Rakastan kontrolloida poikaystävääni ja hänen menojaan. Suutun hänelle pienistäkin asioista. Pinnani on kireällä koko ajan. Olen luonteeltani äkkipikainen, dominoiva ja mustasukkainen. En haluaisi olla tällainen. Haluaisin olla sellainen nainen, johon poikaystäväni rakastui kahdeksan kuukautta sitten. Ongelmani alkoivat melkein heti aloitettuani pillerit noin kolme kuukautta sitten. Poikaystäväni on vitsaillut laittavansa minut hyvän käyttäytymisen kurssille, jos sellaisen löytäisi, ja luulenpa, että tuo ehdotus alkaa houkutella minuakin. Mitä voin tehdä?
Raivoisa nainen.
pk.
8144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
itsees ja /tai lääkäriin ja/ tai vaihtaa lääkitystä. :)
olla:
a.) itsetunnon puute (onko sut joskus aikaisemmin jätetty tai petetty jossain suhteessa?)
b.) piilevä masennus, työstressi?
c.) vertailet itseäsi jatkuvasti toisiin naisiin?
E-pillereillä(oletan, että kyse on niistä) voi olla kummallinen vaikutus joidenkin naisten psyykeeseen. Oletko harkinnut vaihtoehtoisia ehkäisymuotoja?
käytön aloittaminen aiheuttaa mielialavaihteluja.
Sinänsä en tiedä miksi haluat päteä kysymyksellä, minkä olet kopioinut Iltalehden Sofian sohva-palstalta.
"Raivoisa nainen
Torstai 25.3.2010 klo 09.08
Rakastan kontrolloida poikaystävääni ja hänen menojaan. Suutun hänelle pienistäkin asioista. Pinnani on kireällä koko ajan. Olen luonteeltani äkkipikainen, dominoiva ja mustasukkainen. En haluaisi olla tällainen. Haluaisin olla sellainen nainen, johon poikaystäväni rakastui kahdeksan kuukautta sitten. Ongelmani alkoivat melkein heti aloitettuani pillerit noin kolme kuukautta sitten. Poikaystäväni on vitsaillut laittavansa minut hyvän käyttäytymisen kurssille, jos sellaisen löytäisi, ja luulenpa, että tuo ehdotus alkaa houkutella minuakin. Mitä voin tehdä?
pk
Sofia: Yhdistelmäpilleri aiheuttavat mielialanvaihteluita noin kymmenelle prosentille käyttäjistä. Sinä valitettavasti kuulut heihin.
Mielialojesi mielivaltainen ailahteleminen on helppo korjata: vaihdat ehkäisymenetelmää. Valitse esimerkiksi ehkäisyrengas, jonka hormonipitoisuudet ovat pillereitä alhaisemmat. Hormonien vapautuminen ja siten pitoisuus veressä on tasaista, kun rengasta pidetään emättimessä aina kolme viikkoa kerrallaan. Synnyttämättömällekin käy myös Mirena, hormonikierukka, joka sisältää pelkkää keltarauhashormonia. Sekä ehkäisyrenkaan että keltarauhashormonia pelkästään sisältävien menetelmien mielialoihin kohdistuvat vaikutukset ovat olemattomia."
Voisitko kertoa miksi niinteet?
tähän ehkäisyrenkaasta. Sekin osaa aiheuttaa oireita herkille, myöskin emätintulehduksia. Alapään vaivoja, jolloin siitäkin tulee kiusallinen kaveri sekä naiselle että miehelle. Tommosen löysin liitteeksi. Hormooniherkille ehkäisyvalmisteet voi aiheuttaa mm. migreenejä. Mielialavaihtelut on tavallisia ja painon nousu. Ompa iho oireetki yleisiä. Hormooni on aina hormooni.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ehkäisyrengas
syödä e-pillereitä kun sekoan niistä. On tietenkin niitä sellasiakin pillereitä joissa on vähemmän sitä "juttua" joka sen sekoamisen aiheuttaa mutta enpä viitti ottaa riskiä että häviää sitten loputkin kaverit.
niin samanlainen juttu :)
http://www.iltalehti.fi/sofiansohva/2010032511317085_ss.shtml
Miks sä et valitse kontrolloida itseäsi koska sähän sitä selvästi tarvit ennenkuin kuristat kuoliaaksi sen minkä elävän tahtoisit.