Hei!
Suunnitelmassani on ostaa vuoden (tai reilun) päästä sijoitusasunto. Asunto olisi asuinkaupunkini keskustassa / keskustan lähistöllä kerrostaloyksiö. Aiemmin olin ajatellut ostaa vanhemmasta (ei mistään läpilahosta) talosta asunnon ja remontoida sen nätiksi vuokralaista varten, mahdollisuuksien mukaan vaikkapa lisätä saunan. Asunnon arvo nousisi ja vuokraakin voisi pyytää enemmän. Olen aikeissa säästää vielä hetken, ja ottaa sitten noin 75% tai mahdollisesti vähän suuremmankin osuuden lainaa pankista tätä asunnon hankkimista varten.
Olin ajatellut että kunnostukseen kuluvan summan sekä lainan korot saisi vähentää pääomatulosta eli vuokratulosta verotuksessa. Siinäpä hyvä vähennys. Mutta. Nyt kuulinkin että kannattaisi ostaa sijoitusta varten asunto aivan uudesta valmistuvasta kerrostalosta, jolloin verohyöty olisi jollain tavalla suurempi? Voisiko tätä asiaa joku tarkentaa minulle ja vääntää vähän rautalankaa? Jotenkin tähän liittyi se, että asunnon myyntihinta olisi melko matala ja osa olisi rahoitusvastikkeena??
Muitakin vinkkejä haluaisin mielelläni kokeneilta ja fiksuilta!!
Sijoitusasunto / verohyöty
3
1229
Vastaukset
- Veroasiantuntija1
Hei
Merkitystä verotuksen kannalta ei ole sillä, ostatko sijoitusasunnon uudesta vai vanhasta taloyhtiöstä. Yhtiövastike jakautuu hoitovastikkeeseen ja rahoitusvastikkeeseen. Hoitovastikkeen osuus on aina vähennys kelpoinen vuokratulosta. Rahoitusvastike puolestaan on vähennyskelpoinen ainoastaan, mikäli kyseiset vastikkeet on tuloutettu taloyhtiön kirjanpidossa. Mikäli rahoitusvastikkeet on rahastoitu taloyhtiön kirjanpidossa, lisätään ne asunnon hankintamenoon, jolloin ne puolestaan pienetävät luovutusvoitosta maksettavaa veroa, jos asunto myöhemmin myydään. Huomaathan kuitenkin, että jos asunto on omistusaikanasi yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta omana, tai perheesi vakituisena asuntona, on luovutusvoitto tällä hetkellä voimassa olevan lainsäädännön mukaan joka tapauksessa verovapaa. Tällöin maksetut rahastoidut rahoitusvastikkeet menevät käytännössä hukkaan. Tiedon rahoitusvastikkeen kirjanpitokohtelusta taloyhtiön kirjanpidossa saat isännöitsijältä, ja tästä asuntosijoittajan tulisikin olla aina tietoinen. Remonttikulujen vähentäminen vuokratuloista on puolestaan sidottu siihen, onko kyseessä perusparannus (=asunto saatetaan alkuperäistä parempaan kuntoon, esim. muovimatto vaihdetaan parkettiin) vai vuosikorjaus (=esim. seinien maalaus, muovimaton vaihtaminen jne). Verohallinnon sivuilta löydät lyhyen ja selkeän ohjeen "Vuokratulojen verotus", joka sinun kannattaa seuraavaksi lukea.- ap
Eli uudesta asunnosta ei välttämättä saa sen enempää verohyötyä kuin vanhastakaan. Mieleeni tulee myös ajatus, että uuden asunnon "uutuuden" mukana myös rahallinen arvo vähenisi ajan myötä. Mitä mieltä tästä ajatuksesta olet? Yleensä oli asia mikä hyvänsä uusi maksaa ja käytetyn saa halvemmalla.
Käynkin heti katsomassa tuon vuokratulojen verotus- kohdan.
Jos mielessäsi on mitä tahansa muuta tietoa ja vinkkiä sijoitusasunnon ostosta / omistuksesta, kerro ihmeessä. Koska kyseessä on sijoitus, mahdollisimman hyvää tuottoa ja pieniä kuluja olisi toiveena. - Veroasiantuntija1
ap kirjoitti:
Eli uudesta asunnosta ei välttämättä saa sen enempää verohyötyä kuin vanhastakaan. Mieleeni tulee myös ajatus, että uuden asunnon "uutuuden" mukana myös rahallinen arvo vähenisi ajan myötä. Mitä mieltä tästä ajatuksesta olet? Yleensä oli asia mikä hyvänsä uusi maksaa ja käytetyn saa halvemmalla.
Käynkin heti katsomassa tuon vuokratulojen verotus- kohdan.
Jos mielessäsi on mitä tahansa muuta tietoa ja vinkkiä sijoitusasunnon ostosta / omistuksesta, kerro ihmeessä. Koska kyseessä on sijoitus, mahdollisimman hyvää tuottoa ja pieniä kuluja olisi toiveena.Uuden asunnon hinnassa yleensä tosiaan on "extraa" siitä, että asunto on uusi. Vuokratuloon tämä ei kuitenkaan välttämättä vaikuta samassa suhteessa. Mikäli olet hankkimassa sijoitusasuntoa esimerkiksi Helsingistä, kannattaa tutustua HITAS-asuntojärjestelmään. HITAS-asuntojen ostohinnat ovat alhaisempia, sillä maapohja on kaupungin omistuksessa. Tämä ei kuitenkaan vaikuta asunnosta saatavaan vuokratuottoon.
Suurin verohyöty saadaan kun remonttitaitoinen henkilö ostaa huonokuntoisen asunnon taloyhtiöstä jossa rahoitusvastikkeet tuloutetaan ja remontoi tämän asunnon. Remontin jälkeen asuntoa käytetään omana tai perheen vakituisena asuntona 2 vuotta, jonka jälkeen asunto laitetaan vuokralla. Tällöin vastikkeista saadaan maksimaalinen hyöty kun ne vähennetään vuokratulosta ja saman aikaisesti asunnon luovutusvoitto on verovapaa. Asunnon remontointi taas nostaa asunnon arvoa, ja oman työn osuus jää verottamatta verovapaan luovutusvoiton myötä. Yleensähän työstä maksetaan ansiotulosta menevää veroa progressiivisen tuloveroasteikon mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1152971EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291351- 1031217
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133968- 56865
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22693- 40688
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110642