koko tukiaseman kapasiteetin, niin datayhteyksien liikennöintinopeutta lasketaan tai ne jopa katkaistaan.

Normaali ADSL-yhteys ja WLAN-tukiasema on toimiva, luotettava ja nopeas. Tosin usein myös jonkin verran kalliimpi.

Äänestä
  • mitä enemmän mokkulan käyttäjiä, sitä pienemmäksi yhteys laskee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikkei varsinaisest kirjoitti:

mokkulan ja kiinteän liittymän eroista kotioloissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu