Pakko avautua hieman. Ärsyttää, kun monet ajattelevat ettei pitkä nainen saisi käyttää korkokenkiä. Naisiahan me pitkätkin ollaan ja korkokengät ovat naisten kenkiä. Eihän sen pitäisi muita haitata, jos joku pitkä onkin. Monet typerykset kuitenkin kauhistelevat, että miksi sinä korkoja käytät. Joskus kenkäkaupoissa myyjätkin päivittelevät. Ennen en uskaltanut käyttää korkoja ollenkaan,häpesin, mutta nykyään omistan monet kauniit korolliset kengät. Eikö tärkeintä kuitenkin ole se, että osaa kävellä valitsemillaan kengillään eikä se kuinka pitkä on?
korot pitkällä naisella
näyttävä
51222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
, jos perusteena on ettei voi käyttää korkokenkiä, jos sit on pitempi ku mies. Sopii todella hyvin pitkällekin naiselle korkokengät. :)
aina löytyy ihmisiä joille muiden elämä on kiinnostavampaa kuin oma, ketä sekin muka loukkaa jos niitä korkoja käyttää?
eräs ystäväni on noin 180cm pitkä, eli melkein 10cm pidempi kuin avomiehensä ja käyttää väliin n.10cm korkeita kenkiä.miehellä oli kuulemma alkuun ahdistanut, mutta iän lisääntyessä oli tottunut tilanteeseen, eikä kuulemma enää häiritse yhtään. :)
on kyllä jo huonoa palvelua jos kenkäkaupoissa myyjät päivittelevät >:( ei ole minusta niiden asia arvostella.
itse olen (vain) 170 pitkä, pari senttiä standardia pidempi siis, omistan yhdet kengät missä on alle 8cm kantaa, suurimmassa osassa 10-12cm :D
ja korkeat, ovat upeat myös pitkillä naisilla!Olen samaa mieltä,kävelytekniikkaa se vaatii kylläkin,mutta missään ei sanota maksimipituutta korkeille koroille,eikä käyttäjällekään.Itse olen 173 cm ja olen ammatissa,jossa ei voi pitää korkeita korkoja(sairaanhoitaja),eikä nykyään tilaisuuksiakaan,mutta pitäisin,jos osaisin kävellä niillä.Eikun laita korkeakorkoiset jalkaan ja menoksi!
Itselläni on korkeakorkoisia, varsinkin kesäkenkiä ja matalakorkoisia. Olen 177cm pitkä. Toki kannattaa korostaa kun on pitkät sääret, eikä mitkään tynkäsääret! Katsokaa vaikka malleillakin miten hyvältä korkokengät näyttävät pitkissä jaloissa.
Itsekin olen pitkä, se ei sinänsä haittaa, mutta jos laitan 8 cm korkoiset korkkarit jalkaan alkaa ihmisten päät kääntyillä kohti taivasta.
Nyt olen vain yrittänyt sopeutua siihen, ja otan katseet enemmänkin kohteliaisuuksina ja imartelevina kuin loukkauksina. Mitenpä niitä voisi edes loukkaaviksi ottaa kun negatiivista palautetta en ole koskaan onnistunut saamaan!
Yhtäläinen oikeus meillä pitkilläkin on käyttää korkkareita eikä kukaan tai mikään tule sitä minulta riistämään, paitsi se etten vielä ihan hallitse korkeakorkoisilla kengillä kävelyä!! ^_^