Aloitin laihduttamisen vasta noin 2viikkoa sitten, joten olin hyvin avoin kaikille vinkeille ym. Painoa kuitenkin lähes 20kg liikaa.. Noh, eräs ystäväni sitten tokaisi laihtuneensa kun tarkkaili syömisiään viikot ja viikonloput söi mitä halusi eikä laskenut kaloreita lainkaan. Minäpä sitten otin sen kuuluisan vaarin siitä neuvosta, ja söin kevyesti, mutta eilen kun oli poikani syntymäpäivät annoin itseni herkutella, söin kakkua, join mehua ym ym. En kuitenkaan voinut olla laskematta kaloreita ja illalla sitten listasin kaikki mitä oli tullut naamaan tungettua, ja se määrä jäi vain 200kcal vajaaksi perus kulutuksestani. Eli pahasti yli tavoitteen. Nyt on todella ahdistunut olo ja ei tee yhtään mieli syödä mitään, ei ole edes nälkä, enkä uskalla mennä vaa'alle. Olisiko tämä jotenkin pelastettavissa jos pitäisin tänään ihan vain tee linjan? Se on ainakin varma että kaloreiden laskemista en lopeta enään, edes viikonlopuksi.. Enpä olisi pari viikkoa sitten uskonut että tälläisestä voi tulla näin kamalan ahdistunut olo.. :(
Herkuttelu ahdistaa!
piitu24.
2519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Enpä olisi pari viikkoa sitten uskonut että tälläisestä voi tulla näin kamalan ahdistunut olo.. :("
Et uskokaan, miten kommenttisi särähtää bulimiasta toipuvan korvaan. Ahdistus ruoan takia on aina pahasta, kannattaa uskoa.
Ota rauhallisesti, ei tässä mitään ole menetetty. Syö tänään, kuten syöt viikolla, ja käy vaikka lenkillä, jos ehdit. Veden juonti voisi olla myös aika suositeltavaa. Se on kuitenkin vain muutama kakkupala ja pari mehulasillista! Kun palaat tänään terveelliseen ruokavalioon, huomenna, ja viimeistään ylihuomenna paino onkin jo laskettunut. Sitten vaan jatkat laihdutusta kuin ennenkin.
Tsemppiä laihdutukseen, ja älä yritäkään enää ahdistua moisesta, kuin syödystä kakkupalasta!
Paastoaminen ei kannata. Se kostautuu seuraavina päivinä tai myöhemmin kovana nälkänä, jota taas et laihduttaessakaan voi voittaa muuten kuin syömällä. Kannattaa myös muistaa, että kaikki se alue joka jää tavoitevajeen (olipa se sitten -500 tai -1000 kcal päivässä, mieluummin lähellä tuota ensimmäistä) ja kulutuksen mukaisen syömisen väliin, on myös vajetta, eli silloin syöt vähemmän kuin kulutat. Et siis ole pilannut yhtään mitään tuolla yhdellä päivällä. Yhden kilon lihominen vaatii 7000 kcal syömistä yli kulutuksen, eli vaikka olisit ylittänyt kulutuksesi tuona päivänä, et olisi pystynyt montaa sataa grammaa lihomaan (ja sinähän kerroit syöneesi alle kulutuksen, joten ei huolta). Painonpudotus on pidemmän ajan kokonaisuus, eikä yhden tai kahden päivän herkuttelu (varsinkin kun syöty määrä jää alle kulutuksen) vaikuta siihen millään tavalla. Jos tuollaisena päivänä syö esimerkiksi suolaista ruokaa, paino voi nousta hetkeksi mutta se on turvotusta, ei lihomista. Lihominen tarkoittaa rasvakudoksen lisääntymistä. Turvotusta voi vähentää ja jälkikäteen helpottaa syömällä vähäsuolaista ruokaa ja juomalla reilusti vettä.
Kiloklubissa ohjeena on, että jos syö 80 prosenttia ajasta terveellistä, laadukasta ruokaa, loppu 20 prosenttia voi olla mitä tahansa. Kunhan pääsääntöisesti kulutus pysyy suurempana kuin ruoasta saatu energia. Satunnaisilla, pienillä ylityksilläkään ei ole negatiivista vaikutusta (kunhan ne eivät ole niin suuria että nollaavat koko viikon muiden päivien vajeet).
Toiseksi on hyvä huomioida, että kannattaa tehdä vain sellaisia muutoksia, joita pystyy kohtuullisella kalorimäärän nostolla noudattamaan loppuelämänsä. Silloin myös herkuttelu kuuluu välillä asiaan myös painonpudotusaikana. Jos joku päivä on omasta mielestä "epäonnistunut", seuraavana päivänä pitää palata normaaliin, ei alkaa rankaisemaan itseään.
Kannattaa ajatella niin, että kokonaan ruokavaliosta ei painonpudotusaikana tarvitse poistaa mitään, mistä ei aio normaalipainossakaan luopua. Määriä vain pitää kohtuullistaa. Esimerkiksi kakkupala ja lasi mehua mahtuu hyvin kohtuullisuuden rajoihin, eikä vielä vaikuta painonpudotukseen hidastavasti jos näitä tilanteita ei ole jatkuvasti.