viime syksynä yks lompolainen poika myi arpoja jossa oli taraktori palkintona, kuka mahtoi taraktorin voittaa, olis kiva tietää. Onko tietoa teillä muoniolaisilla oliko se edes rehellinen arvanmyyjä, epäilyyttää vain ku traktori pääpalkintona. Kysyin arvanostajana mihin tarkoituskeeen rahat menee, vastaus kuului suoraaan et minun. eikö näihin laittomiin arpajaisiin vois poliisi jo puuttua
kuka
voitti
24962
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
lupasi varmasti muutakin arpoa jos vaan annat...
homoksi alkaa, joo eihän sitä tiedä koska se laskettu aika on, mutta tietääkseni jos olen munallinen mies, niin ei mua yks pikku poika saa paksuksi.
Jos olet nuin hyväuskonen pöljä niin mullaki on myytävänä arpoja jossa on voittona vaikka mitä.
vai äkäslompololainen?
oli ruotsin puolelta kerta puheeseen tuli suomea ja ruottia sekasin, en mie niitä arpoja onneksi ostanut, ku alko hälytys kellot soimaan, mutta eikö nuo ole laittomia arpajaisia. Olen seurannut tätä teän palstaa niin aina vastataan toisille kuin pölkyn päästä. puhuttelettako te kaikia ihmisiä samalla lailla
nimittäin sitä poikaa?mulle se lupasi kans rattorin,eikä ole näkyny.
pittääkhän tässä kohta tehä rikosilmotus,häh?
Se on arvottu ja ihmekyllä voitto tulikin hänen itsensä ostamalle ainoalle arvalle !!!
vai oli yksi arpa vain myyty haistakaa paskaa, mulle on samaa arpaa kaupattu ja siinä listassa on ollut muutampi nimi silloin jo,uteliaisuuttani katoin leimat ku sattumalsta tunsin tämän kaupustelijan, mutta ei minkäänlaista leimaa. Eiköhän tämä ole jo poliisi asia, kaikissa arpajaisissa arvottaessa pakintoja,, pitää olla virallinen valvoja joko poliisi tai nimismies. Aivan sama onko myyty yks vai sata arpaa. Kuulehan takarengas et sie varmaan niin hyvissä välilöissä ole enää poliisitten kans, kun et menny asemalle pojilta pyytään lupa. ..
on opittu huutamhan tuota poliisia joka pikku asian kans. Mitä paskaa jauhat jos olet ollu niin "viisas" ettet ole ostanu arpaa, niin mikä ongelma? Eihän nuissa kaikissa pienissä arpajaisissa ole mitään virallista leimaa esim. jäänlähtöveikkaus, en ole koskaan niissä nähny leimoja, mutta en ole ajatellu alkaa poliisia huuella aphun. Aivan tyhjää vääntöä paska asiasta
etkö tajua et jäänlähtö veikkauskessa on paljon pienempiä palkintoja, mutta. ota se vä'häinenki järki käythöön. minun tietääkseni traktori on vähän suurempi palkinto kuin täytekakku. Tuo on ihmisen huijausta, jos et sattunut tietemään. Lueppa sitä pölvästin lakia vielää uudelleen
mitäs jos se oliki niitä kaupassa myytäviä leikkiä ja sie "viisas" luulit, että oikea kone olis arvoissa? Voi,voi on se helppoa höynäyttää tyhmää!!!! Ja ko sie kerran tunnet sen pojan niin kysäseppä siltä suoraan, että kuka sen lelun voitti?! Ja onhan niissä jäänlähtöveikkauksissa isompiaki palkintoja.
voi kuule sinä rääpäle, se on aivan sama on palkinto leikki- tai oikea siitt' huolimatta ne on laittomia. Pittääpä minunki alkaa myyhmään arpoja ja panna palkinnoksi 100e mersu. Niin takuulla tulis heti poliisit ovan taka, siis minun oventakana ei sinun. Mennee ku sulla todellaki elämä niin huonsoti että jouut laitomia arpoja myyä et saisit rahhaa. sinun pittää kysyä seurakunnalta, jos ne vaikka keräis sulle kolehdin.
minun pihalta ja kaupanpäälliseksi saat kaivaa sen lumen alta. Tuskin seurakunta alkaa köyhiä almua jakelemhaan, Sossu on köyhiä varten
laulaja poika. Sie se vasta olet sairas ihminen ko tuommosia laittomuuksia suunnittelet. Eihän nuita sinun meinauksia ymmärrä Erkkikhän,vai ymmärtääkö? Enkä mie ole rääpäle, rääpälehän on vissin semmonen laihanlainen ja minua ei voi parhaala taholakhan kuttua niin. Mutta olekko huomanu, että saihrautta se on tuommonen katheuski mitä sie täälä harrastat. Hoitoahan sitä saapii ja apua ko mennee vain rohkeasti sairaalalle hakehman,sullahan ei vissin ole ees kovin pitkä matka sinne? vai miten se oli?
Vaan senverran oli sen pitunen se jotta akaltas sain kerran. No sairaalareissuhan siitä tuli vaan hauskaa oli.
Hakheen minun hoitoon heti laitan itteni valmiiksi ja menen oottaa sinua tuonne linja-auto pysäkille niin saama mennä hoithoon sit yhes. Jooko?? Muoniossahan on joka paikkaan lyhyt matka, ei täällä paikallisbussia vielä tarvita. Kantsis vähän seurailla kirjoituksia ja sit vasta luulla kuka sitä hoitoa tarvii.
menheepi liian kauas ku toista ollaan jo hoitoon laittamas. Anna myyä lotteria jos hän sillä tulee onnelliseksi.
sattu takarenkaalle pilkka omhaan nilkkaan, ku noin hermostu pikkuasiasta. Edelleen vielä sinun kirjoituksista ymmärtää kaikki ketä tarkotat. Mutta vähän älliä pittää sulla olla kenet olet hoitoon lykkimäs, josm sulla on jotain asiaa jollekki niin puhu nokakkain eikä tällä palstalla. Kannattais ehkä kattoa ensin itteä peilistä ennen ku alkaa syyttelheen täällä syyttömiä ihmisiä, jotka voi vetää sinun käräjille kunnianloukkauksesta. sovithaanko näin että hoia ensin omat asiat kuntoon ja sitte vasta naapurin. Eikös se ole silloin asiat reilassa vai onko?????
miten olisi uusi aihe ja uudet kujeet,...sana luomu on jäänyt soimaan mitä se on?
ne on ne luomutissit.
luopmutissejä värjäämään munien sijasta nimim epätietoinen
Eikhään sole tosiaanki niin että yksityisistä ei enempi tuommosta ennää puhuta. Meistä ei kukhaan ole täyvellinen, ne täyvelliset ihmisenkuvakko ei täälä kyllä näitä lueskele. Että annethan olla tämä juttu.
Sen verran tuosta arpamyynnistä, että se on laitonta järjestää arpajaisia ilman viranomaisten luppaa, ko siinä pittää olla jaettavat voitot ja arvan tuotto (määrä*hinta) jossakin suhteessa. Eli älkää alkako pilkkiarpoja myyhmään ennenko kysyttä vallesmannilta tuosta asiasta tarkemmin. Son ilkeä alkaa jälkheenpäin tahtomhan palkintoja takasi tai veroja makselheen. Se mennee se vähänenki tuotto valtiolle vain.
tässä on nähtävästi tingattu ja patikoitu laittomista arpajaisista, kyllä jäänlähtöveikkauksen arvoissa on aina tämppelit, vaikka eräs kirjoittaja väitti et niissä ei ole, mutta kyllä niissä, se on sen verran laaja arpajasiveto. Jäänlähdön tarkistaaa siihen nimetty henkilä en tiä kuka se on tällä hetkellä ja mistä kohin jäät lahtö mitataan.
on taas jäänlähtö veikkaus arpoja myynnissä ja leima siinä näky olevan ja ihan vielä rehellinen myyjäki sattu olehmaan. eikä menny rahat omaan tarkoitukseen